رئیس‌جمهور در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد:

بازسازی ۱۴هزار خانه مسکونی روستایی و شهری آسیب‌دیده در مناطق سیل‌زده

رئیس‌جمهور، استان سیستان و بلوچستان را استانی استراتژیک و پیشانی امنیتی کل ایران دانست و با تقدیر از وحدت‌، همبستگی و امنیت ارزشمند حاکم بر این استان، به مردم سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان اطمینان داد که دولت همه توان و امکانات خود را برای بازسازی خسارات سیل‌زدگان بسیج خواهد کرد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر شنبه (۲۸در‌ماه) در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان، دیدار با مردم با غرور، با ایمان و مقاوم روستای مرزی کلانی را روحیه‌آفرین خواند و با اشاره به گزارش‌های وزیران در این جلسه اظهار داشت: افتخار می‌کنم که بعد از یک هفته مشکل برق و آب مناطق سیل‌زده حل شده است.

رئیس‌جمهور همچنین با دستور به وزیر نیرو برای تسریع در روند تکمیل دو سد استان‌، خبر داد که ۱۴هزار واحد مسکونی روستایی و شهری آسیب دیده در مناطق سیل‌زده در این استان بازسازی خواهد شد.

وی با بیان اینکه حضور در یک روستای مرزی در ۲۰ الی ۲۵کیلومتری مرز در روستای کلانی برای من لذت‌بخش بود، اظهار داشت: مردم این استان مخصوصا آنهایی که در مناطق مرزی هستند انسان‌های باغرور‌، با ایمان و مقاومی هستند که با وجود سیلاب و مشکلاتی که برای آنها پیش آمده بود، خم به ابرو نیاوردند و آنچه ما از مردم شنیدیم‌، خوبی و نیکویی بود و این جای قدردانی دارد.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: نکته‌ای که ستاد مدیریت بحران و آقای نجار نوشته بودند که وقتی به روستاها کمک‌رسانی می کردند، روستاهایی که نیاز بالایی نداشتند‌، چیزی از آنها نمی‌گرفتند و می‌گفتند ببرید در فلان روستا که آنها نیاز بیشتری دارند، این بیانگر غیرت، صمیمیت و برادری مردم استان است و واقعا جای قدردانی دارد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مردم در سراسر دنیا با حوادث طبیعی مواجه می‌شوند، گفت: حوادثی مانند طوفان، سونامی، زلزله، سیل و آتش‌سوزی در همه جای دنیا وجود دارد و حتی یک کشور پیشرفته هفته‌ها گرفتار آتش‌سوزی جنگل‌هاست و نمی‌تواند آن را مهار کند، با اینکه همه امکانات و پول در اختیار‌شان قرار دارد و یا در یک کشوری مثل آمریکا که دارای ثروت و امکانات زیادی هستند، وقتی طوفان می‌شود تا ماه‌ها مردم مشکل برق دارند.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: افتخار می‌کنم به همه مسئولین جمهوری اسلامی ایران، از مردم بزرگوار این کشور تا نیروهای مسلح و خادمان دولت، به خاطر اینکه ما بعد از گذشت یک هفته می‌گوییم مشکل برق در این استان حل شده و امروز روستایی نداریم که دارای قطع برق باشد. روستاهایی هم که مشکل آب داشتند، اکثر آنها مشکلات شان رفع شده است و این به معنای کار و تلاش و زحمت پیگیر است.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: اینکه در این حادثه به رغم مشکلات زیادی که داشت، آسیب جانی نداشتیم برای مردم، دولت، نیروهای مسلح و هم برای نیروهای امدادی، هلال احمر، اورژانس، ستاد بحران، استانداری و فرمانداری، افتخار است‌. به هر حال در حادثه قبلی در سال‌۸۶ در این استان، حدود ۱۵نفر از عزیزان جان باختند که میزان بارندگی و سیلاب خیلی کمتر بود، اما در این سیلاب بزرگ، از نظر جانی صدمه‌ای نداشتیم که جای شکرگزاری دارد.

وی خاطرنشان کرد: البته مردم از لحاظ زندگی، محل مسکونی، کشاورزی، راه‌ها و زیربناهای‌شان مشکلات فراوانی پیدا کردند و این مشکلات باید رفع شود و ان‌شاءالله رفع خواهیم کرد. حالا هر مقدار خسارتی که هست اینها مسائلی است که ما با آن مواجه هستیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه نوع خاک این منطقه وضعیت خاصی دارد و نفوذناپذیر است، اظهار داشت: تقریبا آب در خاک این منطقه خیلی دیر و کم نفوذ می‌کند. جنس خاک زمین آن به گونه‌ای است که در این گونه حوادث ریزش می‌کند و شکاف، رانش و خندق ایجاد می‌شود.

