مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار اظهار کرد:

انتقال دانش و فناوری، یکی از ماموریت‌های اصلی همه مناطق آزاد

عبدالرحیم کردی گفت: ارتقا شاخص‌های بهداشت، کمک به بهداشت جامعه محلی، توسعه استان سیستان و بلوچستان و حل مشکلات بهداشتی و درمانی از اهداف منطقه آزاد چابهار است.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در پنجمین فن‌بازار ملی سلامت با شعار «دانشگاه نوآور، رونق اقتصاد سلامت» که در مرکز همایش‌های بین‌المللی منطقه آزاد چابهار برگزار شد، اظهار داشت: انتقال دانش و فناوری به عنوان یکی از ماموریت‌های اصلی همه مناطق آزاد تعریف شده که امیدواریم در چابهار بتوانیم به درستی این وظیفه را انجام دهیم.

عبدالرحیم کردی افزود: برای اینکه بتوانیم این دو ماموریت را با هم تلفیق کنیم و هم جامه عمل بپوشانیم، منطقه ویژه علم و فناوری را در منطقه آزاد چابهار ایجاد کردیم.

وی ادامه داد: منطقه ویژه علم و فناوری سال گذشته با امضای تفاهم‌نامه‌ای با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و استانداری سیستان و بلوچستان شکل گرفت و خوشبختانه پارک علم و فناوری استان ماموریت توسعه این منطقه را به صورت ویژه برعهده گرفت و پردیس پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان ابتدای امسال در منطقه با حضور دکتر اطهری راه‌اندازی شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: مرکز رشد و دانشگاه بین‌المللی چابهار که از گذشته در این منطقه ایجاد شده بود نیز فعالیت خودشان را ادامه می‌دهند.

کردی گفت: خوشبختانه روند شکل‌گیری خوب پیش رفت و استقبال خوبی صورت گرفت، مرکز نوآوری ایران و چین به منظور توسعه تعاملات بین‌المللی از طریق چین را راه‌اندازی کردیم و این مرکز در دانشگاه بین‌المللی چابهار و منطقه علم و فناوری شکل گرفته است.

وی افزود: زمینه برقراری ارتباط همه مجموعه‌های فناور از طریق این مرکز نوآوری و بازارهای بین‌المللی فراهم شده است.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار ادامه داد: آنچه که مهم‌تر است و صاحبان دانش و فناوری و اساسأ استارت‌آپ‌هایی که از این مسیر می‌خواهند وارد بازار شوند به آن نیاز دارند، یک پلت‌فرم است برای این که بتوانند با هزینه کمتری فعالیت‌های خود را تجاری کنند.

کردی گفت: شهرک تخصصی تجهیزات و لوازم پزشکی به عنوان ماموریت برآمده از یک بازار بزرگ منطقه‌ای ایجاد شده و مبنای آن نیز بازار بهداشت و سلامتی موجود در منطقه است.

وی بیان کرد: اگر به نقشه جهان که ایران قلب آن است توجه شود کشورهایی از آفریقا به سمت جنوب و شرق و آسیای شرقی تا آسیای میانه و کشورهای اتحادیه عرب GCC وجود دارد که شاخص‌های بهداشت و درمان آنها از نرم‌های جهانی به مراتب پایین‌تر است و نشان می‌دهد که بازارهای مصرفی برای کالاهای بهداشت و سلامت تولیدی ایران خواهند بود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار ادامه داد: دسترسی به این بازارها و قرارگیری چابهار در نقطه‌ای که همه آنها را زیر پوشش قرار دهد، یک مزیت و فرصت بسیار خوب و ارزشمند برای اقتصاد کشور در حوزه سلامت است.

کردی افزود: از طرفی بخش عمده‌ای از تجهیزات و نیازمندی‌های حوزه بهداشت و درمان کشور از خارج تامین می‌شود؛ باور ما بر این است که این شهرک تخصصی می‌تواند یک پلت‌فرمی مناسب هم برای صادرات محصولات و تغذیه بارهای منطقه، هم برای تامین محصولاتی که برپایه دانش و فناوری‌های داخلی تولید می‌شود و هم محلی برای گرفتن دانش و فناوری‌های خارجی باشد.

