با حضور مشاور رئیس‌جمهور صورت گرفت:

افتتاح اولین و بزرگترین پایگاه تولید رمز ارز ایران در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان

با حضور مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، پروژه مرکز استخراج رمز ارز در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان افتتاح شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از فرینا، این پروژه بزرگترین پایگاه داده کشور و واحد ماینینگ و اولین پروژه رسمی و قانونی تولید رمز ارز ایران در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان که توسط گروه توسعه سرمایه‌گذاری ایران و چین در سال‌۱۳۹۷، در دو فاز عملیاتی شده است.

فاز اول این پروژه با بودجه ۲۰میلیون دلار از ابتدای سال‌۱۳۹۸ آغاز و در حال حاضر آماده بهره‌برداری است و فاز دوم نیز از تابستان سال‌۱۳۹۸ با بودجه ۱۸۰میلیون دلار آغاز و تا پایان سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

برای توسعه پست برق و خط انتقال ۱۰میلیون دلار بودجه در نظر گرفته شده است. این پست از ابتدای امسال آغاز و تا پایان سال به بهره‌برداری می‌‌رسد. ظرفیت این پست در حال حاضر ۶۰مگاوات است و پس از توسعه به ۲۰۰مگاوات خواهد رسید.

در مرکز استخراج رمز ارز برای بیش از دویست نفر به صورت مستقیم و ۷۰نفر نیز به صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی ایجاد کرده است.

این مرکز، قدرت پردازش ۲میلیون تراهش بر ثانیه را دارد.

گفتنی است؛ «مرتضی بانک» در سفر یک روزه خود به استان کرمان به همراه «محمدجواد فدایی» استاندار کرمان در نشست بررسی ظرفیت‌های منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان حضور یافت.

«حسین گروسی» معاون حقوقی و امور مجلس دبیرخانه شورایعالی، «محمود منزوی‌زاده» مشاور بین‌الملل و مدیرکل حوزه دبیر، «صفر شاسفند» معاون اقتصادی سازمان منطقه آزاد ارس و «جواد عباسپور» سرپرست مدیریت امور مناطق ویژه اقتصادی دبیرخانه شورایعالی، مرتضی بانک را در این سفر همراهی کردند.