انصاری‌لاری با توجه به وضع تحریم‌های تازه آمریکا پیشنهاد داد: تبدیل جزیره کیش به پل ارتباطی با اقتصاد جهانی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در آستانه وضع تحریم‌های تازه از سوی دولت ترامپ پیشنهاد داد کیش به راهرویی برای ایجاد تبادلات بین‌المللی و پل ارتباطی با اقتصاد جهانی بدل شود. به گزارش اخبار آزاد مناطق، محمد‌ابراهیم‌انصاری لاری گفت: اگر وظیفه اصلی مناطق آزاد کشور را ایجاد پل ارتباطی میان اقتصاد ملی و بین‌‌الملل در […]

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در آستانه وضع تحریم‌های تازه از سوی دولت ترامپ پیشنهاد داد کیش به راهرویی برای ایجاد تبادلات بین‌المللی و پل ارتباطی با اقتصاد جهانی بدل شود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، محمد‌ابراهیم‌انصاری لاری گفت: اگر وظیفه اصلی مناطق آزاد کشور را ایجاد پل ارتباطی میان اقتصاد ملی و بین‌‌الملل در نظر بگیریم و اگر بپذیریم که  استفاده از این پل ارتباطی به نفع اقتصاد ملی است، باید بدانیم که این وظیفه برای مناطق آزاد به خوبی محقق نشده است؛ شاید به همین بهانه بسیاری از رویدادهای سوء اقتصادی کشور را به ناحق به مناطق آزاد نسبت می‌دهند و بسیاری از کارکردهای مثبت مناطق آزاد را متاسفانه بعضی از محافل نا‌دیده می‌گیرند.

انصاری‌لاری افزود: با توجه به راهبردهای ریاست جمهور و شورایعالی مناطق آزاد و به‌ خصوص جناب آقای دکتر بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد، ما برای کیش یک وظیفه مشخصی را تعریف کرده‌ایم و انتظارمان این هست که همه بخش‎های کشور به‌خصوص بخش اقتصادی به ما برای تحقق این وظیفه کمک کنند.

 

دریچه‌ای به دنیای بین‌الملل

وی گفت: ما می‌خواهیم کیش دریچه‌ای برای ارتباط ایران با دنیای بین‌‌الملل باشد؛ نقشی که کیش در پدیده جهانی شدن به خوبی می‌تواند ایفا کند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش افزود: به زودی ارتباط کشور بزرگ ما، با دنیا به یک ارتباط متعارف، منطقی و عادی تبدیل می‌شود. در این وضعیت باید آموزش‌های مختلف را در کشور داشته باشیم. هنگامی که دنیا جمهوری اسلامی ایران را با همه مشخصاتش و پایبندی به همه اصولش می‌پذیرد و ما در پهنه بین‌‌الملل جایگاه خودمان را به درستی پیدا می‌کنیم، باید به همه آداب و مناسک بین‌المللی آشنایی داشته باشیم.

 

کیش و انتقال تجربه‌ای بزرگ به کشور

انصاری‌لاری گفت: لازم است در گوشه‌ای از این کشور، مناسبات‌ ما کاملا بین‌المللی شده و جهانی باشد؛ در گوشه‌ای از این کشور باید تمرین کنیم و یاد گرفته باشیم که چگونه با دنیا برای ارتباط در حوزه های مختلف وارد تعامل بشویم؛ تعاملی که به نفع اقتصاد ملی ما و به نفع مصالح و منافع ملی باشد. به عبارتی بهترین جایی که می‌تواند این تمرین را با کمترین هزینه و بیشترین فایده انجام بدهد، جزیره کیش است. کیش می‌تواند محل تمرین حرکتی بزرگ باشد و تجربه گرانی را به کشور منتقل کند؛ اگر در اثر این تعامل همه‌جانبه با محیط بین‌‌الملل در سطح جهانی آسیبی وارد شد، آسیب محدود است و اگر تجربه درخشانی داشتیم آن را می‌شود به همه کشور تعمیم داد‌.

 

ماموریتی برای جزیره مرجانی

وی افزود: معتقدم و عهد می‌بندم که هیچ عارضه‌ای نه برای یک متر از جزیره کیش، نه برای فرهنگ کیش و نه برای اقتصاد کیش و نه برای مردم کیش در این تعامل رخ نخواهد افتاد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از مجموعه سیاستگذاران کشور خواست تا ماموریت ایجاد ارتباط و تمرین تبادل با فضای جهانی به کیش واگذار شود.

انصاری‌لاری اضافه کرد: ما نمی‌توانیم اقدامات بین‌المللی و مناسبات‌ جهانی را نا دیده بگیریم و از آنها دوری کنیم؛ باید مواجهه‌ای علمی و منطقی داشته باشیم و نتیجه این مواجه منطقی و علمی را به کل کشور تعمیم بدهیم؛ انتظار ما این است که کیش برای مناسباتی در سطح جهانی آزاد گذاشته شود. اجازه بدهید این تجربه در کیش شکل گرفته و مورد استفاده قرار بگیرد.

