مدیرعامل منطقه آزاد انزلی بیان کرد:

افزایش ترانزیت، درآمد ارزی و تبدیل به بورس کالا استراتژی منطقه آزاد انزلی

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی افزایش ترانزیت و درآمد ارزی، اتصال منطقه به کریدورها و تبدیل منطقه به بورس کالا را در کنار سایر فعالیت‌های صنعتی و اجتماعی از اهداف منطقه آزاد انزلی برشمرد.

رضا مسرور با تاکید بر ارائه عملکرد مطلوب منطقه آزاد انزلی در سطوح مختلف اظهار کرد: معتقدیم نباید وقت خود را صرف امور جاری کرد، بنابراین کارهایی که از سوی منطقه آزاد انزلی انجام ‌شده، قابلیت پیگیری از سوی رسانه‌ها را دارد.

وی با بیان اینکه چشم‌انداز و حرکت منطقه آزاد انزلی در راستای برنامه طرح جامعه انجام می‌شود، افزود: منطقه آزاد از طرح و برنامه‌ریزی استراتژیک مجدد در راستای توسعه خودداری اما روی تفکر استراتژیک کار کرده است.

 

افزایش ترانزیت، استراتژی‌های منطقه آزاد انزلی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی یکی از مهم‌ترین عملکرد سازمان متبوع خود را ایفای نقش منطقه آزاد در افزایش مبادلات تجاری و ترانزیت برشمرد و گفت: بندر انزلی در مسیر کریدورها به‌ ویژه کریدور شمال و جنوب و کریدور تازه تاسیس از سوی چین-‌قزاقستان و چین و انزلی قرار گرفته است و نقش به سزایی را در افزایش مبادلات تجاری خواهد داشت.

مسرور با بیان اینکه در تلاشیم تا منطقه آزاد انزلی را مرکز ترانزیت کالاهای استراتژیک و غیراستراتژیک سوق دهیم، تصریح کرد: در این راستا باید زیرساخت‌ها فراهم شود و الحمدالله این زیرساخت‌های حیاتی نسبت به سال‌۸۸ تاکنون به شکل قابل ‌توجهی افزایش ‌یافته است، گرچه در آن سال‌ها منطقه آزاد و بندر کاسپین شرایط مناسبی را نداشتند.

وی با بیان اینکه تمام‌وقت و هزینه‌های منطقه آزاد انزلی صرف تقویت زیرساخت‌ها شده و می‌شود، گفت: در سال‌۹۶ بعد از مهندسی ارزش صورت گرفته، بندر کاسپین ایجاد و بخش خصوصی اسکله‌ها را ساخت و در کنار اینکه منطقه آزاد نیز در بخش اسکله‌سازی ورود کرده و ابتدای سال‌۹۶ نخستین کشتی وارد منطقه و اسکله توسط رئیس‌جمهور افتتاح شد.

 

اتصال آن به کریدورها، یکی از اهداف منطقه آزاد انزلی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی اتصال به کریدورها را از دیگر برنامه‌های این منطقه آزاد دانست و افزود: برخی از کریدورها در کشور تنها نامی از آنها شنیده و عملا از آنها ردپایی دیده نمی‌شد، اما امروزه منطقه آزاد انزلی در این زمینه نیز ورود کرده و در تلاش است تا با اتصال خود به این کریدورها، تراز تجاری و ترانزیت را در منطقه و جهان افزایش دهد.

وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی در عرصه بین‌المللی خاطرنشان کرد: با تلاش‌های صورت گرفته و امضای تفاهم‌نامه همکاری با طرفین چینی و قزاقستانی، ‌خوشبختانه طی پنج ماه گذشته ۱۸کشتی از این کشورها از طریق گیلان وارد کشور شدند.

 

تلاش سازمان برای تبدیل منطقه آزاد انزلی به بورس کالا

وی با اشاره به توجه سازمان در جهت تبدیل ‌شدن منطقه آزاد انزلی به بورس کالا گفت: مسیر افزایش ترانزیت، ایجاد زیرساخت و تبدیل منطقه آزاد انزلی به منطقه‌ای برای بورس کالا، مسیری است که هیچ‌ کسی یارای تغییر آن را ندارد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به راه‌اندازی بورس کالا در سال‌۹۴ در این منطقه آزاد افزود: در این بورس کالا، علاوه بر تجار ایرانی، بازرگانان خارجی می‌توانند کالای خود را در بورس عرضه کنند و این مهم بسیار ارزشمند است.

مسرور با تاکید بر اینکه سازمان منطقه آزاد انزلی باید در تقویت زیرساخت‌ها گام‌های اساسی بردارد، تصریح کرد: پروژه اسکله رو-رو یکی از خلأهای منطقه آزاد انزلی بود که خوشبختانه با امضای تفاهم‌نامه همکاری با مجموعه خاتم‌الانبیا(ص) از سر گرفته‌ شده و مهم‌تر از پروژه اسکله رو-رو، اتصال ریل به منطقه آزاد انزلی است که مزیت نسبی به ریل رشت-آستارا و رشت-انزلی دارد.

