دکتر روحانی در دیدار معاون نخست وزیر ارمنستان اظهار داشت:

استقبال ایران از تقویت و توسعه روابط اقتصادی با کشورهای منطقه اوراسیا

رئیس‌جمهور با تاکید بر ضرورت توسعه رایزنی و همکاری‌های ایران و ارمنستان در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی، اظهار داشت: اراده جدی جمهوری اسلامی ایران تقویت روزافزون روابط با ارمنستان به عنوان یک کشور دوست و همسایه است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه (۱۲تیرماه) در دیدار معاون نخست وزیر ارمنستان، گفت: مردم ایران از نظر تاریخی و فرهنگی روابط بسیار خوب و صمیمانه‌ای با مردم ارمنستان دارند و دو کشور علاوه بر همسایگی، از ظرفیت‌های بسیار بالایی برای همکاری برخوردارند.

دکتر روحانی از انرژی و برق به عنوان یکی از زمینه‌های همکاری بین ایران و ارمنستان و سایر کشورهای منطقه یاد کرد و افزود: می‌توانیم با اجرای سریع‌تر طرح‌ها و پروژه‌های مشترک در زمینه انرژی، برق و حمل و نقل، همکاری‌های دو کشور را ارتقاء دهیم.

رئیس‌جمهور در ادامه از رود مرزی ارس به عنوان یک رودخانه حیاتی برای دو کشور نام برد و با تاکید بر موضوع محیط زیست به عنوان اولویت اول ایران در این زمینه، اظهار داشت: با توجه به اینکه جمعیت زیادی از مردم ایران از آب رود ارس برای آشامیدن و کشاورزی استفاده می‌کنند، سلامت و آلوده نبودن آب رود ارس از اهمیت بالایی برخوردار است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اهمیت موضوع ترانزیت در توسعه روابط ایران و ارمنستان، تصریح کرد: علاقه‌مندیم منطقه خلیج فارس و دریای عمان به دریای سیاه متصل شود و یکی از راه‌های موجود برای تحقق این هدف، مسیر ایران، ارمنستان و گرجستان است و این اتصال باعث تقویت ارتباط بین دو کشور و دیگر کشورها خواهد شد.

دکتر روحانی مسئله حمل و نقل و لزوم تسهیلات لازم در این زمینه را نیز از موضوعات مهم برای دو کشور دانست و افزود: روابط اقتصادی در سایه ارتباط بانکی قابل توسعه است و می‌توانیم با استفاده از پول ملی، مسیر ارتباط تجار دو کشور را تسهیل کرده و سرعت ببخشیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه برغم قرار داشتن در شرایط اعمال تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ایران، تهران و ایروان می‌توانند روابط خود را مستحکم‌تر کنند، تاکید کرد: از اینکه در این تقابل ناعادلانه، پیروز نهایی ما هستیم، تردید ندارم و در این شرایط است که کار نزدیک با همسایگان در تاریخ ما و منطقه ماندگار خواهد شد.

دکتر روحانی همچنین همکاری و ارتباط با منطقه اوراسیا را برای تهران بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: خوشبختانه مجلس شورای اسلامی ایران سند همکاری با منطقه اوراسیا را تصویب کرده است و تجارت ایران با کشورهای این منطقه فرصت خوبی برای ما است که ارمنستان هم می‌تواند نقش خوبی در این زمینه ایفا کند.

معاون نخست وزیر ارمنستان نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام گرم نخست وزیر این کشور به دولت و مردم ایران، سفرش به کشورمان را بسیار موفق و سودمند در زمینه همکاری‌های مشترک دانست و گفت: تردید ندارم که در موضوعاتی همچون انرژی و تجارت، اثرات توافق‌های این سفر در کوتاه‌ترین زمان خود را نشان خواهد داد.

«مهر گریگوریان» با اشاره به ریاست فعلی ارمنستان بر منطقه اوراسیا، گفت: در رابطه با توسعه روابط ایران و اوراسیا خود را مسئول می‌دانیم و برای تحقق این هدف همه تلاش خود را بکار خواهیم بست.

رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ارمنستان و ایران با اشاره به زمینه‌های مختلف همکاری دو کشور اعم از انرژی، حمل و نقل و تجارت، افزود: اطمینان می‌دهم که همه برنامه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مشترک در راستای توسعه و تعمیق روابط دو کشور اجرایی می شود.

گریگوریان با تاکید بر اینکه توسعه بیشتر همکاری‌های اقتصادی و سرمایه گذاری بین دو کشور هدف اصلی ما است، گفت: رویکرد خوبی در زمینه انرژی داریم و توافقات فی‌مابین در حوزه برق و ترانزیت جاده‌ای نیز در حال اجرا است.

معاون نخست وزیر ارمنستان همچنین درخصوص سلامت آب رودخانه ارس و اهمیت محیط زیستی آن برای ایران، گفت: در این زمینه به شما اطمینان می‌دهیم و حضور وزیر محیط زیست ارمنستان در این سفر، نشانه توجه ویژه ایروان به این مسئله است.

گریگوریان در پایان از رویکرد جمهوری اسلامی ایران درخصوص هموطنان ارامنه ساکن کشورمان قدردانی کرد.