آمادگی بازرگانی روسیه جهت سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی پیام

نمایندگانی از بازرگانی فدراسیون روسیه با حضور در فرودگاه و منطقه ویژه اقتصادی پیام برای سرمایه‌گذاری در این مجموعه اعلام آمادگی کردند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، این نمایندگان بازرگانی در قالب هیاتی متشکل از رئیس و نمایندگان بازرگانی فدراسیون روسیه (زیرمجموعه وزارت صنعت روسیه) از نزدیک با ظرفیت‌های این منطقه آشنا شدند.

در این دیدار، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام با اشاره به ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و امکانات موجود منطقه متبوع خود گفت: در کنار فرصت‌های سرمایه‌گذاری موجود، امکان فعالیت‌های اجرایی عمرانی و خدماتی نیز مهیا است.

نادر ثناگومطلق افزود: با نیازسنجی‌های صورت گرفته توسط خود شرکت‌های سرمایه‌گذار، بازار فروش محصولات و تولیدات در کشور وجود دارد و حتی امکان صادرات به سایر کشورها نیز هست.

وی در این نشست، موضوع نزدیک بودن به پایتخت را مزیت این منطقه دانست و اظهار داشت: این مزیت موجب شده تا بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی و حتی برندهای برتر کشور، استان البرز را برای فعالیت خود انتخاب کنند.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام با اشاره به امکان فعالیت در حوزه مونتاژ قطعات در منطقه اقتصادی پیام افزود: منطقه ویژه اقتصادی پیام آمادگی دارد در یک همکاری مشترک، فرصت ایجاد کارخانه مونتاژ قطعات دستگاه‌های اتوبوس و همچنین کارگاه‌های تعمیرات هلیکوپتری را با سرمایه‌گذاران کشور روسیه فراهم سازد.

بنا به این گزارش، این هیات که با هدف بررسی میدانی شرایط و امکانات و ظرفیت‌های موجود، در منطقه ویژه اقتصادی پیام حضور یافته بودند، از بخش‌های فرودگاهی، ترمینال و منطقه ویژه اقتصادی پیام بازدید کردند و همچنین علاقه‌مندی خود را جهت حضور و فعالیت در این منطقه اعلام کردند.

گفتنی است، مقرر شد مراحل قانونی و مکاتبات رسمی جهت ادامه همکاری‌ها توسط طرفین تا انعقاد تفاهم‌نامه فی مابین پیگیری شود.

لازم به یادآوری است، منطقه ویژه اقتصادی پیام در سال‌۶۹ تحت عنوان مرکز خدمات هوایی برای ارائه خدمات هوایی، حمل و نقل، توزیع بار کالاهای پستی و ارائه خدمات هلیکوپتری به نقاط صعب‌العبور در شرایط جوی متفاوت و پشتیبانی از عملیات توسعه و تایید و تجهیز و نگهداری مراکز، دستگاه‌ها و امکانات مخابراتی و پستی کشور فعالیت خود را آغاز کرد.

همچنین، نزدیکترین منطقه ویژه اقتصادی کشور به تهران، قرار داشتن فرودگاه در داخل اراضی منطقه ویژه و امکان بهره‌گیری از کلیه تاسیسات، تجهیزات و تسهیلات آن، در مجاورت بودن مرکز اقتصادی، صنعتی و کشاورزی کشور، قرار گرفتن در کنار راه آهن سراسری، متروی تهران-کرج و شاهراه‌های ارتباطی کشور و دارا بودن شرایط اقلیمی مناسب ازجمله مزیت‌های این منطقه است.

برخورداری از امکانات زیربنایی، گمرک، گذرنامه اختصاصی، بانک، وجود نیروی کار ارزان در منطقه، قرار گرفتن در مسیر تلاقی پنج استان اقتصادی کشور، نزدیک بودن به مراکز تحقیقاتی و نیروهای تحصیل‌کرده و متخصص منطقه، نزدیک بودن به مراکز تولید میوه، سبزیجات و گل و گیاه بدون محدودیت سقف زمانی و نزدیکی به مراکز عمده تولید و مصرف کالاها و خدمات، وجود هاب پستی و گمرک در فرودگاه بین‌المللی پیام، داشتن انبارهای متعدد روباز، وجود ترمینال‌های کانتینری و امکانات تخلیه و بارگیری با دستگاه‌های پیشرفته را از دیگر ظرفیت‌های منطقه ویژه اقتصادی پیام می‌توان برشمرد.

در کنار این مزایا، یکی دیگر از ویژگی‌هایی که پیام را از سایر نقاط متمایز می‌کند، بخش کارگو (حمل و نقل هوایی بار) آن است که به عنوان بزرگترین و تنها فرودگاه کارگو (پایانه بار هوایی) کشور شناخته می‌شود.