مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار اظهار کرد:

بازسازی و ساخت مدارس سیل‌زده، ماموریت سازمان منطقه آزاد چابهار

برای اجرای هر چه بهتر مسئولیت اجتماعی در سازمان منطقه آزاد چابهار، سند مسئولیت اجتماعی تعریف شده و حمایت از برنامه‌های ورزشی، کاهش آسیب‌های اجتماعی، بهداشت و درمان و نیز برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی در دستورکار این سازمان می‌باشد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، یکی از عوامل مهم در رشد و پیشرفت مناطق آزاد، توجه به توسعه متوازن در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی به صورت هم‌زمان است. در همین راستا، سازمان منطقه آزاد چابهار به عنوان یکی از موفق‎ترین مناطق در زمینه تلاش در حوزه مسئولیت اجتماعی شناخته می‌شود.

در جهت اهداف راهبردی که برای مناطق آزاد تعریف شده، منطقه آزاد چابهار چهار هدف راهبردی را تعریف کرده است که شامل کمک به تامین رشد و پویایی، اقتصاد مقاومتی، کمک به تنوع‌بخشی به پیوندهای اقتصادی، توسعه و تسریع عمران و آبادانی منطقه‌ای و توانمندسازی جامعه محلی در زمینه‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی می‌باشد.

سازمان منطقه آزاد چابهار در راستای این راهبردها که توسط دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تعریف شده است، بهترین گزینه را در تدوین یک سند دیده است که براساس آن راه را ادامه داده تا به نتایج مورد نظر دست یابد که با مشارکت دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، قراردادی جهت تدوین سند مسئولیت اجتماعی و نقشه راه و برنامه عملیاتی استقرار استراتژی شرکتی در منطقه آزاد چابهار منعقد گردید که در چند فاز تهیه شده و فاز اول آن که مطالعاتی بوده به اتمام رسیده و وارد فاز اجرایی شده است.

اولویت این سند در بحث‌های آموزش، بهداشت، محیط زیست، توانمندسازی جامعه محلی و… است. در این راستا در حوزه اجتماعی دو ردیف بودجه‌ای در سازمان منطقه آزاد چابهار تعریف شده است که یک ردیف پرداخت‌های فرهنگی و اجتماعی می‌باشد. در این بخش، پرداخت‌هایی برای سازمان‌های مردم نهاد، حمایت از برنامه‌های ورزشی، کاهش آسیب‌های اجتماعی، بهداشت و درمان، برنامه‌های فرهنگی اجتماعی انجام می‌گردد. ردیف دیگر به نام کمک به نهادهای حمایتی است که بر‌اساس قانون، مناطق آزاد مکلف هستند یک درصد از درآمد عوارض از محل ورود و خروج کالا و مسافر را برای کمک به اداره بهزیستی و کمیته امداد در نظر بگیرند که بخشی از نیازمندی‌های‌شان را با این هزینه انجام دهند.

 

توجه ویژه به آموزش و زیرساخت‌های آموزشی

در بخش آموزش دو بخش شامل سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در این سازمان در نظر گرفته شده است. در بخش نرم‌افزاری، برنامه‌ای جامع و کامل برای معلمین، اساتید و دانش‌آموزان وجود دارد که موضوعاتی مانند توانمندسازی معلمین و کلاس‌های تقویتی برای دانش‌آموزان را در برمی‌گیرد. این حوزه بیشتر در حوزه معاونت فرهنگی سازمان منطقه آزاد چابهار است.

همچنین حوزه سخت‌افزاری، آموزش در راستای مسئولیت‌های معاونت اجتماعی است و شامل توسعه زیرساخت‌های آموزشی و… می‌شود. در سال‌۱۳۹۷ قراردادی با سازمان نوسازی مدارس منعقد شد تا به موجب آن با همکاری منطقه آزاد چابهار، ۱۳مدرسه در مناطق محروم چابهار، شهرستان کنارک و منطقه دشتیاری بازسازی و نوسازی شود. هرچند سال‌های قبل هم در مناطق محروم ساخت مدرسه و نوسازی در دستورکار سازمان منطقه آزاد چابهار بوده و در سال‌های‌۷۲ و ۷۳ این سازمان در حدود ۲۵مدرسه ساخته بود، اما امروز با نگاه ویژه‌ای که مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار جناب آقای کردی داشته‌اند، این موضوع به طور خاص دنبال می‌شود و در مهرماه سال جاری چند مدرسه در این منطقه افتتاح شد.

