دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بيان كرد:

اهتمام در جهت تکمیل و بهره‌برداری از پل خلیج‌فارس طی ۳سال آینده

مشاور رئيس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-‌صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: تلاش می‌کنیم پل خلیج‌فارس در جزیره قشم طی 3سال آینده به بهره‌برداری برسد و مذاکراتی با پیمانکاران چینی داشتیم؛ قرار بر این است که پروژه پل خلیج‌فارس جزو پروژه‌های فاینانس و خط اعتباری ایران و چین باشد.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، حجت‌الله عبدالملکی دوشنبه (‌۲۳بهمن‌ماه) در همایش اقتصاد دریامحور و کریدور اظهار داشت: همه نظام‌های اقتصادی در جهان اهدافی دارند و قطعا در این راستا با مشکلاتی مواجه هستند و اقتصادی مقاومتی نامیده می‌شود که با وجود همه مشکلات به هدف خودش برسد.

وی ادامه داد: با این نگاه، همه دنیا به‌دنبال این هستند که اقتصاد خود را مقاوم‌تر کنند؛ البته ایجاد اقتصاد مقاومتی از سه بخش شناخت ظرفیت‌ها، شناخت موانع و طراحی نظامی مبتنی بر ظرفیت‌ها و موانع تشکیل شده است.

مشاور رئیس‌جمهور گفت: اقتصاد دریا قطعا فراتر از اقتصاد بندر است؛ در اقتصاد دریا چهار بخش سواحل، بستر و کف دریا، متن دریا و سطح دریا مورد مطالعه قرار می‌گیرد. در بخش سواحل کشتیرانی، در بستر دریا استخراج نفت و گاز و ترانزیت، در متن دریا بهره‌برداری از آبزیان و در سطح دریا موضوع حمل‌ونقل مطرح است.

 

در دوره پس ‌از انقلاب، ظرفیت بنادر ایران در حوزه نفتی ۱۴برابر شده است

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی عنوان کرد: در دوره پس ‌از انقلاب، ظرفیت بنادر ایران در حوزه نفتی ۱۴برابر شده است؛ همچنین ظرفیت کانتینری حدود ۱۰۰برابر شده، از نظر مسافری ظرفیت حدود ۵۰برابر را شاهد بودیم.

عبدالملکی اضافه کرد: در حوزه اقتصاد دریامحور کاری که باید و شاید را انجام ندادیم. درواقع با وجود اینکه در حوزه سیاست‌ها تحول اساسی به سمت اقتصاد دریامحور داریم، اما در عمل کمتر همراه بودیم و بر ریل اقتصادی قبل از انقلاب حرکت کردیم. یکی ‌از این محورها، حمل‌ونقل است و ما ظرفیت‌های بسیار زیادی برای کشورهای پیرامون خود داریم. سال‌هاست که کریدور شمال-جنوب مطرح شده، اما سرعت حرکتش کم است.

 

تلاش می‌کنیم پل خلیج‌فارس طی سه سال آینده به بهره‌برداری برسد

وی در ادامه اذعان داشت: تمام مطالعات پل خلیج‌فارس انجام شده و به‌دنبال تامین منابع مالی آن هستیم. بخشی از منابع مالی توسط منطقه آزاد قشم تامین می‌شود، بخشی از آن نیز با توجه به دستور رئیس‌جمهور از طریق لایحه بودجه و قسمتی نیز از طریق تهاتر نفت تامین خواهد شد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: تلاش می‌کنیم پل خلیج‌فارس طی ۳سال آینده به بهره‌برداری برسد و مذاکراتی با پیمانکاران چینی داشتیم.

عبدالملکی افزود: تعدادی از این پیمانکاران برای تامین مالی این پروژه اعلام آمادگی کردند؛ ضمن اینکه در گفت‌وگو با معاون اول رئیس‌جمهور نیز پیشنهاد دادیم پل خلیج‌فارس به عنوان پروژه‌ای خط اعتباری ایران و چین در نظر گرفته شود که وی اعلام کرد این موضوع قابل بررسی است.

 

مقرر است پل خلیج‌فارس جزو پروژه‌های فاینانس و خط اعتباری ایران و چین باشد

مشاور رئیس‌جمهور همچنین در جمع خبرنگاران حضور یافت و درباره اینکه گفته می‌شود منابع برای اجرای پل خلیج‌فارس وجود ندارد و از این‌رو ساخت این پروژه صرفه اقتصادی ندارد و آیا طرح جدید برای تامین منابع ساخت این پروژه در نظر گرفته شده ‌است، گفت: باید منابع برای این پروژه تامین شود و بخشی از منابع را سازمان منطقه آزاد قشم تامین می‌کند و رئیس‌جمهور دستور تامین منابع از بودجه عمومی و از محل تهاتر نفت را داده است و تلاش داریم ظرف ۳سال آینده این پروژه را به بهره‌برداری برسانیم. مذاکراتی هم با پیمانکاران چینی داشتیم و قرار بر این است که این پروژه جزو پروژه‌های فاینانس و خط اعتباری ایران و چین باشد‌.

عبدالملکی در پاسخ به این سوال که با حضور چینی‌ها، قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) از پیمانکاری این پروژه حذف می‌شود، تاکید کرد: قرارگاه همچنان حضور دارد، اما ممکن است که پیمانکاران دیگری ازجمله پیمانکاران خارجی به این پروژه ورود کنند‌.

وی درباره میزان منابع موردنیاز برای ساخت پل خلیج فارس تصریح کرد: تقریبا ۷۰۰میلیون دلار برای تمام پروژه با تکمیل ریل و بزرگراه‌ها موردنیاز است، اما منافع آن برای کشور بسیار بالا است.

 

پیشرفت ۱۸درصدی پروژه پل خلیج‌فارس تاکنون

مشاور رئیس‌جمهور با بیان اینکه ساخت پل خلیج‌فارس درحال اجرا است، گفت: درحال حاضر این پروژه حدود ۱۸درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ساخت پروژه متوقف نشده ‌است؛ اما باید منابع دولتی به کمک این پروژه بیاید و معاون اول رئیس‌جمهور دستور داد که در بودجه‌۱۴۰۳ هم ردیف بودجه این پروژه تقویت گردد.

 

از ابتدای امسال تاکنون ۳٫۱میلیارد یورو تقاضای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد داشتیم

عبدالملکی درباره میزان جذب سرمایه خارجی در مناطق آزاد اظهار داشت: از ابتدای دولت سیزدهم تا به امروز ۳۰۰میلیون دلار سرمایه خارجی بر روی زمین مناطق آزاد نشسته و محقق شده و به ساختمان و کارخانه تبدیل شده ‌است. البته از ابتدای امسال تاکنون ۳٫۱میلیارد یورو تقاضای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد را داشتیم که ۶۰۰میلیون یورو آن به قرارداد تبدیل شده که به تدریج بر زمین خواهد نشست.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی در پایان درخصوص تاسیس مناطق آزاد مشترک با کشور‌های همسایه گفت: درحال حاضر ۱۸منطقه آزاد مصوب در داخل کشور وجود دارد و ایجاد هیچ منطقه آزاد جدیدی در دستورکار قرار ندارد. اما با ۶کشور خارجی ترکیه، عراق، سوریه، ازبکستان، عمان و قرقیزستان منطقه آزاد مشترک تاسیس خواهد شد که از این کشور‌ها، با سوریه نقطه مشترک هم مشخص و توافق شده در داخل خاک سوریه باشد.