افتتاح فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو با حضور رئیس‌جمهور

مدیرعامل نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو گفت: فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو این هفته ضمن سفر رئیس‌جمهور به استان آذربایجان غربی افتتاح می‌شود. به گزارش اخبار آزاد مناطق، صمد پاشاپور با اشاره به اینکه فاز اول این نیروگاه با ظرفیت ۸۰مگاوات به بهره‌برداری خواهد رسید، افزود: به طور میانگین سالانه ۱۰۰ تا ۱۵۰مگاوات به ظرفیت […]

مدیرعامل نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو گفت: فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو این هفته ضمن سفر رئیس‌جمهور به استان آذربایجان غربی افتتاح می‌شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، صمد پاشاپور با اشاره به اینکه فاز اول این نیروگاه با ظرفیت ۸۰مگاوات به بهره‌برداری خواهد رسید، افزود: به طور میانگین سالانه ۱۰۰ تا ۱۵۰مگاوات به ظرفیت این نیروگاه باید اضافه شود. این در حالی است که تجهیزات مربوط به آن در اواخر سال‌۹۵ وارد کشور شد که به دلیل شرایط آب و هوایی و بارندگی نصب و راه‌اندازی تجهیزات حدود ۷ماه با تاخیر انجام شد.

پاشاپور با اشاره به اینکه هر دو بخش فاز اول با شبکه سراسری سنکرون شده است، گفت: اکنون در فاز اول این نیروگاه آماده تولید هستیم. البته توربین‌های مورد استفاده در فاز اول این نیروگاه به دلیل آنکه ظرفیت بالایی ندارند، کلاس‌E هستند؛ اما برای توسعه فازهای بعدی، از توربین‌های گازی با کلاس‌F استفاده می‌کنیم. لازم به ذکر است که راندمان توربین‌های گازی کلاس‌E میزان ۳۴.۵درصد است.

وی میزان مشارکت بخش خارجی در تامین اعتبارات این نیروگاه را ۷۰درصد به صورت مستقیم دانست و تصریح کرد: ۳۰درصد اعتبارات استفاده شده در این نیروگاه از طریق بخش داخلی تامین شده است. برای فاز اول ۴۰میلیون یورو و فاز دوم ۳۰میلیون یورو هزینه شده است که برای بخش گازی قراردادی به ارزش ۴۰میلیون یورو منعقد شده که امور مربوط به احداث و استفاده از آن در حال انجام است.

مدیرعامل نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو گفت: با توجه به قوانین اقتصادی حاکم بر مناطق آزاد اقتصادی، زمان بازگشت سرمایه را ۵ساله درنظر گرفته‌ایم؛ این در حالی است که خوراک مورد نیاز این نیروگاه به میزان ۲۱هزار مترمکعب در روز از طریق خط لوله صادرات گاز به ترکیه تامین می‌شود.

پاشاپور در پایان به جانمایی یک پتروشیمی در اطراف این نیروگاه اشاره کرد و توضیح داد: با توجه به اینکه این منطقه آزاد اقتصادی رو به رشد و توسعه است، صنایع زیادی ازجمله صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی در این منطقه حضور خواهند داشت. بنابراین میل و تقاضا برای برق (مصرف صنعتی) افزایش می‌یابد.