دکتر روحانی گفت: در این منطقه اقدامات باید بر مبنای ساختمان زمین انجام گیرد و بر این اساس برای آینده و راه‌ها و پل‌هایی که ساخته می‌شود، برنامه‌ریزی شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در این حادثه خسارت‌های زیادی در زمینه راه و پل داشتیم که باید ترمیم شود و ان‌شالله اینها را انجام خواهیم داد و دنبال می‌کنیم، اظهار داشت: از وزیر کشور، رئیس بنیاد مسکن، رئیس سازمان برنامه و بودجه و سایر وزرایی که مسئولیت دارند، می‌خواهم که مسائل و مشکلات بوجود آمده را با جدیت مورد رسیدگی قرار دهند.

دکتر روحانی گفت: به مردم عزیز استان اطمینان و اعتماد می‌دهم که همه توان و امکانات خود را برای بازسازی این حادثه‌ای که برای مردم مشکل آفریده، به کار بگیرند.

رئیس‌جمهور با ابراز خوشحالی از وجود وحدت و همدلی در استان‌، اظهار کرد: از اینکه در این استان اتحاد حاکم است و شیعیان و اهل سنت عزیز همه در کنار هم هستند، مسئولین محترم، نماینده ولی فقیه، علمای بزرگ اهل سنت و مولوی عبدالحمید، همه در کنار هم قرار گرفتند، باعث خوشحالی است. وجود اتحاد، همبستگی، وحدت و امنیت در این استان به خاطر این است که همه مردم در کنار هم قرار گرفتند و این بسیار ارزشمند است.

دکتر روحانی گفت: از همه نیروهای مسلح، ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی که همه امکانات خود را پای کار آوردند، صمیمانه تشکر می‌کنم. این روزها مردم، ایثار و فداکاری آنها را به خوبی دیدند. تا زمانی که مردم در رفاه و شرایط عادی قرار بگیرند، اقدامات خود را ادامه می‌دهند.

رئیس‌جمهور در ادامه با تاکید بر اینکه این استان جایگاه بسیار مهمی از لحاظ استراتژیک دارد، خاطرنشان کرد: این استان پیشانی امنیتی کلِ ایران است، اینجا جایی است که کشورمان را به اقیانوس متصل می‌کند و جایگاهی است که از طریق آن می‌توانیم اتصال شمال و جنوب را به وجود بیاوریم.

دکتر روحانی با بیان اینکه از آغاز دولت یازدهم تلاش فراوانی برای توسعه بندر چابهار انجام گرفته است‌، گفت: ظرفیت تخلیه و بارگیری این بندر یک بار تا ۸.۶میلیون توسعه پیدا کرد و برای افتتاح آمدیم و دو مرتبه بعد از آن توسعه بسیار خوبی بوجود آمده و این روند ادامه دارد و ۲.۵میلیون به ظرفیت آن اضافه شده است و امروز ظرفیت تخلیه و بارگیری در این بندر در حدود ۱۱میلیون تن است که باید به این ظرفیت همچنان افزوده شود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: بندر چابهار، بندر بسیار مهمی است و در آینده یکی از بنادر بسیار عظیم کشور خواهد بود و می‌تواند بخش بزرگی از حمل و نقل کالاها از این بندر برای ایران‌، افغانستان‌، هندوستان و هم برای کشورهای شمالی‌، آسیای مرکزی، قفقاز، روسیه و حتی اروپا انجام گیرد. این یک اقدام بزرگی بود که این دولت ادامه داد و تا پایان دولت دوازدهم هم آن را ادامه می‌دهیم.

