مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس خبر داد:

اعلام رسمی عضویت ژئوپارک ارس در شبکه ژئوپارک‌های جهانی یونسکو

رئیس هیات مدیره و مديرعامل سازمان منطقه آزاد ارس از پایان مراحل ثبت جهانی ژئوپارک ارس خبر داد و تصریح کرد: عضویت ژئوپارک ارس در شبکه ژئوپارک‌های جهانی رسما از طریق یونسکو اعلام شد و درحال حاضر ارس با 32ژئوسایت، جزو ژئوپارک‌هایی است که به ثبت جهانی رسیده است.‌

به گزارش اخبار مناطق آزاد، مجید کیانی با تبریک این واقعه به عموم ملت ایران، به‌ویژه جامعه محلی منطقه اظهار کرد: ثبت جهانی ژئوپارک ارس، آغازی برای تحول گردشگری در منطقه و آشنایی بیشتر مردم دنیا با جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی و زمین‌شناختی ارس می‌باشد که افزایش ورود گردشگر داخلی و خارجی به منطقه و توسعه زیرساخت‌های این حوزه را درپی خواهد داشت.‌

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به‌منظور تبلیغات ملی و بین‌المللی ثبت‌جهانی ژئوپارک ارس، عنوان کرد: ژئوپارک‌ها منطقه‌ای را شامل می‌شوند که چندین پدیده بارز زمین‌شناختی در آن قرار دارد و میراث زمین شناختی آن ناحیه، با مدیریتی دقیق و مستمر، حفظ و نگهداری می‌شود. این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع محلی خود نقش موثری ایفا نماید.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در پایان با تمجید از زحمات مدیران سابق و کارکنان حوزه گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس در ثبت‌ جهانی ژئوپارک ارس، از برگزاری جشن بین‌المللی این رویداد با حضور مقامات کشوری، استانی و سفرای کشورهای مختلف در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

شایان ذکر است، ژئوپارک ارس در شمال‌غربی ایران، در استان آذربایجان‌شرقی و در منتهی‌الیه شمالی آن در محدوده منطقه آزاد ارس واقع شده و محدوده آن بر گستره شهرستان جلفا منطبق است.

پدیده «پرمین-‌تریاس» که گذر ۲۵۰میلیون ساله زمین را در یک سنگ نشان می‌دهد، مهم‌ترین ویژگی ژئوپارک ارس است که جزو آثار کم‌نظیر در جهان است.

گفتنی است، ثبت و حفظ ژئوپارک‌ها در فهرست یونسکو کاری دشوار و طولانی بوده و یک ژئوپارک در صورت موفقیت، می‌تواند باعث فقرزدایی منطقه‌ای با رونق مشاغل مرتبط با گردشگری، حفظ طبیعت و ارتقای فرهنگی و علمی افراد محلی و گردشگران شود.