مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در بازدید از جزیره هنگام عنوان کرد:

اجرای طرح جامع راهبردی، کلید توسعه متوازن جزیره هنگام

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم به صورت ویژه از سایت‌های گردشگری اسکله کندالو، شیب‌دراز و جزیره هنگام بازدید کرد و بر سرعت بخشیدن روند تکمیل این طرح‌ها تاکید نمود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، حمیدرضا مومنی به همراه جمعی از معاونان و مدیران این سازمان در بازدید از برخی پروژه‌های گردشگری جزیره، دستورات لازم برای آماده‌سازی سریع‌تر این طرح‌ها را صادر نمود.

اولین مقصد بازدید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و هیات همراه، اسکله کندالو بود که طرح‌های پیش‌بینی شده برای ساماندهی و تسهیل تردد قایق‌ها و گردشگران مورد بررسی قرار گرفت.

وی در جریان این بازدید با اشاره به نامناسب بودن وضعیت اسکله فعلی کندالو بیان کرد: ساخت اسکله شناور تفریحی موجب تسهیل برای سوار شدن آسان‌تر و مطمئن‌تر گردشگران به قایق‌های تفریحی فعال در مسیر قشم-‌هنگام می‌شود.

اسکله کندالو، به واسطه امکان تردد قایق‌ها به جزیره هنگام و همچنین آکواریوم طبیعی با وجود دولفین‌ها، تبدیل به یکی از گردشگر‌پذیرترین نقاط جزیره قشم شده و طرح ساماندهی این اسکله، به آسایش بیشتر گردشگران در این سایت کمک خواهد کرد.

در ادامه این برنامه، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از روند ساخت مجموعه کارگاه و فروشگاه صنایع دستی روستای شیب‌دراز بازدید و در جریان پیشرفت آن قرار گرفت.

کارگاه و فروشگاه صنایع دستی روستای شیب‌دراز پس از اتمام برای ۶۰نیروی بومی به صورت مستقیم و برای ۲۴۰نیرو به صورت غیرمستقیم، اشتغال‌زایی به همراه خواهد داشت.

این مرکز با اعتباری بالغ بر سه میلیارد ریال از محل اعتبارات اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم، در زمینی به وسعت ۸۰۰مترمربع ساخته می‌شود.

همچنین رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم به همراه جمعی از معاونان و مدیران این سازمان به منظور بررسی طرح جامع توسعه هنگام و امکان اجرایی شدن طرح‌های عمرانی، گردشگری، بهداشتی و آموزشی از این جزیره بازدید کرد.

طی این بازدید، درخصوص اصلاح و ایجاد زیرساخت‌های اساسی و ضروری توسعه این جزیره تصمیم‌گیری شد؛ همچنین به دستور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و با توجه به طرح جامع توسعه جزیره هنگام، زمینه‌های توسعه این جزیره زیبا در زمینه‌های عمرانی، گردشگری، بهداشتی، آموزشی، فرهنگی و زیست محیطی مورد بررسی قرار گرفت.

توسعه متوازن، پایدار و برنامه محور جزیره هنگام به عنوان یکی از مهم‌ترین و استراتژیک‌ترین بخش‌های منطقه ویژه اقتصادی قشم از اهمیت ویژه‌ای برای همه ارکان سازمان منطقه آزاد قشم برخوردار است. مدتی قبل بود که مدیر منطقه ویژه اقتصادی قشم، از تصویب طرح جامع جزیره هنگام در شورای پژوهشی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشورمان خبر داد.

در بازدید مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم به همراه جمعی از معاونان و مدیران این سازمان، فرمانده پایگاه دریابانی شهرستان قشم و رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان قشم نیز حضور داشتند.

پس از پایان بازدید از جزیره هنگام، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و هیات همراه با حضور در ساختمان معاونت فنی و زیربنایی درباره طرح‌ها و برنامه‌های ارائه شده برای توسعه و ساماندهی وضعیت گردشگری جزیره هنگام به تصمیم‌گیری پرداختند.

مومنی با اشاره به آماده و نهایی شدن طرح جامع توسعه جزیره هنگام، اظهار کرد: فعالیت‌های صورت گرفته در جزیره هنگام در دو حوزه فرهنگی و اقتصادی با در نظر گرفتن نیازها و خواسته‌های مردم این منطقه به سرعت اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره ظرفیت‌های گردشگری ویژه جزیره هنگام، تصریح کرد: ساماندهی وضعیت غرفه‌های عرضه کننده محصولات خوراکی و صنایع دستی و همچنین استانداردسازی سکونتگاه‌های این جزیره می‌تواند در رضایت بیشتر گردشگران این جزیره تاثیرات مثبتی داشته باشد.

وی ادامه داد: در حوزه اقتصادی باید به نحوی برنامه‌ریزی شود تا درآمدهای حاصل از فعالیت ساکنان این جزیره دوباره برای توسعه و پیشرفت همان منطقه هزینه شود و به این ترتیب شاهد مشارکت ساکنان جزیره هنگام در پیشرفت آن باشیم.

در پایان این جلسه قرار شد مشاوران اجرای طرح جامع جزیره هنگام با توجه به نیازهای موجود در منطقه جزیره هنگام و اسکله‌های ارتباطی با این جزیره طرحی برای انجام توسعه متوازن، پایدار و برنامه محور را تهیه و در اختیار سازمان منطقه آزاد قشم قرار دهند.