برخی مدارس نیز در حاشیه چابهار وجود دارد که بازسازی و بهسازی شده‌اند، یا توسعه پیدا کرده‌اند. همچنین با کمک خیرین، لوازم‌التحریر‌، لوازم سرمایشی و یا آموزشی، ورزشی و… برای این مدارس تهیه شده است.

 

پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

با توجه به هم‌مرز بودن چابهار با دو کشور افغانستان و پاکستان، یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد توجه سازمان منطقه آزاد چابهار، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است.

با مشارکت سازمان‌های مردم نهاد، مرکز پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و پایگاه سلامت اجتماعی راه‌اندازی شده است. مرکز پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به صورت رایگان به محلات مختلف شهر سرکشی می‌کند و آموزش‌های لازم به خانواده‌ها، نوجوانان، جوانان و… را می‌دهد و پایگاه‌های سلامت اجتماعی نیز که در روستاها و محلات وجود دارد، برنامه‌های مختلفی مانند کارگاه‌های آموزشی و اردوهای دانش‌آموزی و… را پیگیری می‌کند.

 

توانمندسازی زنان

سازمان منطقه آزاد چابهار در بحث توانمندسازی زنان اقدام به خرید دار قالی برای آموزش و اشتغال زنان سرپرست خانواده کرده تا بتوانند با هنر خود و بافت تابلو فرش، مشغول به فعالیت شوند و در زمان کمتر بتوانند سود بیشتری دریافت کنند.

 

توانمندسازی معلولین

همچنین این سازمان در برنامه‌های موسسه خیریه «آوای روشنایی» که مربوط به توانمندسازی نابینایان است و نیز در برگزاری روز جهانی نابینایان برای اولین بار در چابهار مشارکت داشته است و توانسته با دعوت از اساتید و مربیان کشوری برای آموزش نابینایان کمک بگیرد؛ چراکه بسیاری از نابینایان در این منطقه توانایی استفاده از خط بریل را نداشتند و نمی‌توانستند با کامپیوتر کار کنند که به این ترتیب آموزش‌های لازم به آنها داده شده است.

 

توانمندسازی معتادان

مرکزهای سرپناه شبانه و کمپ‌ها ترک اعتیاد برای کمک به افراد معتاد و یا بی‌سرپناه از سوی سازمان منطقه آزاد چابهار در نظر گرفته شده که خدمات خوبی را شامل ملزومات بهداشتی، غذای گرم و… به آنها ارائه می‌دهند. در همین راستا برای افرادی که تصمیم به ترک گرفته باشند، شرایط برای رفتن به کمپ‌های ترک اعتیاد مهیا می‌شود.

 

اشتغال

اداره اشتغال به صورت مجزا از معاونت اجتماعی سازمان مشغول به فعالیت است و منطقه آزاد چابهار تفاهم‌نامه‌ای با صندوق کارآفرینی امید منعقد کرده و با سپرده‌گذاری در این صندوق، به طرح‌هایی که کارآفرینی برای روستاها و شهرهای چابهار دارد، برای ایجاد اشتغال نیز تمام افرادی که جویای کار هستند، از طریق اداره کار به شرکت‌های تابعه معرفی می‌شوند و با اولویت معرفی سرپرست‌های خانواده، برای افراد اشتغال‌زایی می‌‌شود و از همین طریق به تولید ملی هم کمک شده و بسیاری از تولیدات از سوی همین افراد در منطقه انجام می‌‌گردد.

