ایران در جمع نوآورترین کشورهای جهان قرار گرفت

دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان از صعود ۲پله‌ای ایران و قرار گرفتن در رتبه‌۴۷ نوآورترین کشورهای جهان بر اساس گزارش شاخص نوآوری بلومبرگ در سال ۲۰۱۹ خبر داد. به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با […]

دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان از صعود ۲پله‌ای ایران و قرار گرفتن در رتبه‌۴۷ نوآورترین کشورهای جهان بر اساس گزارش شاخص نوآوری بلومبرگ در سال ۲۰۱۹ خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با اشاره به صعود ۲پله‌ای ایران و قرار گرفتن در رتبه‌۴۷ نوآورترین کشورهای جهان افزود: جایگاه ایران از نظر توسعه فناوری، رشد خارق‌العاده‌ای را در ۷سال گذشته تجربه کرده است؛ به گونه‌ای که در میان یکه‌تازان و برترین‌های دنیا جای گرفتیم. گزارش شاخص نوآوری بلومبرگ گواه این ادعا است.

 

ایران در میان اقتصادهای نوآور دنیا

پرویز کرمی گفت: شاخص نوآوری بلومبرگ در هفتمین سال رتبه‌بندی خود از اقتصادهای نوآور دنیا را که در سال‌۲۰۱۹ منتشر کرد و براساس آن ایران با ۲پله صعود نسبت به سال گذشته در رتبه‌۴۷ اقتصادهای نوآور دنیا قرار گرفت. این رتبه‌بندی با در نظر گرفتن مجموع ۵۲.۸۱امتیاز ایران انجام شده است که ایران را در جایگاهی بالاتر از کشورهایی چون آرژانتین، هند، قطر، عربستان، مکزیک، قبرس و صربستان، قرار داد.

 

۷شاخص مدنظر در رتبه‌بندی و انتخاب  نوآورترین‌ها

مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه در این رتبه‌بندی هفت شاخص اصلی مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: در رتبه‌بندی نوآورترین کشورهای جهان توسط بلومبرگ، به هر کشور با توجه به این شاخص‌ها امتیازی از ۰ تا ۱۰۰ارائه می شود. “شدت تحقیق و توسعه”، “ارزش افزوده حاصل از بخش تولید”، “بهره‌وری”، “شدت بهره‌گیری فناوری‌های پیشرفته”، “کارایی آموزش عالی”، “تمرکز پژوهشگران” و فعالیت‌های مربوط به “ثبت پتنت و حق اختراع” ازجمله شاخص‌‌هاست که براساس آنها بررسی صورت می‌گیرد.

دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی در ادامه سخنان خود به امتیاز ایران در هر یک از شاخص‌های مطرح شده اشاره کرد و گفت: رتبه ایران در شاخص‌های “تحقیق و توسعه ۶۰”، “ارزش افزوده بر تولید ۴۸”، در شاخص “بهره‌وری ۴۸” و “فناوری پیشرفته ۴۰”، شاخص ما در “کارایی آموزش عالی ۲۳” و در شاخص “تمرکز بر تحقیقات ۵۳ “و “حق ثبت اختراع ۱۳” عنوان شده است.

 

آمریکا ۷پله پایین‌تر از ایران در شاخص کارایی آموزش عالی

مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان همچنین بیان کرد: کره‌جنوبی که در ۶سال متوالی، جایگاه نخست شاخص نوآوری بلومبرگ را از آن خود کرده است، در حوزه پتنت با کسب رتبه‌۲۰ از نظر این شاخص ۷پله پایین‌تر از ایران قرار دارد. همچنین آمریکا که جایگاه ۵جهان را از نظر شاخص کلی به دست آورده است، در رتبه کارایی آموزش عالی با کسب جایگاه‌۴۳، ۲۰پله پایین‌تر از ایران جای گرفته است.

کرمی با اشاره به درخشش ایران در میان کشورهای جهان رتبه‌های اول تا دهم را به این شرح اعلام کرد: امسال نیز همچون سال گذشته، کره جنوبی با ۸۷.۳۸امتیاز در صدر قرار گرفت و آلمان، فنلاند، سوئیس، رژیم اشغالگر قدس، سنگاپور، سوئد، آمریکا، ژاپن و فرانسه به ترتیب در رده‌های دوم تا دهم نوآورترین کشورهای جهان قرار گرفتند.

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همچنین عنوان کرد: در بین کشورهای جهان، رتبه نخست هر شاخص بدین گونه بوده که شاخص ارزش افزوده بر تولید مربوط به ایرلند، بهره‌وری مربوط به ایرلند، فناوری پیشرفته مربوط به آمریکا، تحقیق و توسعه مربوط به رژیم اشغالگر قدس، کارایی آموزش عالی مربوط به سنگاپور، تمرکز پژوهشگران مربوط به دانمارک و فعالیت‌های حق ثبت اختراع مربوط به آمریکا بوده است.

در این شاخص، آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا در جایگاه دوم کشورهای نوآور جهان ایستاده است. در شاخص بلومبرگ، آلمان در معیارهای فناوری های پیشرفته و شدت پژوهش که بسیاری از این فعالیت‌ها حول محور غول‌های صنعتی مانند فولکس واگن، بوش، و دایملر می‌چرخد، دارای ارزش افزوده است و نسبت به کره جنوبی برتری دارد.

در بین کشورهایی که به تازگی در رتبه‌بندی بلومبرگ شرکت دارند تعدادی از اقتصادهای نوظهور مانند هند، مکزیک، ویتنام و عربستان سعودی مشاهده می‌شود.