با حضور رئیس‌جمهور انجام خواهد شد:

افتتاح و کلنگ‌زنی ۴۴۷۵میلیارد تومان طرح زیرساختی و اشتغال‌زایی در منطقه آزاد ماکو

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت‌: همزمان با سفر رئیس‌جمهوری به منطقه آزاد ماکو، ۴۴۷۵میلیارد تومان طرح زیرساختی و اشتغال‌زایی افتتاح یا کلنگ‌زنی می‌شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، غلامرضا سلیمانی افزود: این پروژه‌ها در سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت اجرا می‌شود که مجموع پروژه‌های قابل افتتاح ۱۸هزار و ۷۷۲میلیارد ریال و اعتبار پیش‌بینی شده برای پروژه‌های کلنگ‌زنی ۲۵هزار و ۹۸۱میلیارد ریال است.

سلیمانی با اشاره به بهره‌برداری از رودخانه ارس در محدوه آذربایجان غربی (پایاب و سد مخزنی کرم‌آباد شهرستان پلدشت) گفت: این پروژه با اعتبار ۱۷هزار میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۶۵۰۰نفر آماده بهره‌برداری است‌.

وی افزود: احداث این سد مخزنی با حجم تنظیمی ۳.۵۷میلیون مترمکعب و تاسیسات انقال آب به سد و شبکه آب‌رسانی پایاب در دولت تدبیر و امید انجام شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اعلام شروع عملیات اجرایی قطعه سوم آزاد‌راه بازرگان-مرند گفت: عملیات اجرایی این پروژه نیز با ده هزار میلیارد ریال اعتبار و با سرمایه‌گذاری ۶۵درصدی بخش خصوصی و ۳۵درصدی دولت به طول ۷۰کیلومتر از شهر بازرگان تا گیت ورودی منطقه آزاد آغاز شده که تملک اراضی توسط سازمان منطقه آزاد ماکو در حال انجام است.

سلیمانی از افتتاح تصفیه‌خانه و آب شیرین‌کن شهر پلدشت با مشارکت سازمان منطقه آزاد ماکو خبر داد و افزود: این پروژه با اعتبار ۵۰میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۲۰نفر آماده بهره‌برداری است که دبی آن ۳۰لیتر در ثانیه به روش اسمر معکوس صورت می‌گیرد.

وی اظهار داشت: کارخانه سیمان مهر ماکو (فاز اول‌) نیز توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی در سال‌۹۳ آغاز و با اعتبار یک هزار و ۳۱۳میلیارد و ۹۱۸میلیون ریال با اشتغال‌زایی ۸۰نفر آماده بهره‌برداری است و ظرفیت تولید این کارخانه یک میلیون و ۳۰۰هزار تن در سال می‌باشد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو از بهره‌برداری کلینیک دندانپزشکی دیجیتان دکتر شیرپور با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز خبرداد و گفت: این پروژه نیز با اعتبار ۴۰۰میلیارد ریال آغاز و آماده بهره‌برداری است.

سلیمانی ادامه داد: این کلینیک با هدف توریست درمانی با به روزترین دستگاه‌های دیجیتالی احداث شده است.

وی بهره‌برداری  از مرکز نوآوری، رشد و شتاب‌دهی هوشمند منطقه آزاد ماکو را از دیگر پروژه‌های قابل افتتاح بر شمرد و گفت: به منظور تقویت اکوسیستم کارآفرینی و شتابدهی به رشد استارتاپ‌ها توسط سازمان منطقه آزاد ماکو با اعتبار ۲میلیارد و سیصد میلیون ریال با اشتغال‌زایی ۸نفر در مساحت ۹۰۰مترمربع اجرا شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو افزود: دفتر پلیس مهاجرت و اتباع خارجی منطقه نیز به منظور تسهیل و بهبود امورات گذرنامه‌ای و مهاجرتی اتباع خارجی با استفاده از مدرن‌ترین دستگاه‌ها و تجهیزات اداری توسط سازمان منطقه آزاد با اعتبار ۶میلیارد ریال و با اشتغال‌زایی ۱۲نفرآماده افتتاح است.

