احداث خط آهن جلفا-قلی‌بیگلو به بخش‌خصوصی واگذاری می‌شود

معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد ارس گفت: سازمان منطقه آزاد ارس، احداث خط آهن جلفا ـ نوردوز ـ قلی‌بیگلو را به بخش‌خصوصی واگذار می‌کند. به گزارش اخبار آزاد مناطق، ایرج حاتمی افزود: این خط ریلی دوباره مسیر راه‌آهن مسدود شده ایران را به کشورهای‌CIS از خاک ایران به جمهوری آذربایجان وصل خواهد کرد […]

معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد ارس گفت: سازمان منطقه آزاد ارس، احداث خط آهن جلفا ـ نوردوز ـ قلی‌بیگلو را به بخش‌خصوصی واگذار می‌کند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، ایرج حاتمی افزود: این خط ریلی دوباره مسیر راه‌آهن مسدود شده ایران را به کشورهای‌CIS از خاک ایران به جمهوری آذربایجان وصل خواهد کرد و به این ترتیب ارتباطات ریلی و بازرگانی ایران با کشورهای مختلف که از کریدور ایران استفاده می‌کردند، از سر گرفته می‌شود

وی با بیان اینکه خط آهن کریدور جنوب به شمال سالانه تا ۱۰میلیون تن کالا جابه‌جا خواهد کرد، گفت: از سال‌۸۵ اجرای این پروژه به ‌عنوان یکی از پروژه‌های اصلی سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ارس مطرح بوده که مراجعات متعددی نیز از سوی سرمایه‌گذاران داشته‌ایم.

حاتمی افزود: در حال حاضر ۶شرکت سرمایه‌گذاری از این پروژه استقبال کرده‌اند و با توجه به مراجعات انجام گرفته و قطعیتی که از حضور سرمایه‌گذاران داشته‌ایم، اجرای این طرح را با انتشار آگهی بین‌المللی شناسایی سرمایه‌گذار آغاز کرده‌ایم.

معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به اینکه این طرح به ‌صورت‌BOT اجرا می‌شود، گفت: براساس امکان‌سنجی انجام شده، این طرح با برآورد اولیه ۶۰۰میلیون یورو به طول ۲۰۴کیلومتر و به ‌صورت یک خطه اجرا می‌شود که قابلیت دو خطه شدن را نیز دارد.

حاتمی افزود: در روشBOT سرمایه‌گذار بعد از انجام پروژه در دوره تعیین شده برای بهره‌برداری و کسب بازدهی، خط آهن را در اختیار خواهد داشت، سپس با پایان دوره این خط به راه‌آهن ایران واگذار خواهد شد.

وی ادامه داد: مطالعات امکان‌سنجی طرح در سال‌۹۵ انجام شده اما در شرایط‌ کنونی و پس از مشخص شدن سرمایه‌گذار، مذاکرات را برای برآورد جدید از قیمت‌ها و شرایط انجام پروژه ادامه خواهیم داد.

معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد ارس در خصوص اهمیت اجرای این طرح، گفت: این کریدور از سابقه طولانی برخوردار است و قبل از فروپاشی شوروی سابق تنها مسیر ریلی ایران به سایر کشورها از شمال غرب این مسیر بوده است. به ‌طوری که در دهه‌۶۰ شمسی که حجم تجارت جهانی بسیار کمتر از حال حاضر بود، سالانه حدود ۶میلیون تن بار از این مسیر جابه‌جا می‌شد.

حاتمی در ادامه گفت: این درحالی است که حجم تجارت جهانی در شرایط کنونی به ۱۸هزار میلیارد دلار در سال رسیده است که به‌طور حتم سهم این مسیر را از جابه‌جایی کالا افزایش خواهد داد.

وی با بیان اینکه با فروپاشی شوروی و اختلافات بین جمهوری‌های ارمنستان و آذربایجان این خط ریلی در منطقه قره‌باغ مسدود شده است، یادآور شد: در احداث مجدد، این خط ریلی از ارمنستان عبور نخواهد کرد و با گذر از خاک ایران به جمهوری آذربایجان متصل می‌شود.

معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به اهمیت این خط راه‌آهن برای تجارت ایران با کشورهایCIS افزود: علاوه بر انتقال و حمل کالا از ایران به این کشورها، این خط نقش مهمی در ترانزیت بین‌المللی کالا خواهد داشت. ضمن اینکه بار محلی ازجمله ۱۰هزار تن محصولات کشاورزی و گلخانه‌ای در منطقه آزاد ارس که در حال حاضر از منطقه آستارا وارد روسیه می‌شود، می‌تواند دسترسی راحت‌تری به بازارهای بین‌المللی داشته باشد.

حاتمی گفت: در همین حال ۵۰۰هزار تن بار در منطقه آزاد ارس، تولیدات هزاران تن انواع محصولات در منطقه مغان و استان‌های آذربایجان غربی، شرقی و اردبیل برای جابه‌جایی به این خط ریلی نیاز دارند. وی با اشاره به اینکه حداقل زمان اجرای پروژه ۴سال خواهد بود، افزود: با انجام فراخوان، شرکت‌کنندگان و متقاضیان مدارک خود را ارسال خواهند کرد و تا پایان سال جاری کارهای مربوط به شناسایی مالکیت اراضی و نیز تائید مدارک از سوی سازمان انجام شده و برای تایید نهایی به وزارت راه و شهرسازی ارسال می‌شود.