 

بهداشت

یکی از نیازمندی‌های اصلی چابهار، امکانات بهداشتی است که از نظر سرانه و آمار بهداشتی و بیمارستانی ضعیف است. در سال گذشته سازمان منطقه آزاد چابهار با وزارت بهداشت و درمان مشارکت کرده و در حدود ۲۰هکتار زمین در بهترین نقطه منطقه آزاد برای احداث بیمارستان ۵۴۰تخته خوابه اهدا نموده است.

خرید تانکر آب ۱۲هزار لیتری برای آبرسانی آب به روستاها و آمبولانس مجهز به ICU، کانکس سیار دندانپزشکی برای خدمات دندانپزشکی به روستاها‌، بازسازی و تجهیز بیمارستان امام علی(ع) چابهار از دیگر اقدامات منطقه در حوزه بهداشت و سلامت بوده است‌. راه‌اندازی بخش آنژیوگرافی بیمارستان نیز ازجمله فعالیت‌های حائز اهمیت سازمان منطقه آزاد چابهار در حوزه بهداشت است.

 

ورزش

با توجه به اینکه ورزش‌های آبی و ساحلی و ورزش کریکت در چابهار مورد استقبال بومیان و گردشگران است‌، سازمان منطقه آزاد چابهار دهکده ورزشی «پیل بند» را طراحی کرده است. در فاز اول ورزشگاه دو هزار نفره سرپوشیده را آماده کرده و با توجه به اهمیتی که ورزش کریکت در این منطقه دارد، فاز دوم هم ساخت زمین کریکت است‌.

استادیوم ۱۲هزار نفره فوتبال و زمینه برای انواع ورزش‌ها و کمپ تیم‌های ملی تامین‌کننده فعالیت‌های ورزشی در دستورکار سازمان منطقه آزاد چابهار است. با توجه به بحث اقتصاد مقاومتی و با عنایت به ظرفیت‌های خوب چابهار، سازمان در تلاش است تا از بسیاری از هزینه‌ها و اردوهایی که برای تیم ملی در خارج از کشور صورت می‌گیرد، جلوگیری شود و تیم‌های ملی برای تمرین و کمپ به چابهار بیایند.

در همین راستا، مدیر امور اجتماعی سازمان منطقه آزاد چابهار بر اهمیت همفکری و حضور جوانان در توسعه اجتماعی تاکید کرد و گفت: منطقه آزاد چابهار توجه بسیاری به جوانان و گرفتن کمک فکری از آنها دارد و به همین منظور شورای جوانان منطقه آزاد برای همفکری و تجلیل از جوانان نام‌آور منطقه راه‌اندازی شده است.

مهدی آبروش افزود: سازمان منطقه آزاد چابهار در نظر دارد در آینده‌ای نزدیک ایزو۲۶۰۰۰ که مربوط به مسئولیت اجتماعی است را نیز دریافت کند، اما از آنجایی که تدوین و اجرا فاز اول سند مسئولیت اجتماعی به تازگی به اتمام رسیده، در نظر داریم در مراحل بعدی، تدوین نظام‌نامه مسئولیت اجتماعی و خط مشی‌ها در فاز های بعدی دریافت ایزو را در دستور‌کار دهیم. همچنین در نظر داریم تا همایش ملی مسئولیت اجتماعی را در چابهار برگزار نماییم.

 

سیل مهربانی

دی‌ماه۹۸، روزهای سختی را برای مردم نجیب سیستان و بلوچستان رقم زد. شامگاه ۱۹دی‌ماه بود که سیل در این استان جاری شد و خرابی‌های شدیدی را به جای گذاشت. همه مسئولین و متولیان امر برای یاری رساندن بسیج شدند؛ اما در این بین چیزی که بیش از همه نگاه‌ها و قلب‌ها را به خود جلب می‌کرد، مشارکت بالای مردم بود که علیرغم اینکه خود خانه و کاشانه‌شان را در سیل از دست داده بودند، اما به کمک سایر همنوعان خود شتافتند تا جانی نجات دهند و دلی را آرام کنند.