وی خاطر‌نشان کرد: خوشبختانه نخستین مجموعه در حال نصب تجهیزات است و براساس قول سرمایه‌گذار تا دو سه ماه آینده شاهد بهره‌برداری اولین واحد تجهیزات لوازم پزشکی در منطقه آزاد چابهار خواهیم بود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار افزود: بخش عمده‌ای از نیازمندی‌های حوزه بهداشت و درمان به صورت غیرمستقیم به خوشه پتروشیمی و صنایع پایین‌دستی آن مرتبط است، به همین سبب تصمیم گرفته شد با مشارکت و همفکری فعالان حوزه بهداشت و سلامت، این صنعت را به عنوان یکی از خوشه‌های صنعتی قابل توجه که بازار منطقه‌ای خیلی مناسبی دارد در چابهار توسعه دهیم.

کردی گفت: ایجاد شهرک تخصصی تجهیزات پزشکی یکی از مجموعه‌هایی است که با مطالعه بازار به آن رسیدیم و در این منطقه اجرایی می‌شود.

وی اظهار داشت: ماموریت منطقه آزاد چابهار در پنج راهبرد اصلی تعریف شده که دو راهبرد از ماموریت‌های اصلی است، نقش در اقتصاد ملی و اثر بر اقتصاد محلی، در نقش اقتصاد ملی ۲پروژه مهم فولاد و پتروشیمی را دنبال می‌کنیم که اثرمستقیم بر (GDP) تولید ناخالص کشور خواهند گذاشت.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار به تشریح برخی فعالیت‌ها و طرح‌های در دست اجرا در منطقه آزاد پرداخت و افزود: براساس طرح جامع فولاد، تولید  ۱۰میلیون تن محصول در مجتمع فولاد منطقه آزاد هدف‌گذاری شده است.

کردی ادامه داد: خوشبختانه در سال‌های گذشته توانستیم ۱.۶دهم میلیون تن را در فاز نخست عملیاتی کنیم که با پیشرفت فیزیکی حدود ۳۰درصد در حال اجرا است.

وی تصریح کرد: در حوزه پتروشیمی ۲۰میلیون تن محصول را هدف‌گذاری کرده‌ایم که الحمدالله سایت نگین مکران هفت پلان مجوز‌شان را گرفتند و سه پلان فعلا وارد فاز اجرایی شده و درحال نصب تجهیزات هستند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار بیان کرد: براساس برنامه زمان‌بندی شده، خط انتقال گاز در نیمه اول سال‌۱۴۰۰ به اتمام خواهد رسید و آنگاه این سه مجموعه شامل یک مجموعه فولاد و ۲مجموعه پتروشیمی به بهره‌برداری خواهند رسید.

کردی گفت: در حوزه «اثر بر نقش اقتصاد محلی» خوشه‌های صنعتی با تمرکز بر صنایع بالادستی (۲ماموریت ملی) مزیت‌های رقابتی منطقه را دنبال می‌کنیم.

وی بیان کرد: شهرک‌های پایین‌دستی پتروشیمی و فولاد و مبتنی برمزیت‌های رقابتی منطقه، مواد غذایی و سایر شهرک‌های تخصصی هدف‌گذاری شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار، راهبرد سوم این منطقه را جلب مشارکت جوامع محلی عنوان کرد و گفت: توسعه‌ای که بدون آمیختگی با جوامع محلی و بدون اثر و مشارکت جامعه محلی در هر کجا شکل گرفته محکوم به شکست بوده، برای اینکه بتوانیم پیوند بین جامعه محلی و توسعه و صنعت را به درستی برقرار کنیم، سند مسئولیت اجتماعی سازمان منطقه آزاد چابهار به عنوان نخستین سند بین مناطق آزاد و بنگاه‌ها و سازمان‌های اقتصادی تهیه شده است.

کردی تصریح کرد: سه محور اصلی شامل «آموزش، بهداشت و توانمندسازی» در این سند دنبال می‌شود که اقدامات خیلی خوبی در هر کدام از این سه محور در سند مسئولیت اجتماعی پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: ۲محور دیگر شامل «محیط زیست و توسعه گردشگری» مورد تاکید است، منتهی با توجه به پایین بودن شاخص‌های آموزش، بهداشت و ضرورت‌هایی که در حوزه توانمندسازی وجود دارد، این سه محور در اولویت برنامه‌ها قرار گرفته است.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: دو راهبرد دیگر که باید در این فضا از آن استفاده کنیم، «انتقال دانش و فناوری و گسترش تعاملات بین‌المللی» است.