پیشرفت چشمگیر کیش با عقلانیت و صداقت
پیشرفت چشمگیر کیش با عقلانیت و صداقت

امام جمعه شهر تهران، روند اقدامات صورت گرفته در جزیره کیش در دو سال اخیر را رضایت‌بخش و امیدوار کننده دانست.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، حجت الاسلام ابوترابی‌فرد گفت: هر کجا عقلانیت، صداقت و سلامت حاکم شود، نتایج خوبی برای کشور حاصل می‌گردد. بر‌اساس اقدامات صورت گرفته که حاصل صداقت، سلامت، تلاش و سختکوشی مدیران و دست‌اندرکاران سازمان منطقه آزاد کیش بوده، با خلق ثروت و جلوگیری از تاراج اموال عمومی، گام‌های بزرگ و چشمگیری برای توسعه کیش برداشته شده که می‌تواند الگویی برای سایر مناطق کشور باشد.

عضو سابق هیات رئیسه مجلس در ادامه گفت: با کاهش هزینه‌ها، افزایش بهره‌وری و ایجاد منابع مشروع و صحیح درآمدی، توسعه پایدار محقق می‌شود و خوشحالیم که چنین نگرشی در جزیره کیش حاکم است.

وی افزود: ایجاد زمینه‌های لازم برای رشد یافتن بخش خصوصی واقعی، موجب کاهش فساد خواهد شد.

حجت الاسلام ابوترابی‌فرد در ادامه با اشاره به تلاش کیش برای تبدیل شدن به هاب نوآوری منطقه، رشد طرح‌های عمرانی و زیرساختی، فعال شدن تمام طرح‌های نیمه‌تمام، مشارکت با بخش خصوصی برای تسریع روند اجرای طرح‌ها، برنامه‌ریزی برای درآمدزایی از حوزه گردشگری سلامت، تقویت فعالیت‌های دانشگاهی و حرکت به سوی خلق برند دانشگاهی بین‌المللی و در نهایت رونق جزیره علی‌رغم شرایط ناشی از تحریم و کرونا، را اقدامات بسیار ارزنده و قابل توجهی دانسته و خواستار تداوم این رویکرد برای رسیدن به شرایط مطلوب‌تر شد.

همچنین، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در این جلسه گفت: پس از قبول مسئولیت مدیرعاملی سازمان منطقه آزاد، با اتکاء به خداوند متعال، بازنگری در رویه‌ها و روندهای پیشین، کار را آغاز کرده تا با شناخت دقیق تهدیدها و فرصت‌ها، نقشه را حرکت خود را ترسیم کنیم.

غلامحسین مظفری با اظهار خرسندی از اینکه پس از دو سال از آغاز فعالیت، کیش به شرایطی بسیار بهتر دست یافته، گفت: حاصل تلاش همکاران زحمتکش در سازمان منجر به بیرون آمدن از گرفتاری‌ها و بحران‌ها شد. در حال حاضر علاوه بر تامین هزینه‌های جاری، همه طرح‌های عمرانی کیش فعال بوده و صد در صد بودجه مصوب، تخصیص یافته است.

وی افزود: پس از دو سال، شرایط به گونه معناداری تغییر کرده است؛ به طوری که به دنبال اصلاحیه بودجه هستیم و قصد داریم درصدی به بودجه عمرانی اضافه شود.

وی افزود: در این مدت پروژه‌هایی که مدت‌ها متوقف شده بودند، اکثرا فعال شده‌اند. طرح احداث ترمینال جدید فرودگاه نیز، فعال شده و به سرعت مراحل پایانی خود را طی می‌کند.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به افزایش قیمت‌ها برای تامین تجهیزات مورد نیاز گفت: تامین منابع به موقع انجام شده و از این حیث مشکلی وجود ندارد. بخشی از تجهیزات نیز با اعتماد به شرکت‌های دانش‌بنیان داخل انجام گرفت و این روند به گونه‌ای رضایت‌بخش در حال انجام است.

به گفته مظفری، با بهره‌برداری از ترمینال جدید، ظرفیت جابجایی مسافر در فرودگاه کیش به ۶میلیون نفر در سال می‌رسد. این در حالی است که در حال حاضر فرودگاه امام‌(‌ره‌) برای پذیرش چهار و نیم میلیون مسافر در سال طراحی شده است که البته فاز توسعه‌ای در آن دیده شده است. کیش در حال حاضر، سومین فرودگاه پرتردد کشور است.

وی، اجرای روند سخت و زمان‌بر لایروبی اسکله ۳۵هزار تنی کیش که به خاطر فقدان منابع مالی متوقف بود را از دیگر اقدامات مهم در دست انجام دانست که با اتکا به توان مهندسی داخل، در حال انجام است و امکان پهلوگیری کشتی‌های با آبخور بالا را در کیش فراهم می‌سازد. ساخت یک جزیره کوچک نیز از محل لایروبی، دستاورد مهم دیگری برای کشور است که به موضوع گردشگری اختصاص خواهد یافت.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، در این دیدار به تبیین این موضوع پرداخت که اجرای کارهای زیرساختی در کیش با چشم‌انداز حداقل ٢۵ساله دیده شده است، گفت: برای موفقیت باید از نگاه کوتاه مدت و تبلیغاتی دست برداشت و افق‌های بلند‌مدت را برای سعادت کشور و امکان رقابت با دیگران مد‌نظر قرار داد. با این نگرش، علی‌رغم افزایش هزینه‌ها هرگز به کاری برای منافع کوتاه‌مدت دست نزده‌ایم و این موضوع در توسعه شبکه فیبر نوری، سیستم تصفیه فاضلاب و ده‌ها طرح دیگر متجلی است.

مظفری افزود: شورای عالی تامین مالی سازمان که در طول یک سال هر هفته تشکیل شد، سامان درستی در حوزه مالی و کاری پدید آورد و علاوه بر جلوگیری از اتلاف هزینه‌ها، ظرفیت‌های بزرگی را ایجاد کرد که نتیجه آن خروج سازمان از زیان‌ده بودن و حرکت در مسیر سودآوری بود. در این مدت با مساعدت ریاست محترم قوه قضائیه و دستگاه قضاء، بیش از ۶هزار میلیارد تومان که عملا از دست خارج شده بود، هم احیاء و بازگردانده شد.

وی در ادامه با اشاره به تلاش فراوان و همه‌جانبه برای تبدیل کیش به قطب نوآوری منطقه خلیج فارس گفت: راه‌اندازی برج نوآوری با هدف استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان که با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امکان تحقق یافت، برگ زرین و گام ارزشمندی در کسب هویت جدید کیش به عنوان دروازه‌ای برای صادرات کالا و خدمات دانش‌بنیان است که ثمرات آن به تدریج به بار می‌نشیند.

مظفری گفت: بیش از ۴۰شرکت دانش‌بنیان در مدت کوتاهی که از افتتاح آن می‌گذرد، در این مجموعه مستقر شده‌اند. در این راستا، زمینی در کیش برای واگذاری به شرکت‌های دانش‌بنیان که به تولید محصول برسند نیز در نظر گرفته شده است.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش توجه به موضوع تولید ارزهای دیجیتال، ایجاد دهکده سلامت، راه‌اندازی دانشگاه بین‌المللی جدید با همکاری دانشگاه‌های معتبر داخل و خارج، تقویت مباحث اجرایی اقتصاد دریا و تسهیل روند واردات کالاهای اساسی و استراتژیک از طریق رفع موانع گمرکی را از دیگر برنامه‌های سازمان برشمرد.