معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی خبر داد:

افتتاح بزرگترین پردیس صنایع‌دستی کشور در منطقه آزاد انزلی در سال جاری

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی از افتتاح بزرگترین پردیس صنایع دستی کشور در منطقه آزاد انزلی در سال جاری خبر داد و گفت: این پردیس محلی برای تولید، عرضه و آموزش صنایع دستی خواهد بود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مجید فاتحی درخصوص ظرفیت‌های گردشگری این منطقه در سال گذشته و امسال افزود: مجموع گردشگران داخلی به منطقه آزاد انزلی در سال گذشته بالغ بر ۷میلیون نفر بود و این آمار مستند است و طبق ورودی که از این گردشگران گرفته شده محاسبه شده است. در بخش اقامت نیز ۱۷هتل، متل، هتل آپارتمان و کاشانه مهمان در سطح منطقه داریم و در حدود ۶هزار و ۳۰۰نفر تخت ظرفیت اقامتی ماست که ۴۸۴هزار نفر تخت اقامت داشته‌اند که نسبت به سال قبل آن یعنی سال‌۱۳۹۶، ۹درصد افزایش ماندگاری مسافر را در منطقه آزاد انزلی تجربه کرده‌ایم.

وی درخصوص مجموعه‌های گردشگری انزلی نیز گفت: با استفاده از حضور بخش خصوصی می‌توانیم به دو مجموعه بزرگ اشاره کنیم که در جذب گردشگر موفق و تاثیرگذاری بوده‌اند؛ اول مجموعه آکواریوم به عنوان بزرگترین آکواریوم ایران که توسط سرمایه‌گذاران ترک ایجاد شده است که بیش از ۳۵میلیون دلار سرمایه‌گذاری انجام شده و برای ۷۵نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است و شامل آکواریوم، گیم‌لند، رستوران، شهربازی و… می‌شود. دومین مجموعه هم مربوط به افتتاح اولین اسکله مارینا شمال کشور در منطقه آزاد انزلی است که ظرفیت پذیرش ۳۵۰قایق تفریحی را دارد که این مجموعه هم فعال شده و در هفته‌های آتی شاهد حضور کشتی‌های تفریحی خواهیم بود که از این مارینا استفاده خواهند کرد.

فاتحی تصریح کرد: خوشبختانه منطقه آزاد انزلی مقصد اصلی گردشگران بوده است و در حدود ۹۴۰هزار نفر بازدید کننده داشتیم که در مقایسه با سال گذشته، ۱۲درصد رشد را شاهد بوده‌ایم. علاوه بر آن، امکانات جدیدی در روستاها و در بحث گردشگری روستایی مانند اقامتگاه‌های بوم‌گردی را گسترش داده‌ایم که جاذبه زیادی برای گردشگران داشته و یک واحد اقامتی و پذیرایی در محیط روستایی است که موجب آشنایی بیشتر گردشگران با غذای محلی و فرهنگ و هنر روستا می‌شود. همچنین در سطح منطقه آزاد بازارچه‌های صنایع دستی را افزایش داده‌ایم که کمک شایانی به توسعه اقتصاد روستایی و معیشت خانوارها کرده است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی افزود: برنامه‌های امسال شامل حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای ایجاد اماکن اقامتی مانند هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها و مراکز تفریحی در سطح منطقه است. علاوه بر آن، توسعه بوم‌گردی در سطح روستاها را در دست اقدام داریم. ساماندهی سواحل منطقه نیز ازجمله برنامه‌های سازمان است که برنامه‌های متنوعی پیش‌بینی شده و به تدریج اجرایی خواهد شد.

فاتحی ادامه داد: در سال‌۹۸ بزرگترین پردیس صنایع دستی کشور را در منطقه آزاد انزلی افتتاح خواهیم کرد که محلی برای تولید، عرضه و آموزش صنایع دستی خواهد بود. روستای ملی حصیر کشور به نام روستای فشتکه در منطقه آزاد انزلی قرار دارد که به عنوان ظرفیت‌های بسیار خوبی برای جذب گردشگر محسوب می‌شوند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی درباره تسهیل حضور گردشگران خارجی در منطقه آزاد انزلی نیز گفت: با راه‌اندازی اسکله مارینا شمال کشور، گسترش برنامه‌های گردشگری دریایی و همچنین با استفاده از مجوز مرز دریایی که کسب کرده‌ایم، امیدواریم شاهد افزایش گردشگری دریایی در شمال کشور و کشورهای حاشیه خزر باشیم.