آغاز عملیات شمع‌کوبی اسکله 50میلیون یورویی نفنی حرا قشم:

اشتغال پایدار و توسعه صادرات، مهم‌ترین ماموریت‌های مناطق آزاد

مدیرعامل هلدینگ گسترش انرژی پاسارگاد گفت: عملیات کوبش 230شمع در اسکله نفتی 50میلیون یوریی حرا قشم تا 100روز آینده به پایان می‌رسد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، سیدمهدی میرمعزی در آیین آغاز عملیات شمع‌کوبی این اسکله، اعلام کرد: نفت خام فوق‌سنگین مورد نیاز پارس بهین پالایش قشم از میادین نفتی سروش و نوروز توسط کشتی‌های ۷۰ و ۳۵هزار تنی در این اسکله تخلیه می‌شود.

وی با اعلام اینکه مشتقات نفتی تامین شده در شرکت پارس بهین پالایش قشم شامل قیر و گازوئیل نیز از اسکله نفتی حرا صادر خواهد شد، افزود: انتقال آب مورد نیاز شرکت پارس بهین پالایش و نیروگاه قشم مولد هم از طریق این اسکله نفتی انجام می‌گردد.

مدیرعامل هلدینگ گسترش انرژی پاسارگاد گفت: این هلدینگ در بخش پالایشگاه، اسکله و تامین اولیه آب، بخار و برق (یوتیلیتی) ۲۵۰میلیون یورو سرمایه‌گذاری کرده است.

وی با تاکید بر اینکه ۱۰۰میلیون یورو هم برای ایجاد بزرگترین نیروگاه برقی قشم (۵۰۰مگاواتی) سرمایه‌گذاری شده است، اظهار داشت: مجموعه سه‌گانه نیروگاه قشم مولد، پارس بهین پالایش قشم و اسکله نفتی حرا با ۳۵۰میلیون یورو در این جزیره به بهره‌برداری می‌رسد.

میرمعزی یادآور شد: نخستین مرحله نفت‌گیری مخازن پالایشگاه قشم خرداد‌ماه سال‌۹۹ از طریق اسکله نفتی حرا آماده می‌شود و پیش بینی می‌گردد شهریورماه همان سال نخستین محموله مشتقات نفتی شرکت پارس بهین پالایش قشم هم از طریق این اسکله نفتی صادر شود.

او اظهار کرد: با تکمیل پروژه اسکله نفتی حرا، کشتی‌های ۷۰، ۳۵، ۷ و ۵هزار تنی به طور همزمان می‌توانند برای تخلیه و بارگیری نفت فوق سنگین و مشتقات نفتی در این اسکله پهلوگیری کنند.

 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم:

آماده‌سازی اسکله حرا، آغازی برای توسعه توسعه صنایع نفتی جزیره قشم

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از فراهم کردن فرصت‌های اشتغال پایدار و تولید محصولات صادرات‌محور به عنوان دو ماموریت مهم ایجاد مناطق آزاد در کشور نام برد.

حمیدرضا مومنی گفت: سرمایه‌گذاری۳۵۰میلیون یورویی هلدینگ گسترش انرژی پاسارگاد در قشم و اجرای چندین طرح دیگر حوزه‌های نفت و انرژی که به سرعت در جزیره قشم در حال اجرا است، ما را به اهداف ماموریت‌های محوله نزدیک‌تر می‌کند.

وی با اشاره به عملیات کوبش شمع در اسکله نفتی حرا، افزود: آماده‌سازی این اسکله و صادرات مشتقات نفتی از قشم، آغازی برای توسعه فعالیت‌های نفت، گاز و پتروشیمی در این منطقه محسوب می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به اینکه ۱۷میدان هیدروکربنیک در اطراف این منطقه وجود دارد، اظهار داشت: هلدینگ گسترش انرژی پاسارگاد با بهره‌برداری از سه پروژه نیروگاه قشم مولد، پارس بهین پالایش قشم و اسکله نفتی حرا در سال آینده در حقیقت قله توسعه صنایع نفتی جزیره قشم را فتح خواهد کرد.

شایان ذکر است، عملیات شمع‌کوبی اسکله نفتی حرا قشم با حضور مسئولان هلدینگ گسترش انرژی پاسارگاد، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری و تنی چند از مدیران این سازمان آغاز شد.