در نشست سفیر هلند در ایران با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش مطرح شد:

اعلام همکاری مشترک هلند با کیش در زمینه آب، انرژی‌های تجدید‌پذیر و غذا

سفیر هلند در ایران اظهار داشت: همکاری در زمینه‌های آب، انرژی‌های تجدید‌پذیر و غذا با سازمان منطقه آزاد کیش از برنامه‌های ما برای همکاری مشترک است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، در نشست غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با «ژاک لویی ورنر» سفیر هلند در ایران، طرف هلندی آمادگی کشورش را برای همکاری با سازمان منطقه آزاد کیش در زمینه‌های آب، انرژی‌های تجدید‌پذیر و غذا ابراز داشت.

در این نشست، سفیر هلند در ایران با اشاره به پیوستن فنلاند، بلژیک، دانمارک، هلند، نروژ و سوئد به مکانیسم اینستکس INSTEX جهت تجارت با ایران افزود: این یک گامی است برای همکاری هلند با ایران و برای گام اولیه قصد داریم درخصوص آب و کشاورزی و اقدامات بشر دوستانه فعالیت خود را با ایران آغاز کنیم و این مهم، زمینه را برای دیگر فعالیت‌های اقتصادی فراهم کند.

وی با بیان این که جزیره کیش به عنوان یک پایلوت برای انجام خیلی از طرح‌ها مناسب است و در زمینه صنعت گردشگری، فرودگاه کیش قابلیت این را دارد که با توجه به عدم نیاز به روادید در این منطقه، به خیلی از شهرهای دیگر دنیا پرواز داشته باشد؛ افزود: مزایا و تسهیلات در نظر گرفته شده در کیش، زمینه را برای سرمایه‌گذاری در این منطقه فراهم کرده است و با توجه به عزم دولت هلند برای فعالیت در زمینه آب، انرژی‌های تجدید‌پذیر و غذا آمادگی داریم در این موارد همکاری داشته باشیم.

همچنین ژاک لویی ورنر از علاقه کشورش در بحث همکاری دانشگاهی و تولید خوراک از طریق سیستم گلخانه‌ای سخن گفت و ابراز امیدواری کرد آغاز همکاری‌ها در این زمینه، موج تازه همکاری مجدد با ایران باشد.

سفیر هلند که به همراه «هارمنس هیمن» از وزارت زیرساخت و آب هلند، «هسل چرومن» متخصص مالی در حوزه آب و فاضلاب در اتحادیه اروپا و «آلبرت کیز من» متخصص آب و فاضلاب و پسماند و نماینده PIB؛ برای شرکت در سمینار و کارگاه آموزشی مدیریت آب، فاضلاب، پسماند و سرمایه‌گذاری به جزیره کیش سفر کرده است، تاکید کرد: شرایط فعلی، فرصت خوبی است که تحقیقات بیشتری درخصوص ادامه و زمینه همکاری‌ها انجام دهیم و راه‌های بسط و گسترش این همکاری‌ها را شناسایی و بررسی کنیم.

همچنین مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در این نشست با اشاره به سفر سالانه یک میلیون و هشتصد هزار نفر گردشگر به جزیره کیش گفت: علاقه‌مند هستیم در بلندمدت همکاری‌های خوبی را با هم داشته باشیم و میزبان گردشگران هلندی در جزیره کیش باشیم.

مظفری با بیان این که پردیس‌های دانشگاه‌های بزرگ کشور در جزیره کیش فعالیت دارند و امسال آئین‌نامه‌ای را دولت به تصویب رسانده که این دانشگاه‌ها می‌توانند شعبه مشترکی را با دانشگاه‌های خارجی تاسیس کنند، افزود: با توجه به عدم نیاز به روادید در منطقه آزاد کیش، این فرصت فراهم است که در حوزه‌های آموزش و پژوهش با دانشگاه‌های کشور هلند همکاری‌های لازم را داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با استقبال از پیشنهاد سفیر هلند در ایران مبنی بر همکاری مشترک در سه محور آب، غذا، انرژی‌های تجدیدپذیر، از تمایل سازمان متبوع خود برای همکاری با شرکت‌های هلندی در این زمینه‌ها و بهره‌گیری از تجربه و دانش آنها سخن گفت و اظهار داشت: دانش و تجربه خوبی را که کشور هلند در تولیدات گلخانه‌ای دارد و استفاده بهینه از آب و انرژی‌های تجدیدپذیر، می‌تواند یک اتفاق خوب برای منطقه باشد تا با انجام کارهای مشترک و توسعه فعالیت گلخانه‌ای، زمینه صادرات را به داخل و هم به منطقه فراهم کنیم.

مظفری با استقبال از ابراز تمایل سفیر هلند در تهران درخصوص همکاری در زمینه پسماند و فاضلاب که ارتباط مستقیم با زندگی مردم دارد، تاکید کرد: با توجه به ظرفیت‌های کیش و پیشگام بودن هلند در این خصوص، آمادگی داریم زمینه را برای همکاری‌های همه‌جانبه در تمامی ابعاد فراهم نماییم.

وی با اشاره به ورود هلند به مکانیسم اینستکس INSTEX از این مهم استقبال کرد و ادامه داد: در شرایط تحریم کشور، باید به دنبال راه‌های گسترش مناسبات و روابط در تمام زمینه‌ها باشیم.

مظفری در این نشست ضمن معرفی جزیره هندورابی و با بیان این که جزیره هندورابی جزء منطقه آزاد کیش است و منطقه‌ای بکر و دست نخورده است که بدون کربن اداره خواهد شد و مساحت آن یک چهارم جزیره کیش است، افزود: با توجه به این که در طرح جامع، تولید و پرورش گل و گیاه در جزیره هندورابی پیش‌بینی شده است؛ پیشنهاد می‌کنیم برای اجرای این طرح، متخصص‌های هلندی، هم در قالب سرمایه‌گذاری و هم در قالب کارهای مشترک حضور پیدا کنند که با تحقق این مهم، برای منطقه و خاورمیانه یک الگوی و پایلوت خوبی باشد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در پایان پیشنهاد تشکیل کارگروهی برای شناسایی راه‌ها و زمینه‌های مشترک مذکور و بسط گسترش همکاری در زمینه گردشگری را مطرح کرد و از حضور سازمان منطقه آزاد کیش در نمایشگاه اکسپو‌۲۰۲۰ دبی که هر چند سال یک بار برای نمایش و ارائه دستاوردهای ملل مختلف در یکی از کشورهای دنیا برگزار می‌شود، خبر داد و اذعان داشت: ادامه مذاکرات درخصوص همکاری‌های کیش و هلند در حاشیه برگزاری این نمایشگاه، فرصت خوبی برای ایجاد تعامل بین دوطرف است؛ که سفیر هلند نیز از دکتر مظفری برای حضور در غرفه هلند در این نمایشگاه که آخرین دستاوردهای این کشور را در سه محور آب، انرژی‌های تجدید‌پذیر و غذا به نمایش می گذارد‌؛ دعوت به عمل آورد.