سازمان منطقه آزاد چابهار نیز همچون سنوات قبل همراه و همپای مردم از اولین ساعات وقوع سیل در استان تمامی خدمات و نیروهای خود را برای امدادرسانی، راهی مناطق مختلف کرد. ماشین‌آلات سنگین سازمان منطقه آزاد چابهار (۱کامیون‌، ۱لودر‌، ۱بیل مکانیکی‌، ۱۱تریلی‌، ۱۱جرثقیل‌، ۳تراکتور) برای بازگشایی راه‌ها و مسیرها و انتقال کمک‌های انسان دوستانه در مناطق سیل‌زده این شهرستان مشغول به خدمات‌رسانی شدند.

همچنین معرفی موسسه خیریه «مه‌بان گل افشان» منطقه آزاد چابهار به عنوان خیریه معتبر در سطح کشور جهت جمع‌آوری کمک‌های هموطنان به مناطق سیل‌زدگان را در دستورکار قرار گرفت. همین طور معرفی موسسه خیریه «دستیاری به دشتیاری» جهت جمع‌آوری کمک‌های مردمی در تهران و ارسال به منطقه دشتیاری و کنارک با هماهنگی خیریه «مه‌بان گل افشان» و سازمان منطقه آزاد چابهار، آماده‌سازی سالن‌ ورزشی ۲هزار نفره ورنا، سالن چندمنظوره انصار المهدی(عج)، سالن نمایشگاه بین‌المللی جهت اسکان موقت شهروندان در مواقع ضروری از دیگر اقدامات سازمان منطقه آزاد چابهار بود.

راه‌اندازی پایگاه‌های جمع‌آوری کمک‌های غیرنقدی در جلوی درب ورودی بازارها و سالن چندمنظوره انصارالمهدی(عج) و هماهنگی ارسال کمک‌های خودجوش بازاریان به مناطق سیل‌زده نیز از دیگر اقدامات سازمان منطقه آزاد چابهار بود.

ارسال محموله‌های تجمیع شده در پایگاه منطقه آزاد چابهار به آسیب‌دیدگان سیل در روستاهای شهرستان کنارک با هماهنگی هلال احمر، ارسال آب معدنی و نان، ارسال پتو توسط ۲دستگاه وانت تویوتا با حضور خیران و تجار منطقه آزاد چابهار، ارسال ۶تن بار شامل ۵۰۵پکیج با حضور غرفه‌داران بازار صالحیار به منطقه دشتیاری نیز دیگر خدمات این سازمان در همان روزهای ابتدایی بود. همچنین ۲کامیون هر کدام به مقدار ۱۰تن انواع ملزومات شامل آب معدنی، پتو و مواد غذایی، کنسروه، برنج و خرما به مناطق سیل‌زده چابهار و کنارک ارسال گردید.

سازمان منطقه آزاد چابهار در کنار اجرای طرح‌های عمرانی و اقتصادی سرمایه‌گذاری در انجام مسئولیت‌های اجتماعی از روزهای اول اقدام به جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای مناطق سیل‌زده کرد.

همچنین،  اسکان و ساماندهی امداد‌گران خارج استان در هتل صدف منطقه آزاد چابهار، فراهم نمودن تجهیزات آشپزی در مسجد پیامبر اعظم‌(ص) با مشارکت بازاریان و خیرین جهت پخت ‌و پز غذا به ‌صورت روزانه توسط خیرین شیرازی، اسکان و ایاب و ذهاب مقامات کشوری جهت بازدید از مناطق سیل‌زده به‌ منظور نیازسنجی و روند امدادرسانی، ارسال محموله به روستاهای فاقد راه زمینی توسط بالگرد با مشارکت پایگاه دریایی امام علی‌(ع)، اعزام ماشین‌های سنگین جهت بارگیری محموله ارسال‌ شده از تهران توسط هواپیمای باربری بنیاد علوی نیز از دیگر اقدامات سازمان منطقه آزاد چابهار در روزهای بحرانی سیل در استان و منطقه بود.

 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار تاکید کرد:

دوباره‌سازی و تعمیر مدارس سیل‌زده در راستای مسئولیت‌های اجتماعی منطقه آزاد چابهار

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: بنا به تقسیم وظایفی که صورت گرفته، بازسازی، دوباره‌سازی و تعمیر مدارس سیل‌زده در راستای مسئولیت‌های اجتماعی را برعهده گرفتیم.

