افتتاح بندر خشک سمنان با قابلیت صادرات به چین با حضور وزیر صمت

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ششمین روز از هفته دولت با سفر به استان سمنان و با حضور در منطقه ویژه اقتصادی گرمسار، گمرک این منطقه را افتتاح کرد. به گزارش اخبار آزاد مناطق، آیین افتتاح گمرک منطقه ویژه اقتصادی گرمسار با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و فعالان اقتصادی و مسئولان استانی […]

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ششمین روز از هفته دولت با سفر به استان سمنان و با حضور در منطقه ویژه اقتصادی گرمسار، گمرک این منطقه را افتتاح کرد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، آیین افتتاح گمرک منطقه ویژه اقتصادی گرمسار با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و فعالان اقتصادی و مسئولان استانی برگزار شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در این مراسم پس از استماع گزارش مسئولان مربوطه اشاره کرد و گفت: منطقه ویژه اقتصادی گرمسار از موقعیت سوق‌الجیشی مناسبی برخوردار است و اگر اتصال به راه‌آهن اینچه‌برون اتمام یابد، امکان صادرات تا کشور چین فراهم شده و از سوی دیگر در چهارراه مراکز مواصلاتی نزدیک به پایتخت قرار گرفته است.

شریعتمداری افزود: این منطقه ویژه، امکان این که بتواند به یک بندر خشک و پررونق تبدیل شود را دارد و امیدوارم در کنار واحدهای تولیدی، وجود گمرک بتواند حداکثر توان را در اختیار تولید قرار دهد و به دور از بروکراسی‌های اداری و به همت تولیدکنندگان این رونق شکل خواهد گرفت.

وی گفت: منطقه ویژه اقتصادی گرمسار با سرمایه‌گذاری ۳۰۰میلیارد ریال راه‌اندازی شده که این حجم سرمایه‌گذاری، علاوه بر منابع داخلی منطقه است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: با توجه به نظریه انقلاب چهارم صنعتی، باید شرایطی را ایجاد کنیم که سازمان‌های توسعه‌ای در وزارت صمت به سمت فعالیت‌های اقتصادی نوآورانه حرکت کنند و این روند تاکنون در صنعت کشور جاری بوده است.

شریعتمداری گفت: وقتی که انقلاب پیروز شد، حداکثر ۸۰۰ الی ۹۰۰واحد صنعتی در کشور وجود داشت، اما امروز فقط ۸۰۰شهرک صنعتی در کشور داریم که بیش از ۵هزار واحد تولیدی و علاوه بر آن حدود ده‌ها هزار واحد صنفی فعال در کشور وجود دارد.

وی افزود: براساس گزارش صندوق توسعه ملی، ایران هجدهمین اقتصاد جهان است که با برنامه‌ریزی و فعالیت‌های مؤثر می‌تواند رتبه بهتری از بازار جهانی را در اختیار بگیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: تلاش‌هایی که دشمن علیه کشور انجام می‌دهد مانند یک گلوله برفی است که به سمت ما پرتاب می‌شود و ما نباید به وسیله صحبت‌های مبتنی بر ناامیدی و یا پمپاژ عدم قطعیت، این گلوله برف را تبدیل به بهمن کنیم؛ باید با امید، راه‌های توسعه‌ای موجود را ادامه دهیم.

شریعتمداری افزود: امروز ۱۵همسایه در مجاور ایران قرار دارد که به فرمایش مقام معظم رهبری اگر فقط ۱۰درصد توان اقتصادی صرف همکاری با این همسایگان شود، کار بزرگی صورت خواهد گرفت.

وی گفت: امروز هرچند محدودیت‌هایی در تولید خصوصا در حوزه مواد اولیه ایجاد شده، اما برای مثال در حوزه خودرو با پیگیری‌های سازمان توسعه و نوسازی صنایع کشور بسیاری از قطعاتی که دیگر وارد نمی‌شود، برای تولید در داخل برنامه‌ریزی شده و به زودی خودروسازان نیاز خود را در داخل کشور تأمین خواهند کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: واحدهای تولیدی احتیاج دارند که حتی یک تن از مواد اولیه آنها در گمرک معطل نماند و وزارت صمت برای ترخیص آنها و پرداخت حقوق گمرک از سوی تولیدکننده، حاضر به ضمانت است اما گزارش‌های ما حاکی از آن است که حجم کالاهایی که در گمرک در انتظار ترخیص قرار دارند از حد نرمال بالاتر است و باید نسبت به تسریع در ترخیص آنها اقدام شود.

شریعتمداری در پایان گفت: حجم صادرات ما در کشور ۱۳.۷درصد رشد داشته و در مقابل با کاهش ۵درصدی واردات روبه‌رو بوده‌ایم، البته بخشی از واردات با تدبیر جلسه سران سه قوه کشور ممنوع شده که این خود حاکی از استفاده از ظرفیت‌های داخلی است و باعث افزایش اشتغال خواهد شد.