رئیس کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی ستاد نوروزی کیش اظهار داشت:

ارائه خدمات مطلوب به گردشگران نوروزی با استفاده از فناوری‌های نوین

رئیس کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی ستاد نوروزی کیش بر ضرورت اطلاع‌رسانی مناسب به گردشگران به عنوان عاملی مهم در افزایش رضایتمندی گردشگران نوروزی تاکید کرد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، نخستین جلسه کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی با حضور روسا و نمایندگان کمیته‌های ستاد نوروزی با هدف برنامه‌ریزی و بکارگیری ظرفیت‌ها در جهت ارائه خدمات مطلوب به مسافران نوروزی، در سالن اجتماعات سازمان منطقه آزاد کیش برگزار شد.

رئیس کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی سازمان منطقه آزاد کیش در این نشست با اشاره به اینکه تعطیلات نوروز برای کشور و جزیره کیش یک مناسبت ارزشمند ملی است، گفت: هر ساله در تعطیلات نوروز و سال نو، مهمانان و گردشگران بسیاری وارد جزیره کیش می‌شوند که این امر مایه خیر و برکت برای این جزیره است.

محمد پور‌سینا افزود: ما باید با هم‌فکری و هم‌افزایی تلاش کنیم راه‌گشای سفر گردشگران به جزیره کیش باشیم و در زمینه اطلاع‌رسانی، خدمات مطلوبی به هموطنان ارائه کنیم تا در پایان سفر خود با رضایت خاطر جزیره را ترک کنند.

وی با اشاره به چاپ کتاب‌های راهنما و اقلام متعدد در حوزه تبلیغات و اطلاع‌رسانی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سنوات گذشته محصولاتی تولید شده است که تاریخ مصرف ندارند و بالغ بر یکصد هزار عدد نقشه و برشورهای راهنمای سفر در انبار سازمان منطقه آزاد کیش موجود است که می‌توان از آنها استفاده کرد.

پور‌سینا اظهار داشت: با توجه به اینکه پیش‌بینی‌ها حاکی از افزایش ورود خودرو در نوروز‌۹۹ نسبت به سال گذشته است، به راحتی می‌توان این محصولات تولیدی در زمینه اطلاع‌رسانی را در اختیار گردشگران نوروزی قرار داد.

وی به اهمیت تولید محتوای متناسب برای گردشگران نوروزی کیش اشاره کرد و افزود: تولید محتوا در دو بخش «پیشین و همزمان» بسیار مهم است؛ چراکه یکی در حوزه شناخت جزیره کیش و دیگری در حوزه مباحث سلامت، بهداشت و درمان که برای درک شرایط کنونی این منطقه آزاد تجاری–صنعتی ضروری است.

رئیس کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی سازمان منطقه آزاد کیش خاطر‌نشان کرد: امسال از «اپلیکیشن آی‌کیش» نیز به عنوان یک مدیا برای راهنمای سفر گردشگران نوروزی کیش و جلب رضایتمندی آنان استفاده خواهیم کرد.

وی بر ضرورت اطلاع‌رسانی گسترده و جلب نظر گردشگران به شعار مطرح شده توسط مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با عنوان «کیش، جزیره بدون پلاستیک» تاکید کرد.

پور‌سینا با بیان اینکه اطلاع‌رسانی به موقع در شرایط عادی و خاص از وظایف مهم کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی است، اذعان نمود: در شرایط بحرانی و خاص که احتمال قطع راه‌های ارتباطی وجود دارد، سه دستگاه خودرو مجهز به بلندگو برای اطلاع‌رسانی گسترده در سطح شهر پیش‌بینی شده است.

رئیس کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی ستاد نوروزی کیش با بیان اینکه فعالیت‌ها در حوزه پسین شامل مستند‌سازی، گرد‌آوری و رصد اطلاعات خواهد بود، افزود: با ارسال محتوا برای واحد‌های فن‌آوری، گزارشی از چگونگی حضور مردم و سطح رضایتمندی گردشگران نوروزی تهیه خواهد شد.

نماینده کمیته گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش نیز نقش جزیره کیش را در ایام نوروز نقش حمایتی عنوان کرد و افزود: سازمان منطقه آزاد کیش صرف نظر از مسائل اقتصادی، تمام انرژی خود را بر این اصل گذاشته تا هموطنانی که این جزیره را مقصد گردشگری خود انتخاب کرده‌اند، با رضایتمندی و خاطره ماندگار کیش را ترک کنند.

