در دیدار مقامات گروه حمل و نقل دریایی ونیز با مدیرعامل سازمان بنادر ایران مطرح شد:

ایجاد خط کشتیرانی چابهار-‌ونیز/ پیمان خواهرخواندگی بندر تریستر ایتالیا و بندر چابهار

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با مثبت خواندن همکاری‌های دریایی و بندری ایران و ایتالیا، گفت: جامعه دریایی ایران ارتباط خوبی با مقامات دریایی کشور ایتالیا دارد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، محمد راستاد صبح امروز (۷مهرماه) در دیدار با دبیرکل گروه حمل و نقل دریایی ونیز و هیات همراه، تاکید کرد: سازمان بنادر ضمن استقبال از سرمایه‌گذاری شرکت‌های زیرمجموعه گروه حمل و نقل دریایی ونیز در فعالیت‌های بندری چابهار، از دالان ترانزیتی تعریف شده بین بندر چابهار و ونیز یا تسهیلات موجود حمایت خواهد کرد.

راستاد با بیان اینکه سازمان بنادر و دریانوردی تمام تلاش خود را برای عملیاتی شدن همکاری گروه حمل و نقل دریایی ونیز در بندر چابهار به کار خواهد بست، افزود: کلیه عملیات‌های بندری در ایران توسط بخش خصوصی انجام می‌گیرد و بخش‌های غیردولتی با سرمایه‌گذاری و ایجاد صنایع تولیدی در پسکرانه‌های بندری فعال هستند.

وی با اشاره به ظرفیت سالانه ۸.۵میلیون تنی بندر چابهار، تاکید کرد: با تکمیل طرح‌های توسعه‌ای در بندر چابهار، ظرفیت این بندر به بیش از ۵۰میلیون تن در سال خواهد رسید.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، بندر چابهار با توجه به موقعیت ایده‌آل، نقطه اتصال مناسبی در حوزه دریای عمان، اقیانوس هندو کشورهای آسیای میانه است.

راستاد اظهار داشت: در صورت اتصال کامل بندر چابهار به شبکه ریلی کشور، به مزیت‌های ارتباطی این بندر افزوده خواهد شد و این بندر دیگر تنها یک نقطه برای تخلیه و بارگیری کالا نخواهد بود، بلکه یک حلقه از زنجیره لجستیکی جابه‌جایی کالا محسوب خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بندر تریستر در ایتالیا و بندر شهید رجایی در ایران، با امضای پیمان خواهرخواندگی، آماده توسعه همکاری های متقابل هستند.

 

رایزنی برای ایجاد خط کشتیرانی بین بندر چابهار و بندر ونیز

پائولو مالاگوتی، دبیرکل گروه حمل و نقل دریایی ونیز در این دیدار گفت: طی تحقیقاتی و مطالعاتی که انجام دادیم، پتانسیل بالای بندر چابهار و منطقه آزاد چابهار توجه ما را به خود جلب کرد.

وی با ابراز امیدواری مبنی بر اینکه گروه حمل و نقل دریایی ونیز بتواند پل ارتباطی بین ایتالیا و ایران باشد، افزود: بندر خشک و مکانیزه پادووا در ۴۰کیلومتری بندر ونیز توسط ریل یه تمام نقاط اروپا متصل است و فرصت خوبی برای جابه‌جایی کالا از بندر ونیز به نقاط مختلف اروپا ایجاد کرده است.

پائولو مالاگوتی اضافه کرد: در صورت ایجاد خط کشتیرانی بین بندر چابهار و بندر ونیز، حمل و نقل کالا می‌تواند از بندر چابهار به تمام نقاط اروپا صورت بگیرد و متقابلا امکان حمل و نقل کالا از بندر ونیز به کشورهای حوزه خلیج فارس و آسیای میانه از طریق چابهار امکان‌پذیر خواهد بود‌.

 

فرصت خوب استقرار صنایع تولیدی ایتالیا در پسکرانه بندر چابهار

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار نیز در این دیدار گفت: گروه حمل و نقل دریایی ونیز مجموعه‌ای از شرکت‌های فعال در حوزه خدمات دریایی، بندری و تولیدی است که توسط صنف صنایع ونیز مدیریت می‌شود.

عبدالرحیم کردی خاطرنشان کرد: برخی از شرکت‌های این مجموعه درنظر دارند تعدادی از صنایع تولیدی خود را در بندر پسکرانه بندر چابهار مستقر کنند.

به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار‌، ایجاد ارتباط موثر بین بندر چابهار و بندر ونیز می‌تواند مشوق خوبی برای حضور این صنایع تولیدی در بندر چابهار و حمل و نقل کالا بین دو بندر باشد.

گفتنی است، گروه حمل و نقل دریایی ونیز مجموعه‌ای از شرکت‌های مستقل و غیرانتفاعی است که به دنبال تحولات اخیر دولتی در سیستم مدیریت بنادر ایتالیا، در صدد معرفی کمپانی‌ها و گروه‌های تجاری فعال در زمینه‌های مختلف کشتیرانی و اقتصاد بنادر ونیز است.