دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو‌ اظهار کرد:

اعتمادسازی و بازگرداندن سرمایه‌های مردمی به مناطق آزاد کشور

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی، از ایرانیان خارج از کشور و فعالان اقتصادی دعوت کرد با نگاهی جدید به فرصت‌های سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد بنگرند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، سعید محمد در ارتباط زنده تلفنی با برنامه رادیویی «صبح و گفت‌وگو» با اشاره به سیاست‌های غلط گذشته که مناطق آزاد را به یکی از عوامل مضر برای اقتصاد کشور تبدیل کرده بود، گفت: دقت کافی برای توسعه زیر‌ساخت‌ها و تامین مالی در این مناطق صورت نگرفته است.

وی یکی از آسیب‌های احصاء شده در زمان کوتاه مدیریت خود را ناظر بر لزوم محکم بودن قوانین و مقررات در مناطق آزاد دانست و اظهار کرد: متاسفانه دستگاه‌های اجرایی دخالت‌هایی در امور مناطق آزاد دارند و منجر می‌شوند قوانین و مقررات در این مناطق به درستی اجرایی نشود؛ این روند موجب آسیب رسیدن به فعالان اقتصادی در مناطق آزاد کشور شده است به همین منظور ما کارهای زیادی برای بازگشت اعتماد فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران در پیش داریم.

 

تلاش برای جلب اعتماد ایرانیان خارج از کشور جهت سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد

این مقام عالی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، از تمام فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران و نیز ایرانیان خارج از کشور دعوت کرد تا با نگاه و دیدی جدید به مناطق آزاد بنگرند.

سعید محمد در پاسخ به سوال مجری برنامه که درخصوص تداوم اقداماتِ مدیریتی وی در قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) پرسید، اظهار داشت: قطعا باید از همه ظرفیت‌های کشور بهره ببریم تا بتوانیم کارهای بزرگ انجام دهیم. ما دست خود را به سمت همه عزیزان در دستگاه‌های اجرایی، وزارتخانه‌ها و سایر قوا دراز می‌کنیم. در این راستا نگاه‌ها باید جامع‌الاطراف باشد تا هموطنان در توسعه و رشد و اعتلای کشور سهیم باشند.

وی ادامه داد: این وظیفه مدیران سازمان‌های مناطق آزاد کشور است که زمینه را برای حضور ایرانیان خارج از کشور که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این مناطق هستند، فراهم کنند. در این راستا با توجه به دیدگاه رئیس محترم جمهور نسبت به این موضوع، موجب تجمیع ظرفیت‌ها خواهد بود تا پس از اعتماد‌سازی، مناطق آزاد از سرمایه‌های مردمی برخوردار گردند.

 

اشتغال و بهبود اقتصاد در مناطق آزاد

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی، در پاسخ به این سوال که وضعیت استقلال این مناطق چه سمت و سویی خواهد گرفت، تصریح کرد: براساس قانون چگونگی ایجاد مناطق آزاد، اختیارات به مناطق آزاد داده شده است؛ ولی با گذشت زمان، قوانینی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده که قبلی‌ها را نقض کرده است.

سعید محمد افزود: از طرفی برخی بخشنامه‌های وزارتخانه‌ای در روندِ کاری و تحقق اهداف مناطق آزاد تاثیر سوء دارند و این باعث سرخوردگی سرمایه‌گذاران می‌شود. در این راستا قرار بود مناطق آزاد از معاف ۲۰ساله مالیات بر ارزش افزوده برخوردار باشند؛ ولی قانونی تصویب شد که این مناطق مشمول مالیات بر ارزش افزوه می‌شوند.

وی گفت: سرمایه‌گذارانی که پیش‌تر سرمایه خود را وارد این عرصه کردند و بر‌اساس یک بیزینس‌پلن قدم در این راه گذاشتند، با چنین قوانینی دچار شوک شده و توان ادامه راه را از دست خواهند داد. چنین مسائلی باید حل و فصل شود و تصور می‌کنم با وجود وفاق ایجاد شده در اعضای هیات دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه، مناطق آزاد به استقلال قبلی خود باز گردند.

این مقام‌عالی در بخشی دیگر از سخنان خود به فعال‌سازی کریدور شمال-‌جنوب اشاره کرد و اذعان نمود: دولت فدراسیون روسیه مصوبه‌ای را در سال‌۲۰۱۷ تصویب کردند و طی آن راهبردهای توسعه بنادر در دریای خزر را مصوب کردند و نقش کریدور شمال-‌جنوب را بسیار پررنگ دیدن و سالانه ۲۵میلیون تن ظرفیت انتقال بار را به منطقه روسیه برنامه‌ریزی کردند. این مسیر از ایران می‌گذرد، از بندر چابهار شروع می‌شود و از مسیر ریلی چابهار تا رشت امتداد پیدا می‌کند و از آنجا به مجتمع بندری کاسپین منتقل می‌شود، طی یک عملیات آبی بار توسط کشتی‌های رو-رو، واگن‌ها به کشتی دیگری  منتقل و به کشور روسیه ارسال می‌شوند.

دبیر شورایعالی در مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: ما علاوه بر احداث کریدور شمال-‌جنوب، در پی شکل‌دهی به یکسری خوشه‌ها برای توسعه صنعتی، کشت، شیلات، بحث سوآپ و گردشگری در کشور هستیم و بنده پیشنهاد تشکیل شورایی با حضور نمایندگانی از وزارتخانه‌های درگیر را داده‌ام و ما هم می‌توانیم دبیری آن را بپذیریم، تا با همکاری هم و در زمان مقرر همه چیز آماده باشد و ما بهره لازم را ببریم.