سلیمانی در تشریح پروژه‌های قابل کلنگ‌زنی گفت: مجموعه کشت و صنعت پلدشت با اعتبار ۱۰هزار میلیارد ریال با اشتغال‌زایی ۲هزار نفر به منظور ایجاد گلخانه سبزی و صیفی‌جات، مجتمع دامپروری دام سبک ۵۰هزار راسی و کشت علوفه به مساحت ۱۰۰۰هکتار به همراه ایجاد کارخانه ۳۰۰تنی محصولات لبنی توسط سرمایه‌گذاری بخش خصوصی (شرکت کشت و صنعت کیمیا فجر) احداث می‌شود.

وی با اشاره به مجوعه بزرگ کشت و صنعت (شرکت توسعه دامپروری و کشاورزی کمیته امداد امام خمینی(ره) بیان داشت: این پروژه نیز با اعتبار ۴هزار میلیارد ریال و با اشتغال‌زایی هزار نفر به منظور ایجاد مجتمع دامپروری دام سنگین ۵هزار راسی،‌ دام سبک ۵هزار راسی و کشت علوفه برای واحد دامداری، ‌احداث کشتارگاه صنعتی و بسته‌بندی گوشت با ظرفیت ۳هزار تن و کشت داروهای گیاهی در راستای زنجیره تولید و تامین توسط بخش خصوصی احداث می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو افزود: سایت ساماندهی صنوف مزاحم با مشارکت سازمان منطقه آزاد ماکو و با اعتبار ۱۹۰میلیارد ریال با اشتغال‌زایی ۲۰۰نفر در زمینی به مساحت ۶.۱هکتار توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی کلنگ‌زنی می‌شود.

سلیمانی گفت: سایت کارتینگ در راستای جذب توریست ورزشی، ترویج این ورزش و شکوفایی استعداد و توانمندی‌های جوانان منطقه  با اعتبار ۱۱۰میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۷۰نفر توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی کلنگ‌زنی می‌شود.

وی از احداث سایت بازیافت زباله به منظور کنترل حجم عظیم زباله‌ای که روزانه دفع می‌شود و همچنین حفظ محیط زیست و ایجاد ارزش افزوده با اعتبار ۲۳۰میلیارد ریال با اشتغال‌زایی ۷۲نفر توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی (شرکت تاج پسماند) کلنگ‌زنی می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: پیست اسکی و تله‌کابین باتوجه به شرایط مساعد اقلیمی و طبیعی و همچنین وجود اماکن گردشگری بی‌نظیر ماکو با هدف استفاده از ظرفیت‌های بی‌نظیر زمستانی و جاذبه‌های طبیعی و توسعه ورزش و صنعت گردشگری با اعتبار ۶۰۰میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۴۰نفر توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی (شرکت سروش سهام مهر) آماده کلنگ‌زنی است.

سلیمانی با اشاره به کلنگ‌زنی پردیس سینمایی امید با مشارکت سازمان منطقه آزاد ماکو افزود: این پروژه به منظور بالا بردن شاخص‌های فرهنگی منطقه و رونق گردشگری و همچنین توسعه فعالیت‌های فرهنگی متشکل از چند سالن نمایش فیلم با ظرفیت ۳۰۰نفر و بخش‌های فرهنگی، تجاری و تفریحی با سرمایه‌گذاری ۴۰میلیارد ریال در محل بوستان امام با مساحت ۱۰۰۰متر مربع توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی احداث می‌شود.

وی از احداث نیروگاه خورشیدی در شهرستان شوط به منظور تولید برق خورشیدی در زمینی به مساحت ۱۴هکتار خبر داد و گفت: این پروژه با اعتبار ۴۴۳میلیارد و ۱۴۷میلیون ریال و اشتغال‌زایی ۲۰نفر توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی (شرکت فیدار اطلس امید) کلنگ‌زنی می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در پایان افزود: کارخانه تولید کربناب کلسیم و پودرکربنات کلسیم در شهرستان شوط با ظرفیت تولید ۸۰هزار تن در سال با اعتبار ۳۶۸میلیارد ریال و اشتغال‌زایی ۹۷نفر در زمینی به مساحت ۱۴هزار مترمربع و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی (شرکت مواد معدنی آریا ورنا) کلنگ‌زنی می‌شود.