دکتر روحانی گازرسانی را یکی دیگر از اقدامات مهم دولت برای این استان دانست و گفت: این استان از گاز محروم بود و اینکه مشعل گاز در زاهدان روشن شد، بسیار خوشحال کننده بود و واقعا این اقدام بسیار بزرگی بود که در دولت یازدهم در این استان شروع شد و البته برای اینکه همه مردم بتوانند از نعمت گاز در شهرهای مختلف استان استفاده و بهره‌برداری کنند، باید این مسیر را ادامه دهیم‌.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه موضوع سوم، مسئله راه‌آهن بود، گفت: بسیار مهم است که ما بتوانیم از چابهار این راه‌آهن را به سمت زاهدان برسانیم و همه تلاش را در این زمینه انجام می‌دهیم؛ به وزیر راه و شهرسازی برای این راه‌آهن توصیه موکد کردم؛ اخیرا هم از مقام معظم رهبری برای برداشت ۳۰۰میلیون یورو برای راه‌آهن اجازه گرفتیم که بتوانیم سرعت بیشتر ببخشیم.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: این کار عظیم و بزرگی است که در حد توان خود در این دولت انجام می‌دهیم؛ دلم می‌خواهد این راه آهن به طور کامل در این دولت به بهره‌برداری برسد، ولی اگر هم نتوانستیم، حتما بخشی از این راه‌آهن را در این دولت افتتاح خواهیم کرد و مسیر به گونه‌ای است که به زودی این استان به راه‌آهن سراسری از طریق چابهار متصل می‌شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه این راه‌آهن بسیار با اهمیت بوده و شمال و جنوب کشور را به هم متصل می‌کند، گفت: در زمینه راه و احداث بزرگراه و آزادراه نیز همه اقداماتی که باید انجام دهیم را انجام خواهیم داد؛ اینها کارهایی است که باید برای استان سیستان و بلوچستان انجام بگیرد و دولت آنها را دنبال خواهد کرد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه در جاده‌ای با یک وسیله نقلیه‌ای حرکت می‌کردیم که به این وسیله نقلیه مطمئن بودیم و امروز هم مطمئن هستیم، گفت: اما در وسط راه دشمنان پل‌های مقابل را تخریب کردند؛ یعنی مثلا پیش‌بینی می‌کردیم که این مسیر راه را ‌در ۳ساعت برویم اما بعد از یک ساعت با تخریب پل‌ها مواجه شدیم؛ طبیعی است که حرکت کند می‌شود اما اصلا ناامید نیستیم و حتما به هدف می‌رسیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه حتما پل‌هایی که دشمنان تخریب کردند را ترمیم می‌کنیم اما در عین حال بر مبنای شرایط روز باید شرایط کشور را ببینیم، خاطرنشان کرد: در این داستان، هیچگونه قصور و تقصیری نداشتیم؛ زمانی است که ما یک اقدامی می‌کنیم و مردم می‌گویند چرا شما این اقدام را کردید و چرا فکر و برنامه‌ریزی نکردید؟

دکتر روحانی افزود: ما تدبیر کامل کردیم؛ یعنی آنچه با دنیا نشستیم و قول دادیم و مطرح کردیم و به نتیجه رسیدیم، به آن پایبند بودیم. کسی این توافق را زیر پا گذاشت که واقعا امروز شر منطقه و دنیاست.

رئیس‌جمهور با اشاره به شرارت‌های کاخ سفید در ۲سال اخیر نسبت به دنیا، گفت: ایران را رها کنید و رفتار آمریکا در بقیه کشورها را نگاه کنید؛ در یمن چه وضعی داریم و چه کسانی هستند که این کار را می‌کنند؟ تمام ثروت عربستان و امارات را چه کسانی از منطقه بردند؟ در عراق چقدر مشکلات به وجود آوردند و داعش را بر مردم مسلط کردند و خواستند شهرهای بزرگ عراق سقوط کند؟

دکتر روحانی ادامه داد: آنها در سوریه چه بلایی سر مردم آوردند و در لبنان، افغانستان و پاکستان چه مشکلاتی را ایجاد کردند؟ اینها خودشان آغازگر همه شرارت‌ها در این منطقه هستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه سردار ما که به عنوان فرمانده مبارزه با تروریسم در منطقه شناخته شده بود و همه منطقه خدمات او را دیده بودند را مظلومانه به شهادت رساندند، گفت: فراموش نمی‌کنم لحظاتی که این سردار در میدان‌های نبرد سوریه بود، هیچ‌ کسی جرأت نمی‌کرد در آن میدان‌ها قدم بگذارد؛ حتی بعضی از فرماندهان نظامی خود آن کشور هم خیلی برایشان سخت بود به آن مناطق بروند، اما این سردار و رزمنده‌های ما رفتند.

دکتر روحانی ادامه داد: برای ماه‌های طولانی با پروازهای نیروی هوایی ارتش برای آنها و ۲۰هزار جمعیتی که در محاصره کامل بودند، آذوقه ریختیم؛ شهید سلیمانی می‌گفت در یک نقطه‌ای سوار هلی‌کوپتر شدم که اگر به راست می‌رفتیم می‌خوردیم؛ به چپ ‌می‌رفتیم می‌خوردیم؛ ناچار بودیم این هلی‌کوپتر به طور مستقیم تا یک ارتفاعی بالا بیاید که از آتش مصون باشیم و بتوانیم عبور کنیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه همه تلاش و کار کردند و در این منطقه بی‌تفاوت نماندیم، افزود: در آن زمان مردم عزیز سوریه در فشار و کشتار وحشی‌ها قرار گرفتند وآدم را زنده زنده در داخل یک محفظه گذاشتند، بستند، آتش زدند، تماشا کردند و خندیدند که تاریخ کمتر چنین آدم‌های وحشی را به خود دیده است.

