مدیر امور گردشگری و میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد ارس خبر داد:

اعضای کمیسیون ملی یونسکو از ارس بازدید خواهند داشت

مدیر امور گردشگری و میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد ارس در حاشیه جلسه ارائه گزارش فعالیت‌های ژئوپارک ارس گفت: تا 10تیرماه امسال اعضای کمیسیون ملی یونسکو از ارس بازدید می‌کنند.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مهدی عباسی با اعلام این خبر افزود: اعضای کمیسیون ملی یونسکو، اعضای ایرانی این سازمان بین‌المللی بوده و آخرین ارزیابی‌ها برای ارسال پرونده ارس و ثبت جهانی در یونسکو را انجام می‌دهند.

عباسی گفت: ژئوپارک ارس شامل بیش از بیست ژئوسایت ازجمله کوه‌های اللی‌باشى، کیامکى، گئچى قالاسى و آبشارهای ماهاران و آسیاب خرابه است که هر کدام نمونه‌هاى زمین‌شناسى کم‌نظیرى دارند.

نماینده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین و بارزترین جاذبه‌های علمی منطقه آزاد ارس، مرز دوره‌های زمین‌شناسی «پرمین» و «تریاس» است که تنها در چند نقطه‌ معدود در جهان قابل مشاهده است و از بین آنها، محدوده جلفای منطقه آزاد ارس بهترین نقطه به شمار می‌رود.

گفتنی است، ژئوپارک، منطقه‌ای است که در آن، میراث زمین شناختی آن ناحیه، با مدیریتی دقیق و دائمی حفظ و نگهداری می‌شود. تاکنون بیش از هشتاد ژئوپارک در دنیا به ثبت فهرست ژئوپارک‌های جهانی یونسکو رسیده‌ و کشور چین نخستین کشور آسیایی است که بیشترین تعداد ژئوپارک جهانی و ملی را داراست.

لازم به ذکر است، جزیره قشم نخستین ژئوپارک ایران و خاورمیانه است و ژئوپارک ارس طی سال‌های گذشته با بررسی‌های گروه‌های مختلف از سوی سازمان جهانی یونسکو و تامین نیازها از سوی سازمان منطقه آزاد ارس در آخرین مراحل ثبت در فهرست آثار جهانی قرار دارد.