امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه برای احداث ۲سد در منطقه آزاد ماکو با سرمایه‌گذاری چینی‌ها

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: تفاهم‌نامه سه‌جانبه بین منطقه آزاد ماکو، شرکت چینی چاینا واتر و شرکت نفت و گاز آذراب به منظور احداث سد بدولی و سد شوط به‌صورت‌EPCF و براساس توافقات بعدی با وزارت نیرو امضا شد. به گزارش اخبار آزاد مناطق، غلامرضا سلیمانی در حاشیه امضای تفاهم‌نامه همکاری سه جانبه در […]

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: تفاهم‌نامه سه‌جانبه بین منطقه آزاد ماکو، شرکت چینی چاینا واتر و شرکت نفت و گاز آذراب به منظور احداث سد بدولی و سد شوط به‌صورت‌EPCF و براساس توافقات بعدی با وزارت نیرو امضا شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، غلامرضا سلیمانی در حاشیه امضای تفاهم‌نامه همکاری سه جانبه در خصوص احداث ۲سد در منطقه آزاد ماکو افزود: تمام وظایف طراحی و مهندسی، خرید و اجرای این پروژه‌ها بر عهده شرکت چینی و شرکت نفت و گاز آذراب است.

سلیمانی با اشاره به اینکه ۸۵درصد اعتبار پروژه‌ها توسط چینی‌ها تامین می‌شود، گفت: تبدیل تفاهم‌نامه به یک قرارداد قابل اجرا، زمان‌بر بوده و در این مدت موارد اخذ مجوزهای اداری و قانونی موجود در تفاهم‌نامه پیگیری می‌شود تا شرایط لازم برای حضور سرمایه‌گذار چینی در این پروژه فراهم شود.

وی با بیان اینکه احداث سد بدولی می‌تواند به بسیاری از مسائل و مشکلات مرتبط با منابع آب در منطقه پایان دهد، افزود: با بهره‌برداری از آن می‌توان ضمن تامین آب مصرفی بخش کشاورزی و صنعت، در راستای اشتغال‌زایی پایدار نیز برنامه ریزی نمود‌.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه کمبود آب یک مسئله جدی و قابل تامل است، گفت: یکی از راه‌های برون‌رفت از وضعیت موجود، همراهی و همکاری مردم با مسئولین جهت مدیریت صحیح منابع آبی است.

نماینده مردم ماکو، شوط و پلدشت در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اینکه بزرگترین مطالبه مردم منطقه احداث سد بدولی و شوط است، گفت: در این رابطه با وجود اینکه آب شرب و زراعی شهرستان ماکو و شوط از سد ماکو تامین می‌شد اما با کمال تاسف، خشکسالی در این منطقه مشکلاتی برای کشاورزان و مردم ایجاد کرده است.

عین‌الله شریف‌پور افزود: از سوی دیگر با وجود اینکه از ۱۷سال گذشته مطالعات مربوط به سد بدولی شروع شده بود، اما متاسفانه مطالعات آن به اتمام نرسیده بود که خوشبختانه با پیگیری‌های انجام ‌شده، با وجود اینکه آغاز پروژه اجرای آن در بودجه سال‌۹۷ و ۹۶ ممنوع بود، اما با انعقاد این تفاهم‌نامه تکمیل مطالعه بدولی که تامین‌کننده آب قسمتی از شوط و ماکو میباشد، انجام می‌شود.

شریف‌پور گفت: با اتمام مطالعات و اجرای سد بدولی و سد شوط مشکلات منطقه حل و فصل شود.

وی افزود: آب سد بدولی با هدف تامین آب شرب شهر ماکو، شوط و بازرگان و اراضی پایین دست آنها ذخیره‌سازی خواهد شد.