دکتر روحانی با اشاره به کشتار مردم در مجلس شورای اسلامی و کشتار مردم اهواز در روز رژه نظامی، تاکید کرد: اینها به کسی رحم نکردند و نمی‌کنند و برایشان مهم نبود.

رئیس شورای عالی امنیت ملی افزود: یک گروه مزدور صهیونیسم و آمریکایی‌ها، نفت مردم و اشیاء نفیس و تاریخی مردم را تاراج کردند، آثار تاریخی را از بین بردند، مساجد را منهدم کردند و به شیعه، سنی و مسیحی رحم نکردند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه در این شرایط مردم و نیروهای مسلح ما ایستادگی کردند و آنچه امروز شر برای ایران است، تنها شر برای ایران نیست، بلکه شر برای کل منطقه و دنیاست، افزود: ببینید اینها نسبت به آب و هوای دنیا، شورای حقوق بشر، یونسکو، همسایه‌ها و متحدین خودشان چگونه رفتار کردند؟!

دکتر روحانی با بیان اینکه با همه توان در مسیر صحیح و درست منافع ملی‌مان حرکت می‌کنیم، تصریح کرد: به هیچ عنوان تردیدی برای امنیت، منافع مردم و برای دستیابی به اهداف ملی‌مان به خودمان راه نمی‌دهیم و در یک استان سیستان و بلوچستان، ۸هزار میلیارد تومان طرح تنها در حوزه آب و برق در دست اجراست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه تا پایان سال ۳۱هزار میلیارد تومان طرح‌های آب و برق در استان‌ها افتتاح می‌کنیم، تاکید کرد: ناامید نشدیم و مسیر را تغییر ندادیم و سرعت مسیری که می‌خواستیم طی کنیم، آنچه در اختیار ما بوده تغییر ندادیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه دشمن وقفه‌هایی ایجاد کرده و سرعت ما را کاهش داده است اما راه خودمان را ادامه خواهیم داد، خاطرنشان کرد: بعد از حدود یک سال مردم در شدت فشار بودند و رشد اقتصادی منفی شد و تورم به شدت افزایش یافت اما در سال جاری با وجود سخت‌تر شدن شرایط همه شاخص‌های اقتصادی نسبت به سال‌۹۷ بهتر است.

رئیس‌جمهور  با  اشاره به اینکه سال گذشته رشد اقتصادی منفی بود اما ۶ماه اول سال جاری رشد اقتصادی مثبت است، افزود: البته الان نیم درصد است و پیش‌بینی ما تا آخر سال نیز تقریبا در همین حدود است، اما اینکه جلوی رشد منفی را گرفتیم و رشد را مثبت کردیم، کار بسیار بزرگی بوده است.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه از اردیبهشت سرعت تورم را مهار کردیم و این کار بسیار مهمی بود، ادامه داد: اشتغال مسیر خودش را پیموده است و علیرغم همه سختی‌ها و مشکلات امسال به طور متوسط حدود ۵۰۰هزار اشتغال جدید خواهیم داشت که این نشان می‌دهد در مسیری که مردم و اراده ما انتخاب کرده‌اند، تردیدی به وجود نیامده و ما پیروز و موفق می‌شویم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دشمنان می‌فهمند، راهی که انتخاب کردند، ناصحیح است، تصریح کرد: البته از هر فرصتی برای حل مسئله با دنیا استفاده خواهیم کرد و تردید نمی‌کنیم که هر جا دشمنان پشیمان بشوند و اعلام پشیمانی و برای اینکه به حق مردم ایران احترام بگذارند، اعلام آمادگی کنند در همان لحظه آماده‌ایم که بتوانیم مسائل را با آنها حل و فصل کنیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه راه سخت و دشواری است و دشمنان ما دشمنان قسم خورده‌ای هستند، افزود: اما در عین حال از همه امکانات و وسائل‌ برای احقاق حقوق مردم و پیشرفت کشور استفاده خواهیم کرد.

رئیس جمهور در پایان خاطرنشان کرد: ملت ما ملتی است که نشان داد برای منافعش، انسان‌ها، سرداران و فداکارانش در کنار آنها ایستادگی کرده و خداوند پیروزی نهایی را نصیب ما خواهد کرد.