مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی‌(ره)  خبر داد:

افتتاح ۴پروژه در فرودگاه امام خمینی‌(ره) در هفته دولت

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی‌(ره) از افتتاح 4پروژه در این مجموعه همزمان با هفته دولت خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی‌(ره) با اعلام اینکه ۴پروژه در این مجموعه برای افتتاح در هفته دولت آماده شده است، گفت: این چهار پروژه شامل جاده سوخت‌رسانی که مرکز سوخت‌رسانی را به سطوح پروازی متصل می‌کند، هوشمند کردن خودروهایی که در ایرساید تردد می‌کنند، افتتاح یک شیب‌راه جلوی ترمینال یک برای دسترسی راحت به پارکینگ از طبقه همکف ترمینال و راه‌اندازی مرکز‌AOCC می‌شود.

علی رستمی با اشاره به طرح هوشمند‌سازی خودروها در ایرساید شهر فرودگاهی افزود: در این طرح، تمام خودروهای موجود در ایرساید اعم از خودروهای شرکت‌های هواپیمایی، فرودگاه، شرکت‌های هندلینگ و ارگان‌هایی نظیر سپاه و پلیس هوشند شده و اگر سرعت غیرمجاز داشته باشند یا تخلف انجام دهند، ثبت می‌شود. در این طرح تمام خودرو‌ها از مرکز کنترل رصد می‌شوند و با این حساب، هم سطح ایمنی بالا می‌رود و هم تخلفات کاهش پیدا می‌کند. هر اتفاقی که در ایرسیاد رخ دهد نیز قابل بررسی خواهد بود.

وی به افتتاح مرکز‌AOCC اشاره کرد و گفت: این مرکز، مرکز عملیاتی فرودگاهی است و در آن کل خدماتی که در فرودگاه برای یک پرواز ورودی یا خروجی داده می‌شود، نظارت و رصد می‌شود.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی‌(ره) افزود: اگر خللی در خدمات در هر سطحی وارد شود، همکاران مرکز‌AOCC متوجه شده و برای رفع مشکل اقدام می‌کنند. به عنوان مثال این مرکز متوجه شود که گیت ورود پس از اتصال هواپیما به جت‌وی باز نشده است، به ارگان مربوطه اطلاع می‌دهد؛ یا اگر تعداد نفرات گیت‌های کنترل گذرنامه کم باشد و صف ایجاد شده باشد، به پلیس گذرنامه خبر می‌دهد. این خدمات حتی در پارکینگ نیز ادامه دارد.

رستمی همچنین از آغاز فعایت محدوده گیشران منطقه آزاد این مجموعه خبر داد و گفت: این محدوده پیشتر با حضور رئیس‌جمهور افتتاح شده بود. بعد از افتتاح، ارگان‌ها مستقر شدند، کد گمرکی اخذ شده و اکنون این منطقه برای آغاز فعالیت آماده است.

وی ادامه داد: اکنون بستر خوبی برای سرمایه‌گذاری در شهر فرودگاهی به وجود آمده و آن راه‌اندازی منطقه آزاد است. اکنون شهر فرودگاهی به خاطر منطقه آزاد، نزدیکی به پایتخت و دسترسی آسان به مدهای حمل و نقل هوایی، ریل و جاده و بندر خشکی که در آینده ایجاد خواهد شد، برای سرمایه‌گذاران جذابیت دارد.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی‌(ره) ضمن دعوت از سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در شهر فرودگاهی امام خمینی‌(ره) گفت: اکنون که بستر مناسبی برای استفاده سرمایه‌گذاران فراهم شده است، از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی دعوت می‌شود برای استفاده از این فرصت در شهر فرودگاهی حضور پیدا کنند. زیرساخت‌های لازم اعم از خیابان‌کشی، جاده‌سازی، زیرساخت‌های آب، برق، گاز، IT به تدریج در حال احداث است. منطقه تقریبا کوچکی آماده شده که فعالیت منطقه آزاد شروع شود و بعد این فعالیت به کل منطقه آزاد تسری پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه چندین برنامه برای اتصال شهر فرودگاهی امام خمینی‌(ره) به خط ریلی سراسری وجود دارد، افزود: خط فعلی تهران-‌قم از کنار شهر فرودگاهی عبور می‌کند. قطار سریع‌السیر تهران-‌قم-‌اصفهان نیز از وسط زمین‌های منطقه شهر فرودگاهی می‌گذرد و بستر را برای احداث یک ایستگاه در کنار ترمینال فراهم می‌کند که مردم بتوانند به راحتی از تهران، قم و سایر نقاط کشور با قطار سریع‌السیر به فرودگاه منتقل شوند.

رستمی ادامه داد: در حال آماده کردن یک تفاهم‌نامه با مدیرعامل شرکت راه‌آهن هستیم. امضای این تفاهم‌نامه به معنای اتصال بندر خشک شهر فرودگاهی و ترمینال آن به راه‌آهن خواهد بود.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی‌(ره) در پایان درباره منطقه ویژه اقتصادی نیز گفت: برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در نیمه دوم سال، محدوده پیشران منطقه ویژه اقتصادی را راه‌اندازی نماییم.

وی افزود: توسعه در شهر فرودگاهی سرعت گرفته است و هر ماه یک پروژه در این مجموعه تمام شده و یا شروع می‌شود. این پروژه‌ها به صورت سخت افزاری و نرم افزاری هستند. امیدوارم با توسعه شهر فرودگاهی، این مجموعه ظرف دو سال آینده به جایگاه خوبی در منطقه برسد.