استاندار قم خبر داد:

اتصال منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم به راه‌آهن سراسری کشور

استاندار قم گفت: اتصال منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان به خطوط ریلی برای پیشبرد اهداف منطقه و بسترسازی برای رونق تولید و افزایش اشتغال به‌ صورت جدی در سطح استان دنبال خواهد شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، بهرام سرمست در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در دفتر جلسات منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان قم ادامه داد: با اتصال این منطقه به راه‌آهن سراسری، از ظرفیت‌های موجود در آن استفاده بهتری صورت می‌گیرد.

وی در ادامه با انتقاد از وضعیت بلاتکلیف استقرار واحدهای مرتبط با هیدروکربن در قم گفت: در مصوبه سال‌۹۵ عدم استقرار هیدروکربن‌ها در این استان کارشناسی‌های لازم صورت نگرفته و در شورای برنامه‌ریزی استان نیز تصویب نشده است.

وی ادامه داد: وضعیت استقرار و یا عدم استقرار واحدهای مرتبط با هیدروکربن، باید در کارگروه آمایش مورد بررسی مجدد قرار گرفته و بعد از آن در شورای برنامه‌ریزی استان تعیین تکلیف نهایی شود.

سرمست همچنین مسئله کلیدی شعار سال را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: در سال رونق تولید، تمام دستگاه‌های اقتصادی و متولی تولید باید به وظایف خود به نحو احسن عمل کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان از نظر اقتصادی، تولید و اشتغال از اهمیت ویژه برخوردار بوده و باید مشکلات و موانع پیش روی آن بررسی و برطرف شود.

استاندار قم با تاکید بر ضرورت پیگیری و رفع مشکلات تولیدی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان بیان کرد: بازدید مسئولان استان از واحدهای مشکل‌دار منطقه ویژه اقتصادی به‌صورت مستمر ادامه پیدا کند.

سرمست در ادامه اضافه کرد: ظرفیت واقعی تولید در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان بسیار بیشتر از چیزی بوده که امروز از آن استفاده می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز کرد: مناطق ویژه اقتصادی دارای قوانین ویژه و منحصربه‌فرد خود بوده نباید با عدم پیگیری، برخی حقوق تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران این مناطق تضعیف شود.

وی با انتقاد از برخی دست‌اندازهای موجود در مسیر رونق و پویایی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان گفت: قانون مناطق ویژه اقتصادی باید به‌ صورت کامل در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان نیز اجرا شده و از تصویب مصوبات ثانویه در ایجاد محدودیت در فعالیت‌های آن خودداری شود.

سرمست عنوان کرد: مسئولان منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان برنامه‌ریزی لازم برای بهره‌برداری از چند واحد عمده صنعتی و کلنگ‌زنی چندین واحد دیگر تا هفته دولت را در دستورکار خود قرار بدهند.

استاندار قم در ادامه تصریح کرد: در برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری و رونق تولید قم، یکی از ظرفیت‌های مهمی که حساب ویژه‌ای روی آن باز شده، منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان است. اولویت استان در رابطه با منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در درجه نخست حفظ و تثبیت اشتغال و در درجه بعدی، فعالیت‌های توسعه‌ای و افزایش ظرفیت‌های تولیدی و اقتصادی است.

سرمست در پایان تاکید کرد: در صورتی‌ که زمینه و استقبال واحدهای صنعتی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در احداث کوره‌های زباله‌سوز توجیه اقتصادی و زیست ‌محیطی داشته باشد، امکان احداث آن در این منطقه قابلیت بررسی دارد.

گفتنی است، منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان در ۵۰کیلومتری شهر قم، به‌ عنوان مهم‌ترین و نزدیک‌ترین منطقه ویژه اقتصادی به مرکز سیاسی-‌اقتصادی کشور، واقع در مسیر جاده ابریشم، راه‌آهن سراسری و بزرگراه‌های اصلی شمال-‌جنوب و شرق-‌غرب ایران است و برای برقراری ارتباط با اروپا، کشورهای آسیای میانه و خلیج ‌فارس به ‌منظور تولید، صادرات و ترانزیت کالا، موقعیتی ممتاز دارد و قادر است نقش تعیین‌کننده‌ای در اقتصاد کلان منطقه و کشور ایفا کند.

۲هزار و ۳۰۰واحد صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ در قم وجود دارد که از این تعداد حدود ۹۰درصد مربوط به صنایع کوچک و متوسط است؛ همچنین بیش از ۵۳هزار تن در واحدهای صنعتی استان فعالیت می‌کنند.

قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، ثامن‌الائمه(ع) قنوات و فناوری اطلاعات و ارتباطات‌I.C.T و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است.