عبدالرحیم کردی اظهار داشت: در سیل اخیر ۲۸۶مدرسه آسیب دیده و ۵۶مدرسه نیازمند تخریب کامل و بازسازی مجدد است.

وی افزود: بنا به ماموریتی که به دستگاه‌های اجرایی محول شده است و همچنین در راستای مسئولیت اجتماعی سازمان منطقه آزاد چابهار، بازسازی و تعمیر و بازگرداندن دانش‌آموزان به این مدارس را برعهده گرفتیم.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: روند بازسازی در روزهای آینده وارد فاز عملیاتی می‌شود و در بودجه امسال و سال آینده هم مجموعا ۱۰میلیارد تومان برای این کار در نظر گرفته شده است که به مراتب تا پایان اختصاص داده می‌شود.

 

کمک ۱۰۰میلیارد ریالی سازمان منطقه آزاد چابهار برای بازسازی مدارس سیل‌زده

همچنین مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تاکید کرد: سازمان منطقه آزاد چابهار برای بازسازی و ساخت مجدد مدارس دچار خسارت شده مناطق سیل‌زده، مبلغ یکصد میلیارد ریال هزینه خواهد کرد.

عبدالرحیم کردی در جلسه شورای آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان که با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد، گفت: در حوزه زیرساخت‌های آموزشی سازمان منطقه آزاد چابهار برای بازسازی و ساخت مجدد مدارس دچار خسارت شده مناطق سیل‌زده، مبلغ یکصد میلیارد ریال هزینه خواهد کرد.

همچنین، سازمان منطقه آزاد چابهار در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی و نیز توجه همیشگی به تحصیل و آموزش کودکان و نوجوانان این منطقه، موسسه خیریه «مه‌بان گل افشان» را متولی جمع‌آوری کمک‌های نقدی از هموطنان در جهت بازسازی و ساخت مدارس سیل‌زده معرفی کرده است.

 

آموزش، مهم‌ترین اولویت سازمان منطقه آزاد چابهار

لازم به ذکر است، سازمان منطقه آزاد چابهار با هدف پر کردن شکاف آموزشی مدارس چابهار و نواحی همجوار آن و در راستای ایفای نقش مسئولیت اجتماعی برنامه‌ریزی‌هایی را در جهت بهبود وضعیت آموزشی در دستورکار قرار داده و اقدامات قابل توجهی در این زمینه انجام داد است‌. این سازمان در سال‌های اخیر و با ایفای مستمر مسئولیت اجتماعی در بخش آموزش و پرورش توانسته است گام‌هایی اثربخش را در این حوزه بردارد و از طریق برنامه‌ریزی و اجرای درست مسئولیت اجتماعی به عنوان پایه و اساس کار برای آحاد جامعه ایجاد حق نماید.

همواره مفهوم والای مسئولیت اجتماعی با موضوعیت آموزش در سازمان منطقه آزاد با توجه به وضعیت نامناسب آموزش و پرورش استان خصوصا حوزه چابهار و نواحی همجوار آن حائز اهمیت خاص و ویژه‌ای بوده است که در ذیل به برخی از اقدامات سازمان در این بخش پرداخته شده است:

– احداث مدرسه ۸کلاسه روستای کمب

– واگذاری زمین و مشارکت جهت احداث دبیرستان دخترانه در محدوده منطقه آزاد

– واگذاری زمین جهت احداث مدرسه هوشمند تحت عنوان مفید در منطقه آزاد

– احداث مدرسه دخترانه حضرت مریم و نرجسیه روستای تیس با مشارکت سازمان نوسازی مدارس

– مشارکت با مجمع خیرین مدرسه‌ساز در جهت احداث مدرسه چهار کلاسه دخترانه روستای بنو اسحاق بازار

– حمایت از دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی دبیرستان دانا و توانای منطقه آزاد چابهار که از این تعداد کثیری از آنان در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی روزانه و دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شدند

– پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانش‌آموزان روستایی و محروم از ده منطقه آموزش و پرورش جنوب استان (سرباز، راسک، دشتیاری، چابهار، کنارک، قصرقند، نیکشهر، فنوج، بنت، لاشار) همراه با امکانات شبانه‌روزی به صورت رایگان در جهت فراهم کردن فضای آموزشی استاندارد برای دانش‌آموزان

– اجرای طرح توانمندسازی دبیران و عوامل آموزشی دبیرستان

– برگزاری دوره‌های تقویت کلاس‌های کنکور

– برگزای دوره‌های تقویت کنکور

– برگزاری دوره‌های آموزشی جهت مدیران مقطع ابتدایی

– مشارکت در احداث کتابخانه رمین

– پایه‌گذاری دبیرستان دانشگاه دانا و توانا منطقه آزاد چابهار با هدف تربیت نیروی متخصص برای بخش‌های مختلف جامعه

– احداث و تجهیز کتابخانه مرکز علمی کاربردی منطقه آزاد چابهار

– مشارکت با برنامه‌های آموزش و پرورش جهت برگزاری دوره‌های تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان پشت کنکور

– برگزاری کارگاه بالندگی و شکوفایی معلمین دوره ابتدایی شهرهای جنوب استان

– برگزاری همایش طمع خوش ریاضی

– برگزاری جشن بازگشایی مدارس و توزیع بسته‌های آموزشی در بین دانش‌آموزان

– حمایت از برنامه‌های اجتماعی موسسات مردم نهاد و خیریه‌ها با رویکرد آموزشی و توانمندسازی

– حمایت در تجهیز مدارس حاشیه شهر به ملزومات اداری دفتری و سیستم سرمایشی از محل موجودی در انبارهای سازمان

– بورسیه ۷۵درصد از دانش آموزان پذیرفته شده مدرسه دانا و توانا

– حمایت از دانشجویان بی‌بضاعت بومی جهت جلوگیری از باز ماندن از تحصیل

– حمایت از طرح پایان‌نامه فارغ‌التحصیلان بومی با موضوعیت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مرتبط با اهداف سازمان منطقه آزاد چابهار

– برگزاری کلاس‌های آموزش‌های لازم جهت بانوان مناطق حاشیه‌نشین شهرستان چابهار در راستای طرح شناسایی مزیت پایدار کسب و کارهای خرد و ایجاد خانه هدای چابهار

– حمایت از دانشجویان نخبه بومی کم‌بضاعت (پرداخت هزینه‌های تحصیلی)

– حمایت از دانش‌آموزان مدارس استثنایی (تامین سمعک جهت دانش‌آموزان کم‌بضاعت)‌

– توسعه و بازسازی فضای کتابخانه مرکزی شهرستان چابهار

– تجهیز اماکن آموزشی نواحی همجوار به ملزومات آموزشی، اداری و سیستم، سرمایشی و هوشمندسازی کلاس‌های آموزشی

– برگزاری کارگاه مشارکت اجتماعی دانش‌آموزی با هدف ارتقاء سرمایه اجتماعی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در مدارس با مشارکت سازمان مردم نهاد و اداره بهزیستی

– برگزاری کارگاه آموزشی جهت دانش‌آموزان مدارس ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان در سطح منطقه و شهرستان با هدف جلوگیری و پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر

– فراهم کردن امکان تحصیل و پرداخت کمک هزینه تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان مستعد بومی (در قالب پرداخت شهریه و برگزاری کلاس‌های تقویت بنیه علمی‌)

– توزیع بسته‌های آموزشی شامل لوازم‌تحریر، کتب درسی و آموزشی، کتب قصه و زبان انگلیسی، البسه ورزشی و کیف مدرسه در بین روستاهای چابهار، کنارک، دشتیاری، نیکشهر

– طرح مشارکت اجتماعی دانش‌آموزی با هدف ارتقاء سرمایه اجتماعی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در مدارس با حضور نمایندگان ادارات بهزیستی کل شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان توسط سازمان منطقه آزاد چابهار با همکاری بهزیستی استان و موسسه مردم نهاد نبی اکرم‌(ص) برگزار گردید.