مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو اظهار داشت:

با حضور رئیس‌جمهور، چهار هزار هکتار اراضی کشاورزی در ماکو به بهره‌برداری می‌‌رسد

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: محور توسعه ماکو، کشاورزی است و اراضی ۴هزار هکتاری در سفر رئیس‌جمهور به این منطقه آماده بهره‌برداری خواهد بود.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، غلامرضا سلیمانی افزود: منطقه آزاد طبق قوانین و مقررات خاص خود و متفاوت از سرزمین اصلی اداره می‌شود تا تجارت با کشورهای همسایه و اقتصاد دنیا آسان‌تر شود.

وی اظهار داشت: قانون مناطق آزاد ایران بسیار مترقی است، اما به دلیل عدم تعادل در سرزمین اصلی، با مصوباتی مواجهیم که برخلاف روح قانون مناطق آزاد، محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کنند. با این وجود، دولت و شورایعالی آیین‌نامه‌های خوبی را مصوب کردند و زیرساخت‌های مناسبی نیز برای سرمایه‌گذاری و رقابت سرمایه‌گذاران فراهم شده است.

سلیمانی افزود: ما در مناطق آزاد پایانه‌ها و انبارهایی داریم و تخفیفاتی را نیز برای بخش تولید در نظر می‌گیریم. علاوه بر این، دولت تدبیر و امید در گمرکات تدبیری اتخاذ کرد تا تولیدکنندگان در این مناطق مواد اولیه را اظهار و به کارخانه منتقل کنند که این کار به نقدینگی کمک خواهد کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به زیرساخت‌های فراهم شده در مناطق آزاد گفت: تسهیل تردد برای اتباع خارجی و کارشناسان در این مناطق، صدور پروانه اشتغال خارجی‌ها و ایجاد پنجره واحد برای ارائه کلیه خدمات و سرویس‌های مورد نیاز سرمایه‌گذار موجب کاهش بروکراسی شده است. امروز جواز تاسیس شرکت در همه مناطق آزاد به ویژه منطقه آزاد ماکو یک روزه صادر می‌شود، ضمن اینکه بخش اعظمی از این کار مکانیزه و حتی از تهران انجام می‌گیرد.

سلیمانی با اشاره به برخی قوانین و مصوبات که مانع از فعالیت در مناطق آزاد می‌شوند، بیان داشت: هفت منطقه آزاد در ایران وجود دارد که در مناطق محروم و مرزی کشور و البته همراه با پتانسیل و ظرفیت‌های عظیم واقع شده‌اند. به لطف این قانون، زیرساخت‌های مناسبی در این مناطق ایجاد شده و هر منطقه نیز مزایا و محورهای توسعه خاص خود را دارد، اما این قانون در برخی موارد توسط دستگاه‌ها نقض می‌شود.

وی در ادامه مطلب با تاکید بر اینکه تصویب هر قانون و آیین‌نامه‌ای در مناطق آزاد باید زیرمجموعه قانون مناطق آزاد و مصوبه شورایعالی باشد، گفت: به عنوان مثال وزارتخانه‌ای به دلیل عدم تعادل درباره یک کالا در کشور، آیین‌نامه‌ای را تدوین می‌کند و به مناطق آزاد نیز تعمیم می‌دهد، در حالی که این خلاف قانون مناطق آزاد است.

سلیمانی یادآور شد: برخی قوانین به دلیل عدم تعادل در بازار طی یک سال گذشته نقض شدند و الزام ثبت سفارش گذاشته می‌شود که این کارها دست ما را در مناطق آزاد می‌بندد و انعطاف‌پذیری را برای شرکای خارجی و جذب سرمایه‌گذار خارجی کاهش می‌دهد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به ویژگی‌ها و مزایای منطقه آزاد ماکو گفت: این منطقه دارای مرز مشترک با ترکیه و آذربایجان و در نقطه‌ای با کشور ارمنستان هم‌مرز است. محور توسعه در این منطقه محور کشاورزی است. حدود ۴ هزار هکتار اراضی با شبکه‌ها در سفر آینده رئیس جمهوری آماده بهره‌برداری خواهد بود.