وی هشداد داد: اگر زمینه این تمرین فراهم نشود، زمانی که وارد فضای بین‌الملل شدیم مسائل زیادی وجود خواهد داشت که آنها را یاد نگرفته‌ایم که این موضوع آسیب‌زا خواهد بود. در آن شرایط ممکن است مسائل اصلی‌مان را با دنیا حل کرده باشیم اما درباره مسائل پیش پا افتاده هنوز در پیچ و خم اولیه باشیم.

 

الگویی برای ارتقای کیفیت زندگی ایرانی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه کیش می‌تواند الگویی در ارتقای کیفیت زندگی ایرانیان باشد، افزود: جزیره مرجانی کیش می‌تواند یک جزیره سبز، یک جزیره سالم، یک جزیره آرام، یک جزیره امن، برای سر مشق شدن در ارتقای کیفیت زندگی مادی و معنوی باشد. ما این آمادگی را داریم و امید ما این است که ان‌شالله بتوانیم با کمک همه بخش‌های کشور این آرزو را محقق کنیم و یک ایران کوچک که مورد انتظار و در خور شان ملت بزرگ ایران است اینجا داشته باشیم؛ بتوانیم به دولت و ملت کمک کنیم که همه این استاندارد‌‎ها را به کل کشور تعمیم دهیم.

 

از ترمینال جدید تا جزیره مصنوعی

انصاری‌لاری در ادامه  با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در دوره یک ساله مدیرعاملی و چشم‌انداز آینده کیش طی دوره باقی مانده از مسئولیت گفت: ترمینال جدید فرودگاهی با ظرفیت جابه‌جایی ۶میلیون مسافر در سال، ظرف ۹ماه آینده با پیشرفته‌ترین و مدرترین تجهیزات و زیباترین و جذاب‌ترین طرحی ان‌شالله به بهره‌برداری می‌رسد. از سوی دیگر باند جدید فرودگاه کیش همراه با سیستم جدید آی‌ال‌اس به بهره‌برداری رسیده و پایانه بندری ما که سکوی آن افتتاح شده است، در ظرف دو سال آینده لایروبی و هم با مدرن‌ترین تجهیزات بندری آماده بهره‌برداری می‌شود؛ همراه با آن پروژه یک جزیره مصنوعی و یک کیش کوچکتر که اقدامی منحصربه‌فرد آبی و خاکی در کشور است، ان‌شالله محقق می‌شود.

 

ارتقای ظرفیت‌های گردشگری

وی با تاکید بر اینکه ظرفیت‌های اقامتی جزیره، شامل ظرفیت‌های پذیرایی و امکانات گردشگری، تفریحی و ورزشی در حال ارتقا پیدا کردن است، افزود: طی شش ماهه دوم سال گذشته سه هتل در جزیره کیش به بهره‌برداری رسید و سه هتل دیگر هم تا پایان سال به مجموع ظرفیت‌های اقامتی اضافه می‌شود.

وی از کلید خوردن سه پروژه با حجم بالای سه هزار میلیارد تومان ظرف یکی دو ماهه آینده در کیش خبر داد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به این‌ که زیرساخت‌های اینترنتی جزیره به سرعت در حال ارتقا است، گفت: به زودی جزیره کیش شاهد وای‌فای رایگان شده و هر گردشگری وارد جزیره شود می‌تواند از امکانات اینترنتی به صورت رایگان بهره‌مند شود.

انصاری‌لاری افزود: سیم‌کارت تله‌کیش که یکی از قدیمی‌ترین شبکه‌های تلفن همراه کشور است، از ۳جی به ۴جی ارتقا پیدا کرده است و به زودی اینترنتی ارزان‎تر از اینترنت کشور در جزیره کیش عرضه می‌شود؛ از سوی دیگر کارت کیشوندی که یک کارت ساده شناسایی بود، امروز به «کیش‌کارت» تبدیل شده است. این کارت غنی‌سازی شده و در واقع هم کیف پول، هم کارت بهداشت و درمان و هم کارت شناسایی شهروندان کیش است؛ شهروندان با این کارت می‌توانند از تخفیف خرید با امکانات ویژه بهره‌مند شوند.

وی گفت: با تدوین ضوابط جدید کار، اقامت و… در چهار چوب قوانین موضوعه کشور، روند اقامت و زندگی در جزیره کیش تغییر می‌کند؛ تا آرامش، امنیت، سلامت، زیبایی، محیط زیست و همه استاندارد هایی که در جزیره کیش به شکل ویژه وجود دارد و حاصل زحمات مدیرانی در طول سالیانه گذشته است محفوظ مانده، تثبیت شده و ارتقا پیدا کند.