گذر از بحران اقتصادی کرونا با تعامل سازنده سازمان منطقه آزاد کیش، کارفرما و کارگران
گذر از بحران اقتصادی کرونا با تعامل سازنده سازمان منطقه آزاد کیش، کارفرما و کارگران

معاون امور اقتصادی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: تعامل بسیار منطقی و خوبی که میان سازمان منطقه آزاد کیش، کارفرما و کارگران صورت گرفته، باعث کنترل فشارهای اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کرونا شد تا آسیبی متوجه مردم جزیره کیش نشود و بتوانند این بحران را با موفقیت پشت سر بگذارند که این اقدام مهم جای تقدیر و قدردانی دارد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، در نشست صمیمانه فعالان اقتصادی جزیره کیش با معاون امور اقتصادی سازمان برنامه و بودجه و مدیرعامل صندوق توسعه ملی که با حضور غلامحسین مظفری رئیس هیات مدیره و مدیرعامل، اعضای هیات مدیره و برخی از مدیران سازمان منطقه آزاد کیش برگزار شد، معاون امور اقتصادی سازمان برنامه و بودجه از تشکیل کارگروهی برای رفع مشکلات فعالین اقتصادی این منطقه خبر داد و گفت: طبق تاکید محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، این کارگروه ماموریت بررسی و رفع مشکلات ناشی از شیوع بیماری کرونا که متوجه فعالین اقتصادی در این منطقه شده است را برعهده دارد.

سیدحمید پورمحمدی با بیان این که مشکلات و سختی‌های ناشی از شیوع بیماری کووید‌۱۹ متوجه کسب و کارهای فعالین اقتصادی جزیره کیش شده است، اظهار کرد: اوج زمان فعالیت کسب و کارهای فعالین اقتصادی در ایام نوروز بود که با تعطیلی مواجه شدند و سختی‌های زیادی را متحمل شوند؛ اما آن چیزی که قابل تقدیر و قدردانی است، تعامل بسیار منطقی و خوبی است که میان سازمان منطقه آزاد کیش، کارفرما و کارگران ایجاد شده است تا فشارهای اقتصادی این منطقه کنترل شود و اقشار آسیب‌پذیر بتوانند از این بحران با موفقیت عبور کنند.

وی درخصوص فعالیت مجدد کسب و کارهای جزیره کیش و نگرانی‌هایی که درخصوص بیمه بیکاری، ثبت سفارش و پرداخت اقساط وام‌های دریافتی از بانک‌ها وجود داشت، افزود: افرادی که ضمن نام‌نویسی در سامانه، حق بیمه تامین اجتماعی خود را مرتب پرداخت می‌کردند و در حال حاضر بیکار هستند، بیمه بیکاری اسفند آنان در همین روزها پرداخت می‌شود و فروردین و اردیبهشت نیز در آینده نزدیک پرداخت خواهد شد و هیچ محدودیتی برای پرداخت بیمه بیکاری تحت پوشش تامین اجتماعی نخواهد بود.

معاون امور اقتصادی سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار داشت: تسهیلاتی که دولت در چهارده گروه برای کارفرمایان و کارگران در نظر گرفته است، شامل افراد مشمول از این تسهیلات می‌شود.

پورمحمدی با اشاره بر سهولت ثبت سفارش و دغدغه اصلی بانک مرکزی برای جلوگیری از خروج ارز از کشور بیان کرد: در راستای این مهم با حضور غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش طی برگزاری جلسه‌ای با بانک مرکزی می‌توانیم تعاملی میان فعالین اقتصادی و بانک مرکزی ایجاد کنیم تا این نگرانی‌ها برطرف شود.

وی درخصوص پرداخت وام‌های دریافتی از بانک‌ها عنوان داشت: در جزیره کیش بیشتر وام‌های دریافتی مربوط به فعالین اقتصادی است که شرایط و چگونگی پرداخت آنها را بانک مرکزی طی دستورالعملی اعلام کرد و افرادی که مشمول آن دستورالعمل باشند می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

معاون امور اقتصادی سازمان برنامه و بودجه کشور درخصوص برگزاری جلسه هفتم خرداد با محوریت تامین برق مستمر و مورد نیاز کیش گفت: سازمان برنامه و بودجه کشور طی توافقی با سازمان منطقه آزاد کیش؛ مابه تفاوت قیمت تمام‌شده برق را وزرات نیرو پذیرفت که به صورت تضمینی این مسئولیت را برعهده بگیرد و بخش خصوصی نیز می‌تواند در این حوزه سرمایه‌گذاری کند و نیاز برق کوتاه‌مدت و بلندمدت جزیره کیش را تامین نماید.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: در صورت احداث نیروگاه بزرگ در این منطقه نیاز به سوخت گاز است و دومین گامی که باید برداشته شود، پروژه انتقال گاز به کیش نیاز به سرعت بیشتری دارد که همزمان با این نیروگاه، گاز این منطقه نیز تامین گردد.

معاون امور اقتصادی سازمان برنامه و بودجه کشور در پایان با اشاره به نشست صمیمانه با روسای دانشگاه‌های جزیره کیش در حوزه علم یادآور شد: جزیره کیش می‌تواند با ظرفیت‌های موجود به عنوان هاب علمی منطقه مطرح شود و بسیاری از نیازهای داخلی و همچنین پذیرش دانشجو از سراسر کشور را برعهده گیرد و حلقه اتصال کشور با دانشگاه صاحب نام در دنیا باشد.