یارمحمدی، عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس:

استقبال ایران از فعالیت اقتصادی روسیه برای انتقال کالا از بندر چابهار

عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: ایران از فعالیت اقتصادی روسیه و انتقال کالا از مسیر بندر چابهار استقبال می‌کند، اما این مسئله به معنای جایگزین کردن سرمایه‌گذاران فعلی با سرمایه‌گذاران جدید نیست.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، علیم یارمحمدی در واکنش به اظهارات مطرح شده مبنی بر خروج هند از بحث سرمایه‌گذاری در بندر چابهار و واگذاری آن به روسیه، گفت: موضوع خروج هند از سرمایه‌گذاری در بندر چابهار کذب و شایعه است و قطعا دو طرف به تعهدات خود در این عرصه عمل خواهند کرد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته ایران از فعالیت اقتصادی روسیه و انتقال کالا از مسیر بندر چابهار استقبال می‌کند، زیرا این مسئله منافع اقتصادی زیادی برای ما دارد؛ اما این موضوع به معنای جایگزین کردن سرمایه‌گذاران فعلی با سرمایه گذاران جدید نیست.

 

روسیه به دنبال انتقال کالا از طریق بندر چابهار به کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای

وی گفت: روسیه در شرایط کنونی به دنبال انتقال کالا از طریق بندر چابهار به کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای است. روسیه به خوبی از اهمیت جغرافیایی و ژئوپلتیکی بندر چابهار باخبر است؛ از این رو به دنبال بهره‌گیری از ظرفیت‌های این بندر اقیانوسی برای انتقال کالاهای خود است.

 

استقبال جمهوری اسلامی از همکاری اقتصادی با تمام کشورها ازجمله روسیه

وی تصریح کرد: در رسانه مطرح شده که روسیه به دنبال بهره‌گیری از ظرفیت‌های بندر چابهار برای انتقال کالا به کشورهایی مانند هند است، از این رو جمهوری اسلامی از همکاری اقتصادی با تمام کشورها از جمله روسیه استقبال می‌کند.

 

بندر چابهار، ظرفیتی بسیاری خوب برای سرمایه‌گذاری کشورهای خارجی

یارمحمدی ادامه داد: به نظر من بندر چابهار ظرفیت بسیاری خوبی را برای سرمایه‌گذاری موردی پیش روی کشورهای خارجی گذاشته است، البته در شرایط کنونی برخی کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای مانند هند، چین و افغانستان در این بخش ورود کرده‌اند؛ حال کشوری مانند روسیه نیز می‌تواند به صورت موردی در این مسیر حرکت کند.

 

بهره‌گیری روسیه از بندر چابهار برای انتقال کالاها، مستلزم تکمیل راه‌آهن شمال-جنوب

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: البته بهره‌گیری کشوری مانند روسیه از بندر چابهار برای انتقال کالاهای خود مستلزم تکمیل راه‌آهن شمال-‌جنوب است که این مسئله نیز باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.