مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار تصریح کرد:

یکپارچگی مدیریتی؛ راه‌حل مرتفع کردن حاشیه‌نشینی در چابهار

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه معضل حاشیه‌نشینی این شهرستان با یکپارچگی مدیریتی برطرف می‌شود، گفت: با تحقق این اتفاق، طی سه سال چابهار به شهر بدون حاشیه‌نشینی تبدیل می‌شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، عبدالرحیم کُردی در نشست شورای راهبری حفاظت اراضی چابهار که با حضور مدیران سازمان منطقه آزاد چابهار و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: هم‌اینک ۲هزار هکتار از زمین‌های چابهار با معضل حاشیه‌نشینی درگیر هستند که از این میزان، یکهزار هکتار در حال ساماندهی است.

وی با بیان اینکه نبود یکپارچگی در مقابله با حاشیه‌نشینی یکی از موانع برطرف کردن این معضل به شمار می‌رود، تصریح کرد: اگر این اتفاق در گذشته رقم می‌خورد، امروز شاهد این میزان حاشیه‌نشینی در چابهار نبودیم.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: طی ۲سال گذشته تجربه خوبی را با بنیاد مسکن در روستای تیس این شهرستان داشتیم و همین تجربه را برای شهر چابهار به صورت پایلوت پیاده خواهیم کرد و مصمم هستیم درخصوص بحث ساماندهی حاشیه‌نشینی از ظرفیت‌های بخش خصوصی استفاده کنیم.

کردی بیان کرد: اعتقاد داریم که ساماندهی شهر چابهار به منابع مالی نه، بلکه به برنامه نیاز دارد.

وی اضافه کرد: تلاش ما بر این است که با استفاده از تجربیاتی که در سطح ملی و دانشی که در سطح بین‌المللی در دسترس است، بتوانیم با شیوه‌هایی که ظرفیت قانونی آنها در مناطق آزاد وجود دارد، در یک مدت زمان کوتاهی، ساختار اجرای طرحی را که بخشی از آن تهیه شده است را فراهم کنیم.

مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار اذعان داشت: باید در حوزه ساماندهی کاربری و در موضوع مسائل اجتماعی و اشتغال، سیاستگذاری و سرمایه‌گذاری کنیم و بدون تردید منابعی که می‌خواهد نیازهای زیرساختی این پهنه را فراهم کند بر مبنای سیاست‌های اشتغال و مداخلاتی که در قالب مسئولیت‌های اجتماعی برای همه سرمایه‌گذاران منطقه قائل هستیم، در یک مدت کوتاهی می‌توانیم پدیده حاشیه‌نشینی را از چابهار حذف کنیم.

کردی افزود: برآورد اولیه ما این است که می‌توانیم روند این توسعه را با برنامه‌هایی که داریم و حفاظتی که صورت می‌گیرد با برنامه‌هایی که مقدمات آن شروع شده است، طی سه سال این مشکل را حل کنیم.

وی اظهار داشت: در این راستا ضرورت یکپارچگی ملی و شخص استاندار سیستان و بلوچستان برای تحقق این موضوع به طور جدی احساس می‌شود.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار عنوان کرد: همزمان به حمایت و پشتیبانی دستگاه قضایی نیاز داریم؛ چراکه بسیاری از موضوعاتی که در این مبحث شکل خواهد گرفت، مشکلات قضایی پیدا خواهد کرد و حتما تعارضات و مسائلی وجود دارد که نیازمند حمایت و پشتیبانی دستگاه قضایی است.

کردی تصریح نمود: خوشبختانه در شورای حفاظت اراضی که در پایان سال گذشته برگزار شد، ریاست کل دادگستری این موضوع را اعلام کردند و اقداماتی هم که انجام دادیم با حمایت تمام‌قد دستگاه قضا و استاندار سیستان و بلوچستان و دستگاه‌های ملی همراه بود.

وی بر استفاده از تجارب و تخصص‌ها در همه دستگاه‌ها تاکید کرد و گفت: سیاستگذاری باید در یک قالب انجام شود و این قاعده را در شوراهای راهبری و مشورتی که از میان خود مردم هستند استفاده می‌کنیم و در این میان ظرفیت شوراهای روستاها می‌تواند کمک قابل توجهی به این موضوع کند. در این میان، معتمدین محلی و بزرگان طوایف مهم‌ترین حامیان ما هستند و این را در روستای تیس چابهار تجربه کردیم.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در پایان خاطرنشان کرد: از طرفی می‌دانیم افرادی با اهدافی غیر از سکونت، اقدام به تصرف زمین کرده‌اند و به دنبال زمین‌خواری هستند؛ در این بخش نیز نیاز داریم دستگاه قضایی با قدرت در کنار ما باشد و از طرح ساماندهی زمین‌ها پشتیبانی نماید.