مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش اظهار داشت:

کیش و هندورابی آماده جذب سرمایه‌گذاران در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در آیین افتتاح نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی، آمادگی این منطقه آزاد را برای جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر اعلام کرد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، جعفر آهنگران در این همایش اجماع، اراده ملی، تحقق مدیریت یکپارچه و میزان اختیارات سازمان‌های اداره کننده را عامل کلیدی موفقیت مناطق آزاد برشمرد.

وی افزود: موقعیت برتر جغرافیایی مناطق آزاد موجب تسهیل در شکل‌گیری منطقه خواهد شد و کار‌آمدی آن در اقتصاد ملی به پذیرش الزاماتش از سوی کشورهای میزبان بستگی دارد.

آهنگران با تاکید بر اینکه سازمان‌های بین‌المللی اقتصادی از مناطق آزاد به عنوان الگویی برای پیوستن به بازارهای جهانی یاد می‌کنند، بیان داشت: تجربه موفقی مانند چین بیانگر نقش برجسته مناطق آزاد در تولید ناخالص این کشور است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، فضای کسب و کار و سهولت آن را ناشی از اراده ملی دانست و گفت: در کشورهای توسعه یافته همچنان ایجاد مناطق آزاد مورد استقبال است، به ویژه مناطق موضوعی و تخصصی که از جایگاه ویژه‌ای در اقتصادهای پیشرفته برخوردارند.

وی اظهار داشت: کیش در میان مناطق آزاد کشور علاوه بر موقعیت خاص مکانی به لحاظ حصار طبیعی و نزدیکی به کشورهای آن سوی آب‌، در سالیان گذشته به زیرساخت‌های خوبی مجهز و با تلاش قابل تحسین مدیران گذشته ساخته شده است.

آهنگران در ادامه عنوان کرد: در صورتی که شرایط بهتر آینده بین‌المللی مجال و امتیازات افزون‌تری به لحاظ منحصربه‌فرد بودن بیابد، کیش بازیگر به مراتب بهتری برای اقتصاد ملی و پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش گفت: کیش، جزیره آرامش و بهزیستن است و به شدت نیازمند ایجاد زمینه و آمادگی برای شرایط جدید و مزیت‌هایی افزون پیش روی است.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت و فرصت‌های مطلوب کیش برای سرمایه‌گذاری‌های برتر تصریح کرد: سرمایه‌گذاران در کیش شرایط خوبی برای اجرای طرح‌های خود برخوردار خواهند شد که در جایی دیگری امکان عملیاتی ندارد .

آهنگران متوازن‌سازی رشد، توسعه و حرکت جمعی بر‌اساس راهبردها و طرح جامع در راستای اجرای سیاست‌های شورای‌عالی مناطق آزاد را یکی از دغدغه‌های مهم سازمان منطقه آزاد کیش عنوان کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در بخش دیگر سخنان خود، ظرفیت نیروگاه‌های انرژی کیش را تشریح کرد و گفت: تولید برق در جزیره حدود ۲۰۰مگاوات است که با مدیریت صحیح، در پیک مصرف به ۱۸۵مگاوات رسید و در گرم‌ترین روزهای کیش یک روز خاموشی را تجربه نکردیم.

وی افزود: این موضوع گویای نیاز مبرم به سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی‌های نو و تجدیدپذیر کیش است که در حال حاضر نیز ساخت دو نیروگاه ۴۲مگاواتی در دستورکار سازمان و شرکت آب و برق کیش قرار دارد. سازمان در بحث استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر به ویژه در جزیره هندورابی که در طرح جامع مصوب از آن به عنوان جزیره بدون کربن یاد شده است، آماده جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی است.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در پایان با اشاره به تولید روزانه ۲۳هزار مترمکعب آب در جزیره کیش خاطرنشان کرد: در حال حاضر امکان یک روز ذخیره در کیش وجود دارد که در صدد افزایش این میزان به ۶روز هستیم.