در راستای افزایش خدمات دولت الکترونیک در منطقه آزاد انزلی انجام گرفت:

پیاده‌سازی و اجرای سامانه ‌سرمایه‌گذاری و توسعه سامانه صنعت در منطقه آزاد انزلی

در راستای افزایش خدمات دولت الکترونیک، عملیات پیاده‌سازی و اجرای سامانه سرمایه‌گذاری و همزمان توسعه سامانه صنعت در منطقه آزاد انزلی آغاز شد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، این سامانه به‌منظور امکان صدور قبض انبار محصولات تولیدی منطقه مبتنی بر گواهی تولید صادره منطقه آزاد انزلی در جهت ارائه خدمات سریع‌تر و‌ مناسب‌تر به فعالان اقتصادی و کاهش بروکراسی اداری و افزایش شفافیت و امکان تبادل اطلاعات با سامانه‌های دیگر دستگاه‌های همکار در سلسله جلساتی با حضور علی اوسط اکبری‌مقدم رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، معاون و مدیران حوزه معاونت اقتصادی سازمان و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و همچنین مدیران فناوری اطلاعات سازمان آغاز شد.

در این برنامه، درخصوص چگونگی به‌کارگیری و توسعه سامانه حوزه صنعت در ارتباط با صدور قبض انبار برای محصولات تولیدی و نحوه ارتباط آن با سامانه امور گمرکی با حضور پیمانکاران سامانه‌های مرتبط و نمایندگان بخش خصوصی تبادل‌نظر شد؛ به‌گونه‌ای که تولید‌کنندگان حوزه منطقه آزاد انزلی بتوانند با سرعت بیشتری نسبت به انجام اظهارنامه خود و دریافت خدمات از منطقه آزاد انزلی اقدام کنند.

با فعال‌سازی کامل این سامانه، امکان معامله قبض انبار محصولات تولیدی برای تجار و صاحبان کالا که نسبت به ترخیص محصولات منطقه اقدام می‌کنند نیز فراهم خواهد شد و از طرفی دیگر با یکپارچه‌سازی سامانه‌های صنعت و تجارت و امور گمرکی ضمن ارائه خدمات بهتر به فعالین اقتصادی، امکان تجمیع، احصاء و تبادل اطلاعات محصولات تولیدی منطقه به‌طور کامل فراهم خواهد گردید.

براساس این گزارش عملیات پیاده‌سازی سامانه دیگری نیز تحت عنوان سامانه سرمایه‌گذاری همزمان با این برنامه آغاز گردید. در این سامانه جدید که پیش‌بینی می‌گردد طی دوماه آینده به مرحله بهره‌برداری آزمایشی برسد، کل فرآیند سرمایه‌گذاری از مراحل آغازین تا انتها یعنی از مرحله ارائه درخواست سپس بررسی، ارجاعات تخصصی، جانمایی، تصویب، انعقاد قرارداد و دریافت مجوزهای شروع فعالیت ساخت و ساز و نهایتا بهره‌برداری و امثالهم به صورت چرخه گام‌های الکترونیکی احصاء و پیاده‌سازی خواهد شد و برای هریک از مراحل زمان معینی تعیین می‌شود، به طوری که سرمایه‌گذاران امکان مشاهده و رصد درخواست خود را در سامانه دارا خواهند بود.

یکی دیگر از ویژگی‌های این سامانه، امکان دسترسی همگان به فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه و ایجاد شفافیت در عملکرد‌ها و کارکردهای مرتبط خواهد بود.

گفتنی است، سیاست توسعه و به‌کارگیری حداکثری از سامانه‌های دولت و تجارت الکترونیک از مهم‌ترین رویکردهای سازمان منطقه آزاد انزلی بوده که طی یک‌سال اخیر با شتاب بیشتری در منطقه آزاد انزلی دنبال شده است.