افزایش روابط تجاری ایران و پاکستان در دستورکار دو دولت

رئیس‌جمهور گفت: علاقه‌مند هستیم دو بندر چابهار و گوادر روابط بیشتری با یکدیگر داشته باشند و از طریق راه‌آهن روابط این دو بندر را توسعه دهیم. به گزارش اخبار آزاد مناطق، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی ظهر امروز (۲اردیبهشت) در نشست خبری مشترک با «عمران خان» نخست وزیر پاکستان افزود: جناب آقای نخست وزیر به […]

رئیس‌جمهور گفت: علاقه‌مند هستیم دو بندر چابهار و گوادر روابط بیشتری با یکدیگر داشته باشند و از طریق راه‌آهن روابط این دو بندر را توسعه دهیم.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی ظهر امروز (۲اردیبهشت) در نشست خبری مشترک با «عمران خان» نخست وزیر پاکستان افزود: جناب آقای نخست وزیر به جنابعالی و هیات همراه خوشامد می‌گویم و همان طور که در دو جلسه دیدار و مذاکره خصوصی و عمومی رایزنی‌هایی را با یکدیگر داشتیم، گام جدیدی در روابط دو کشور برداشتیم.

وی با بیان اینکه دو کشور کاملا مصمم هستند روابطشان را توسعه دهند، گفت: دو طرف بر این نکته تاکید دارند هیچ کشور ثالثی قادر نیست روابط دوستانه و برادرانه ایران و پاکستان را تحت تاثیر قراردهد.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: مسئله امنیت مرزهای دو کشور یکی دیگر از مسائل ما بود. متاسفانه در ماه‌های اخیر شاهد تنش‌هایی از سوی تروریست‌هایی که سبوعانه عمل کردند، بودیم. خوشحالیم طرف پاکستانی گروهک‌هایی که فعالیت‌های غیرانسانی دارند را تروریست اعلام کرده و با آنها به عنوان تروریست برخورد می‌کند.

روحانی گفت: توافق کردیم همکاری‌های امنیتی دو کشور را افزایش داده و نیروهای مرزبانی و اطلاعاتی دو کشور و همچنین یک نیروی واکنش سریع مشترک در مرزهای مشترک برای مبارزه با تروریسم تشکیل دهیم.

وی خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های خوبی در مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور وجود دارد که در مذاکرات مورد بحث قرار گرفت و قرار شد روابط تجاری خود را افزایش دهیم.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: ایران آماده است نیازهای نفتی پاکستان را تامین کرده و اقدامات لازم را در مورد تکمیل خط لوله گاز (که البته قبلا از سوی طرف ایرانی انجام شده است) را انجام دهد.

روحانی با بیان اینکه امروز صادرات برق به طرف پاکستان وجود دارد و در جلسه امروز به نخست وزیر اعلام کردیم که این صادرات را به ۱۰برابر توسعه دهیم، اظهار داشت: امروز همچنین برای توسعه روابط تجاری و تشکیل یک کمیته تهاتر میان دو کشور بحث کردیم تا صادرات و واردات دو کشور تهاتر و در حسابی تسویه شود.

وی با اشاره به فعالیت دو بندر چابهار و گوادر در ایران و پاکستان تصریح کرد: علاقه‌مند هستیم دو بندر چابهار و گوادر روابط بیشتری با یکدیگر داشته باشند و از طریق راه‌آهن روابط این دو بندر را توسعه دهیم.

وی ادامه داد: امروز همچنین در زمینه مسائل مربوط به منطقه و ضرورت همکاری های بیشتر ایران و پاکستان برای ثبات و امنیت در افغانستان و سایر مسائل منطقه با یکدیگر گفت‌و‌گو کردیم، اقدامات نادرستی هم که از سوی آمریکا در منطقه به ویژه درخصوص قدس، جولان و سپاه پاسداران انجام شد را مورد بحث قرار دادیم.

رئیس شورای عالی امنیت ملی یادآورشد: ایران، پاکستان و ترکیه بنیانگذار اکو بوده و روابط این سه کشور در گذشته خوب بوده و علاقه‌مند هستیم روابط سه کشور امروز هم توسعه یابد و راه‌آهن ترکیه به پاکستان توسعه یابد تا اروپا را به آسیا و چین متصل کند.