افزایش ۹۸درصدی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در منطقه آزاد انزلی در سال۹۷

میزان سرمایه‌گذاری داخلی محقق شده در منطقه آزاد انزلی در هشت ماهه سال جاری‌۶۶۹۷ میلیارد ریال بود که در قیاس با همین مدت در سال قبل که ۳۳۷۳میلیارد ریال سرمایه‌گذاری تحقق یافته بوده، بیانگر افزایش ۹۸درصدی در شاخص جذب سرمایه گذار بخش خصوصی در محورهای اقتصاد مقاومتی در منطقه آزاد انزلی است. به گزارش اخبار […]

میزان سرمایه‌گذاری داخلی محقق شده در منطقه آزاد انزلی در هشت ماهه سال جاری‌۶۶۹۷ میلیارد ریال بود که در قیاس با همین مدت در سال قبل که ۳۳۷۳میلیارد ریال سرمایه‌گذاری تحقق یافته بوده، بیانگر افزایش ۹۸درصدی در شاخص جذب سرمایه گذار بخش خصوصی در محورهای اقتصاد مقاومتی در منطقه آزاد انزلی است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، بنابراین از فروردین تا انتهای آبان‌ماه سال‌۹۷ تعداد ۵۴طرح سرمایه‌گذاری از میان طرح‌های ارائه شده به معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی‌، پس از بررسی در چارچوب قوانین و ضوابط سازمان مجوز فعالیت اخذ نمودند که این تعداد در مقایسه با ۴۷طرحی که در مدت مشابه سال گذشته مورد تصویب قرار گرفته بود، نشان دهنده رشد ۱۵درصدی در تعداد طرح‌های سرمایه‌گذاری تصویب و جذب شده در منطقه آزاد انزلی است.

بر این اساس، در ارتباط با ارزش ریالی ۵۴مجوز سرمایه‌گذاری صادر شده در این مدت باید به رقم ۲۱۸۴۷میلیارد ریال سرمایه‌گذاری اظهار شده از سوی سرمایه‌گذاران اشاره کرد که در مقابل ۱۹۳۰۷میلیارد ریال ارزش مجوزهای سرمایه‌گذاری در هشت ماهه سال‌۹۶، از افزایش ۱۳درصدی این شاخص در سال جاری خبر می‌دهد.

بنا بر این گزارش، احداث و راه‌اندازی واحدهای صنعتی و تولیدی با رویکرد صادرات‌گرا، هتل، مراکز خدماتی، اقامتی و ایجاد مجموعه‌های تفریحی و گردشگری و مجتمع‌های مسکونی و رفاهی از مهم‌ترین حوزه‌های فعالیت طرح‌های سرمایه‌گذاری فوق در طول هشت ماهه سال جاری می‌باشد.

از سوی دیگر در زمینه میزان سرمایه‌گذاری خارجی محقق شده در طول هشت ماهه سال‌۹۷، این منطقه با نرخ ۱۷۸درصد، به روند رشد خوبی دست یافته است؛ به این معنی که از ابتدای فروردین تا پایان مهرماه سال گذشته این رقم ۳.۶میلیون دلار بوده، این در حالی است که این رقم در همین مدت در سال‌۹۷ به ۱۰میلیون دلار بالغ شده است.

تداوم رشد در مهم‌ترین شاخص عملکردی اقتصاد مقاومتی از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی ظرف چهار سال گذشته به دلیل ثبات در برنامه‌های حمایتی و اجرای طرح‌های تشویقی نسبت به طرح‌های سرمایه‌گذاری، فعالین اقتصادی و بهبود در رونق فضای کسب و کار در سطح منطقه است. در این میان توسعه و تکمیل زیرساخت‌های عمرانی، اقتصادی و گردشگری نیز نقش موثری در جذب سرمایه‌گذار داشته؛ از سوی دیگر ارائه بسته‌های تشویقی به شرکت‌های دانش‌بنیان و صادرات‌محور، حمایت از واحدهای تولیدی از طریق تسهیلات بانکی در راستای تامین سرمایه در گردش، فعالسازی ۶۲واحد تولیدی-صنعتی نیمه‌راکد و راکد از مهم‌ترین اقدامات این سازمان در حمایت از سرمایه‌گذاران است.

گفتنی است، بهره‌برداری از کریدور جدید تجاری میان ایران و چین، شروع به کار فاز نخست مجتمع بندری کاسپین و حضور در نمایشگاه‌های تخصصی از دیگر طرح‌هایی بوده که با اجرای آن، زمینه تداوم رشد این منطقه در جذب سرمایه‌گذار محقق شده است.