گسترش اراضی، نیاز منطقه آزاد انزلی جهت قرارگیری بر روی ریل توسعه
گسترش اراضی، نیاز منطقه آزاد انزلی جهت قرارگیری بر روی ریل توسعه

جلسه شورای اداری سازمان منطقه آزاد انزلی با حضور تعدادی از مدیران استانی و نمایندگان مجلس، امام جمعه شهرستان بندر انزلی و به ریاست سعید محمد مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، سعید محمد در این جلسه با تاکید بر نقش مهم منطقه آزاد انزلی در اقتصاد ملی بیان کرد: منطقه آزاد انزلی کوچکترین منطقه آزاد کشور است، اما دارای توانمندی و ظرفیت زیادی است و با توجه به موقعیت جغرافیایی ممتاز آن، سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی زیادی در این منطقه سرمایه‌گذاری داشته‌اند.

وی با بیان اینکه تمامی اراضی منطقه آزاد انزلی به بخش تولید و تجارت واگذار شده است، گفت: منطقه آزاد انزلی برای قرارگیری بر روی ریل توسعه و تحقق انتظارات صادراتی، نیازمند گسترش اراضی است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تصریح کرد: در شرایط سخت اقتصادی کنونی کشور، مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی باید موتور محرکه توسعه و به عنوان تامین کننده نیازهای کشورمان عمل نموده و به جایگاه اصلی خود بازگردند.

سعید محمد با بیان اینکه مناطق آزاد باید بر‌اساس ظرفیت‌ها، شناسایی و طبق توانایی‌های موجود هدفگذاری شوند و برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت داشته باشند، اضافه کرد: قوانین مالیاتی، ارزش افزوده، گمرکی و همچنین بروکراسی اداری از دیگر مشکلات مناطق آزاد است و با عنایت به اینکه مردم و فعالان اقتصادی دغدغه‌مند هستند، وظیفه ما پیگیری این مشکلات است.

وى، منطقه آزاد انزلی را کوچکترین منطقه آزاد کشور عنوان کرد و گفت: این منطقه اگرچه کوچک اما ظرفیت بسیار بالا و سرشاری دارد و یکی از بزرگترین ظرفیت‌های آن مجتمع بندری کاسپین و کریدور لجستیکی شمال-جنوب است که با توجه به مسائل موجود در ناحیه قفقاز، اهمیت این مسیر ترانزیتی مهم بین‌المللی دوچندان شده است.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان بر لزوم تسریع در عملیات تکمیل اسکله‌های مجتمع بندری کاسپین تاکید کرد و خاطرنشان نمود: این بندر مشکلات زیادی در اجرای بازوی غربی دارد که اصلاح آن زمان‌بر بوده و باید در دستورکار قرار گیرد تا زیرساخت‌های این کریدور راه‌اندازی شود.

در ادامه، دلخوش نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون مناطق آزاد در این نشست، به نقش‌آفرینی منطقه آزاد انزلی در سطح ملی اشاره و گفت‌: منطقه آزاد انزلی با برخورداری از دو بندر فعال و بزرگ به لحاظ اقتصادی در رشد شاخص‌های اقتصاد کشور بسیار تاثیرگذار بوده و اما این منطقه با موقعیت جغرافیایی ممتاز و استقبال سرمایه‌گذاران، کوچکترین منطقه آزاد کشور است.

همچنین، سایر نمایندگان گیلان ازجمله حجت الاسلام والمسلمین صفری، محمد‌نژاد، نجفی، محمد‌یاری، فرخی و آقازاده به افزایش نقش مناطق آزاد در شرایط تحریمی کشور، جذب سرمایه‌گذاران خارجی و انتقال تکنولوژی و بهره‌گیری بیش از پیش از ظرفیت اتحادیه گمرکی اوراسیا از طریق منطقه آزاد انزلی اشاره کردند.

حجت الاسلام والمسلمین شمس‌الدین امام جمعه بندر انزلی نیز با اشاره به توصیه مقام معظم رهبری در بخش توسعه اقتصاد دریا‌محور، اظهار داشت: منطقه آزاد انزلی می‌تواند توسعه سرزمینی خود را در امتداد دریا ادامه دهد و با استحصال از دریا، در صنایع آبزی‌پروری به رونق اقتصادی گیلان و کشور کمک کند‌.