در سالروز جنایت آمریکا صورت گرفت:

گرامیداشت یاد شهدای پرواز مسافری‌۶۵۵ در جزیره قشم

آیین بزرگداشت قربانیان و شهدای هواپیمای مسافری‌۶۵۵ ایران‌ایر با حضور رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، فرماندار، خانواده‌های شهدا و جانبازان و جمعی از مسئولان اجرایی، نظامی و انتظامی شهرستان قشم در آب‌های خلیج فارس برگزار و محل این حادثه گلباران شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، پیش از ظهر روز شنبه (۱۲تیرماه) همزمان با سی و سومین سالروز جنایت ضدبشری آمریکا در آب‌های خلیج فارس با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، فرماندار شهرستان قشم، خانواده شهدا، فرماندهان نظامی، انتظامی و جمعی از مسئولان محل شهادت مسافران هواپیمای ایرباس جمهوری اسلامی ایران گلباران شد.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در این مراسم اظهار کرد: این حادثه بیانگر اوج جنایات دولت آمریکا و مصداق بارز نقض حقوق بشر است.

علی درویش‌پور ادامه داد: دولت آمریکا و کشورهای غربی همواره دم از حقوق بشر می‌زنند، اما حادثه شلیک موشک به هواپیمای مسافری‌۶۵۵ ایران‌ایر، به خوبی روحیه تجاوزگرایانه آنها را نشان داد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم خاطرنشان کرد: در این روز بیش از ۲۹۰مسافر مظلوم هواپیمایی ایران‌ایر به شهادت رسیدند و برگزاری این آیین و گرامیداشت یاد قربانیان این حادثه پیام صلح و دوستی ملت ایران را مخابره می‌کند.

براساس این گزارش، در حاشیه این آیین، از کتاب «عروسک و تفنگ» نوشته ناصر ذاکری که در قالب داستان به این حادثه پرداخته است، رونمایی شد.

گفتنی است، پرواز مسافربری شماره‌۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران‌ایر از تهران به مقصد دوبی در تاریخ ۱۲تیرماه سال‌۱۳۶۷ پس از توقف بین راهی در بندرعباس، به سمت دوبی در حرکت بود که با شلیک یک موشک از ناو یو‌اس‌اس وینسنس متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا در ارتفاع ۱۲هزار پایی بر فراز خلیج فارس سرنگون شد و تمامی ۲۹۰سرنشین آن جان باختند.