مشاور رئیس‌جمهور خبر داد:

افتتاح ۱۰۰پروژه به ارزش ۱۴هزار میلیارد ریال در مناطق آزاد به مناسبت هفته دولت

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در اولین روز از هفته دولت به تشریح برنامه‌ها و معرفی پروژه‌های قابل افتتاح در مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی پرداخت.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مرتضی بانک در گفت‌وگو با خبرنگار فرینا با اشاره به اینکه روند پیشرفت پروژه‌ها در کلیه بخش‌ها در مناطق آزاد علیرغم مشکلات و شرایط اقتصادی در کشور مطلوب ارزیابی می‌شود، گفت: در هفته دولت، مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی پروژه‌های متعددی را آماده افتتاح و بهره‌برداری کرده‌اند که در بخش‌های تولیدی، زیرساختی، عمرانی، خدماتی، آموزشی، گردشگری و… تعریف شده‌اند.

او با تاکید بر اینکه همکاری بخش خصوصی با سازمان‌های مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی نقش مؤثری در پیشبرد اهداف این مناطق برای تکمیل زیرساخت‌های مورد نیاز دارد، اظهار داشت: سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مناطق آزاد یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار ایجاد اشتغال جدید و پایدار در این مناطق است و هر پروژه‌ای که در هفته دولت در این مناطق افتتاح می‌شود موجب اشتغال‌زایی بسیاری از بومیان مناطق خواهد شد.

مشاور رئیس‌جمهور، حجم سرمایه‌گذاری‌های داخلی انجام شده برای پروژه‌های قابل افتتاح در هفته دولت در مناطق آزاد را حدود ۱۴هزار میلیارد ریال (۱۳،۷۴۰،۸۳۰میلیون ریال) اعلام کرد و گفت: این میزان سرمایه‌گذاری که عمدتا از سوی بخش خصوصی انجام شده برای سه هزار نفر در مناطق آزاد اشتغال ایجاده کرده است.

مرتضی بانک همچنین میزان سرمایه‌گذاری خارجی در این پروژه‌ها را بیش از ۹میلیون یورو در مناطق آزاد اعلام کرد.

او تاکید کرد: افتتاح بیش از ۱۰۰پروژه در بخش‌های مختلف در این هفته نشان از آن دارد که مناطق آزاد اهداف و راهبردهایی همچون جلب و جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، ایجاد اشتغال پایدار، تکمیل زیرساخت‌ها و رونق فضای کسب و کار و به دنبال آن توسعه رویکردهای صادرات محوری را به صورت همزمان پیش برده‌اند.

مشاور رئیس‌جمهور به مهم‌ترین پروژه‌های قابل افتتاح در هفته دولت در مناطق آزاد نیز اشاره کرد و گفت: پروژه‌های مناطق در چهار سرفصل توسعه زیرساخت شامل عمران و بهسازی محیط روستایی، توسعه و تکمیل بنادر، دوم: خدماتی و گردشگری و فناوری نوین، سوم: مجموعه‌های تولیدی از قبیل انواع شناور فلزی، تولید محصولات پتروشیمی، پوشاک و لوازم آرایشی-‌بهداشتی و کشاورزی، محصولات گلخانه‌ای و پرورش آبزیان در این هفته در مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی به بهره‌برداری می‌رسند.