وزیر امور خارجه کشورمان خبر داد:

ارائه پیشنهاد تاسیس شعبه یک بانک هندی در منطقه آزاد چابهار

وزیر امور خارجه با بیان اینکه پیشنهاد دادیم یک بانک هندی شعبه‌ای در منطقه آزاد چابهار داشته باشد، گفت: پیشنهاد داده‌ایم که از دارایی‌های ایران در هند برای تامین سرمایه اولیه بانک پاسارگاد در بمبئی استفاده شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که در مقصد دوم سفرش به هند در بمبئی حضور داشت، در گفتگویی درباره دیدارهایش با مقامات هندی، جلسه با «مودی» نخست وزیر هند را بسیار خوب خواند و افزود: ایشان درخصوص روابط ایران و هند نگاه مثبت دارد.

وی با بیان اینکه صبحانه کاری مفصلی با وزیر خارجه هند داشتیم، اظهار داشت: مهم‌ترین مشکل، تبادل پول و خرید نفت از ایران است.

وزیر خارجه اضافه کرد: برای حل مشکل و معضل تبادل پول، روش‌های متفاوتی وجود دارد، ازجمله تهاتر و استفاده از پول ملی؛ ضرورت دارد بخش خصوصی و همچنین بخش دولتی نسبت به استفاده از پول ملی و عدم توجه به پول‌های بین‌المللی برای معاملات توجه بیشتری داشته باشند.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه هنوز مقداری ایرادها وجود دارد، خاطرنشان کرد: همان طور که در جلسه با تجار و بازرگانان در بمبئی هم من و هم دیگر دوستان مطرح کردند، با توجه به تفاوت قیمت و سایر مشکلاتی که داریم، لازم است دولت‌ها در همکاری با همدیگر و همین طور همکاری بخش خصوصی این مشکل را حل کنند.

وی گفت: حل این مشکل یک مسئله راهبردی است، به خاطر اینکه همه کشورها معتقدند باید به تدریج بر حاکمیت دلار آمریکا بر روابط بین‌الملل خدشه وارد کرد، البته کاری نیست که یک شبه انجام پذیرد و راه آن نیز همین روش‌هایی است که با هم صحبت می‌کنیم.

 

قرار است بانک پاسارگاد در بمبئی شعبه داشته باشد

ظریف همچنین خاطرنشان کرد: بانک پاسارگاد قرار است در بمبئی شعبه داشته باشد. برخی مشکلات باقیمانده هست و اجازه تاسیس شعبه در سفر قبلی که به اینجا داشتیم، گرفته شده و الان باید مشکل سرمایه را حل کنیم که صحبت‌هایی در حاشیه نشست کمیسیون مشترک در تهران با وزیر خارجه هند داشتیم که از دارایی‌های ایران در هند برای تهیه سرمایه اولیه بانک پاسارگاد استفاده شود.

وی افزود: همچنین پیشنهاد کردیم یک بانک هندی شعبه‌ای در منطقه آزاد چابهار داشته باشد تا از آنجا بتوانند به این کار کمک کنند.

وزیر امور خارجه در پایان گفت: ما پیگیر روش‌های مختلفی هستیم که بتوانیم در این زمینه به روابط کمک کنیم.

بنا به این گزارش، محمدجواد ظریف که برای شرکت در نشست گفتگوهای رایسینا و دیدار با مقامات هندی به دهلی نو سفر کرد، در مدت حضورش در دهلی نو ضمن شرکت در این نشست با نخست وزیر و وزیر خارجه هند و برخی مقامات حاضر دیدار و نیز در مقصد دوم این سفر به بمبئی رفت.