همزمان با ورود نخستین کانتینر آزمایشی از کریدور نستراک صورت گرفت:

انعقاد توافق‌نامه تکمیلی گروه کاری توسعه و مدیریت کریدور شمال-جنوب

در جریان سفر رسمی دکتر محمد‌ولی روزبهان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و هیات همراه به جمهوری آستراخان روسیه و دیدار با مقامات این جمهوری مهم روسیه که نقش محوری در مبادلات دو کشور ایفا می‌کند، توافق‌نامه تکمیلی ایجاد گروه کاری مدیریت و توسعه کریدور حمل و نقل بین‌المللی شمال-جنوب منعقد شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، این توافق‌نامه تکمیلی در راستای اجرایی نمودن تفاهم‌نامه و توافق‌نامه پیشین دو منطقه، به امضای مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان رسید.

براساس این توافق‌نامه تکمیلی، گروه کاری مدیریت و توسعه کریدور حمل و نقل بین‌المللی شمال-جنوب، مابین دستگاه‌ها و موسسات کشورهای مسیر از هامبورگ تا هند منعقد شده و دو منطقه آزاد انزلی و منطقه ویژه اقتصادی لوتوس با ایجاد این گروه کاری‌، نقش محوری در مبادله کالا در کریدور مزبور ایفا می‌کنند؛ مدیرانی از دو طرف به عنوان مسئول توسعه حمل و نقل بار در این مسیر انتخاب می‌شوند و تعرفه‌های ویژه در مسیر ترانزیتی بمبی، چابهار، بندر کاسپین، به آستراخان و سپس سن‌پترزبورگ اعمال می‌گردد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در این مراسم با اشاره به عزم روسای جمهور دو کشور برای توسعه مناسبات دو کشور، تاکید کرد که ما شریک یکدیگر در منافع ناشی از تجارت و ترانزیت در دریای خزر هستیم، و افزود: باید با همکاری یکدیگر و در راستای عملیاتی‌سازی کریدور شمال-جنوب، زمان و هزینه ترانزیت کالا را کاهش دهیم و در این مسیر تشکیل تیم کاری مشترک برای تحقق این برنامه، راهکار خوبی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی به ویژه با تکیه بر توانمندی‌های بخش خصوصی است.

دکتر روزبهان با بیان اینکه کریدور شمال-جنوب به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلند‌مدت، نقش مهمی در توسعه مبادلات تجاری دو کشور خواهد داشت، اظهار کرد: این راه آینده درخشانی خواهد داشت.

«سرگئی میلوشکین» مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان نیز با قدردانی از تلاش‌های سازمان منطقه آزاد انزلی در جهت فعال‌سازی کریدور شمال-جنوب و افزایش تعاملات دو کشور، از در دستورکار داشتن ساخت کشتی کانتینر بر و احداث بندر جدید از سوی این منطقه خبر داد و گفت: تعیین تعرفه‌های حداقلی برای مبادلات کالایی و رفع برخی مشکلات بیمه‌ای نقش بسزایی در افزایش تمایل بخش خصوصی از استفاده از این مسیر تجاری نقش موثری ایفا خواهد نمود.

بنا بر این گزارش، همزمان با انعقاد این تفاهم‌نامه، اولین کانتینر آزمایشی از مسیر این دریایی کریدور از منطقه ازاد انزلی وارد بندر آستراخان شد.

گفتنی است، در این مراسم اعضای هیات مدیره و معاونین امور بندری و حوزه خزر و عمرانی سازمان منطقه آزاد انزلی، عضو هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و روسیه به همراه مدیران منطقه ویژه اقتصادی لوتوس و مسئولین استان آستراخان حضور داشتند.