ماهان مدون اطلاع‌رسانی در جزیره کیش را با دو رویکرد جامعه مهمان و میزبان عنوان کرد و گفت: باید جامعه میزبان در این فعالیت‌ها آگاهی لازم از سیاست‌های سازمان را داشته باشند تا برنامه خود را با این رویکرد هماهنگ کنند.

مدون، با اشاره به اهمیت نقش اطلاع‌رسانی در واکنش سریع نسبت به اتفاقات احتمالی، اظهار داشت: با تعریف ساختاری در زمینه اطلاع‌رسانی می‌توان با فراهم کردن امکانات مورد نیاز در شرایط بحران‌های طبیعی، سیاسی و اجتماعی زمینه واکنش سریع و حفظ رفاه بیشتر گردشگران را تقویت کرد.

نماینده کمیته گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش افزود: نتایج نظر سنجی‌ها نشان می‌دهد که بیش از ۸۰درصد گردشگران نوروزی، پیش از این نیز به جزیره کیش سفر کرده‌اند، از این رو اگر بتوانیم این افراد را جامعه هدف قرار داده و اطلاعات را پیش از شروع سفر به آنان برسانیم، ۵۰درصد در فرآیند اطلاع‌رسانی موفق عمل کرده‌ایم.

مدیر فناوری و اطلاعات سازمان منطقه آزاد کیش هم ساختار مدیریتی واحد یکپارچه سازمان منطقه آزاد کیش را یکی از جذابیت‌های جزیره کیش برشمرد و افزود: می‌توانیم این ساختار را در شیوه اطلاع‌رسانی محتوای مورد نظر به گردشگران به صورت یکپارچه ارائه کنیم تا هدف اصلی در اطلاع‌رسانی محقق شود.

امیر سوداگران با بیان اینکه ساختار «آی‌کیش» به نقطه مطلوبی رسیده و بعد از دو سال، حرکت رو به جلو دارد، اظهار کرد: این نسخه، نیاز به نصب اپلیکیشن ‌آی‌کیش نداشته و جذابیت‌های اجرای این اپلیکیشن تحت وب و سیستم عامل و مبتنی بر موقعیت جغرافیایی است و شیوه اطلاع‌رسانی که برای یک گردشگر نیاز است، در آی‌کیش قابل ارائه است.

وی در این جلسه به سامانه یکپارچه رسیدگی به شکایات اشاره کرد و گفت: با راه‌اندازی سامانه یکپارچه۱۲۴، تماس افرادی که شکایتی دارند چه از طریق، آی‌کیش، صوتی و تصویری و چه از طریق وب‌سایت به همراه تمامی اطلاعات به سامانه یکپارچه ارسال می‌شود و در مبدا تقسیم‌بندی اطلاعات صورت می‌گیرد تا مشخص شود که شکایت مربوط به چه حوزه‌ای است و برای رسیدگی به کارتابل مسئول مربوطه ارجاع داده شود.

همچنین تولید محصولات تبلیغات و اطلاع‌رسانی، چاپ نقشه و برشورهای راهنمای سفر به کیش، توزیع اقلام تبلیغاتی، انعکاس اخبار و اطلاعات مربوط به عملکرد ستاد نوروزی و تبلیغات محیطی، تهیه دفترچه قوانین و مقررات گمرکی، ضوابط اجاره خانه‌های شبانه، بهداشت و درمان، قوانین مقررات دریایی و هوایی، ارسال پیامک‌های نقطه‌ای و منطقه‌ای، نظارت بر رفتارهای اجتماعی، یکپارچه کردن نحوه اطلاع‌رسانی، تحویل برشورهای راهنمای سفر در مبادی ورودی به انتظامات سازمان، بررسی تمهیدات پیشگیرانه قطع برق در زمان بارندگی و شرایط خاص، برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌های لازم برای هموار کردن ترافیک در ایام نوروز، آماده‌سازی ایستگاه‌های مینی‌بوس، تهیه بانک اطلاعاتی ،راه‌اندازی سامانه نظرسنجی آنلاین، تبلیغات و اطلاع‌رسانی گردشگری در داخل ایرلاین‌ها وکنترل قیمت بلیت‌ها ازجمله مباحثی بود که توسط نمایندگان کمیته‌های ستاد نوروزی سازمان منطقه آزاد کیش مطرح شد.