مدیرعامل منطقه آزاد ارس خبر داد:

اعطای صلاحیت به منطقه آزاد ارس به عنوان مبادی شناسایی و معرفی شرکت‌های خلاق

با تایید صلاحیت منطقه آزاد ارس به عنوان مبادی شناسایی و معرفی شرکت‌ها و افراد خلاق توسط ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از این پس این منطقه می‌تواند این گونه شرکت‌ها را شناسایی و جهت اخذ گواهی خلاق معرفی نماید.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مدیرعامل منطقه آزاد ارس با اعلام این خبر گفت: توجه به موضوع صنایع خلاق فرهنگی و هنری و اقتصاد فرهنگ و هنر در دستورکار این سازمان قرار دارد و در همین راستا و پیرو تفاهم‌نامه دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد با ستاد فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ارس به عنوان اولین منطقه صلاحیت لازم را برای شناسایی و معرفی شرکت‌های خلاق به این ستاد کسب کرد.

محسن نریمان افزود: این موضوع که ناشی از دیرینه و توانمندی خاص مردم منطقه در حوزه‌های مربوط به صنایع فرهنگی و هنری ازجمله صنایع دستی و همچنین برگزاری جشنواره‌های تخصصی متعدد در سطح ملی و بین‌المللی مانند تئاتر خیابانی، نقاشی و طراحی دارد، زمینه‌ساز توسعه سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه صنایع خلاق خواهد شد و از طرفی ظرفیت ایجاد شده از راه‌اندازی مرکز رشد ارس که در سال‌های اخیر فعالیت چشمگیری در حوزه جذب و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور داشته، نویدبخش فراهم شدن زمینه توسعه و تعالی فعالین حوزه صنایع خلاق می‌باشد.

وی گفت: با رویکرد جدید معاونت فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد در توسعه صنایع خلاق که نشانه‌ای از تحول صنعت فرهنگی است، معاونت فرهنگی منطقه آزاد ارس با همکاری مرکز رشد ارس نیز اقدامات مناسبی در ارائه مشوق‌های لازم به منظور توسعه صنایع خلاق ازجمله صنایع دستی منطقه انجام داده است.

نریمان افزود: با شناسایی و معرفی شرکت‌ها و افراد خلاق به ستاد فناوری‌های نرم و هویت‌ساز از طریق سامانه مربوطه در مرکز رشد واحدهای فناور ارس، گواهی خلاق صادر شده و این شرکت‌ها از مزایای دانش بنیانی بهره‌مند خواهند شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: مطابق آئین‌نامه ابلاغی، شرکت‌های فعال در حوزه‌های کسب و کارهای دیجیتال و فضای مجازی، صنایع دیداری و شنیداری، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، هنرهای تجسمی و هنرهای نمایشی، بازی، اسباب بازی و سرگرمی، طراحی و معماری، نشر، چاپ و کتابخانه، گیاهان دارویی و طب سنتی می‌توانند در صورت احراز صلاحیت، به عنوان شرکت خلاق مشمول حمایت‌های مرکز شوند.

نریمان تصریح کرد: افراد و شرکت‌های فعال در این زمینه‌ها می‌توانند برای بهره‌مندی از مشوق‌ها و حمایت‌های مرکز رشد ارس، به مرکز رشد یا معاونت فرهنگی اجتماعی و گردشگری ارس مراجعه نمایند.