 

درآمد ارزی، مهم‌ترین هدف منطقه آزاد انزلی

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی مهم‌ترین نقش سازمان متبوع خود را، ایجاد درآمد ارزی برای کشور برشمرد و اظهار داشت: هدف اصلی از ایجاد مناطق آزاد برای کالای ضروری، مسافر و بار نیست؛ بلکه هدف اصلی منطقه آزاد ایجاد درآمد ارزی برای کشور است.

مسرور با اشاره به مزیت گردشگری موجود در گیلان افزود: گردشگری در گیلان با وجود منطقه آزاد انزلی متحول شده است و تجارت گردشگری ما در سال‌۹۲ طی یک سال یک ‌میلیون نفر بود، در حالی ‌که طی سال گذشته شش میلیون و ۷۰۰هزار نفر از فاز گردشگری منطقه آزاد انزلی استفاده کرده‌اند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه در تقویت گردشگری منطقه مداوم باید طرح‌های جدید طراحی و ایجاد شود، گفت: ایجاد اسکله‌های تفریحی در انزلی، تالش و آستارا و لینک کردن آنها با یکدیگر، گردشگری دریایی جان گرفته و در افزایش درآمد ارزی و اقتصاد منطقه بسیار اثرگذار است.

وی با اشاره به توفیقات سازمان منطقه آزاد انزلی در حوزه صنعت بیان کرد: سهم منطقه آزاد انزلی از صادرات یک میلیارد دلاری مناطق آزاد کشور، ۴۰۰میلیون دلار، یعنی ۴۰درصد سهم صادرات از آن منطقه آزاد انزلی است.

 

نقش منطقه آزاد انزلی در میزبانی از صنایع پاک و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با تاکید بر اینکه به‌ هیچ‌ وجه به صنایع آلاینده در منطقه اجازه فعالیت داده نمی‌شود، تصریح کرد: علاوه بر اینکه اجازه نمی‌دهیم صنایع آلاینده وارد منطقه آزاد انزلی شود، مسیر و زمینه را برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم کرده‌ایم و چندین شرکت در این حوزه با زمینه اشتغال بالا مشغول فعالیت هستند و در این بخش، منطقه آزاد انزلی در بین مناطق آزاد کشور رتبه نخست را دارا می‌باشد.

مسرور از ایجاد پارک لجستیک در منطقه آزاد انزلی خبر داد و افزود: مجوز این پارک لجستیک در منطقه آزاد انزلی از وزارت راه و شهرسازی در حال اخذ است.

وی با اشاره به راه‌اندازی مراکز دانشگاهی در منطقه آزاد انزلی گفت: در حال حاضر دانشگاه فنی و حرفه‌ای در منطقه آزاد انزلی با حضور وزیر افتتاح ‌شده و در امضای تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه شهید بهشتی جهت حضور در منطقه صورت گرفته است.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای تاسیس واحد بین‌الملل در منطقه گفت: با تاسیس واحد بین‌الملل، شاهد افزایش توریسم علمی و آموزشی در کشور و استان خواهیم بود.

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی با اشاره به اقدامات اجتماعی صورت گرفته از سوی این سازمان، بیان کرد: ساخت چندین مدرسه، اجرای آسفالت در بسیاری از معابر، احداث مسجد و خانه عالم و بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی دیگر که در افزایش رضایتمندی مردم بسیار اثرگذار است.

 

ایجاد اشتغال برای بیش از ۲۰هزار نفر در منطقه آزاد انزلی

مسرور با بیان اینکه میزان سطح اشتغال در منطقه آزاد انزلی از مرز ۲۰هزار نفر نیز فراتر رفته، گفت: این عدد در سال‌۹۲ در حدود ۶هزار نفر بود و آمارها نشان از رشد قابل‌ توجه ایجاد اشتغال در منطقه را می‌دهد؛ در حالی‌ که منطقه آزاد انزلی تنها ۰.۶مساحت استان گیلان را به خود اختصاص داده است و گفتنی است که بیش از ۷درصد تولید ناخالص استان گیلان در این منطقه انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مدل درآمدی منطقه آزاد انزلی تحول پیدا کرده، بیان داشت: ما ریالی از دولت اعتبار نمی‌گیریم و سیاست‌مان اینگونه است که با حمایت بخش خصوصی و تجار، درآمد کسب کرده و در منطقه هزینه نماییم و فاز تحول در این منطقه در ابتدای کار است و رسانه‌ها در این مسیر بسیار نقش‌آفرین هستند.