با همکاری اکو؛ اجرای پروژه «مشعل صلح، راه ابریشم، راه صلح» در مناطق آزاد

تفاهم نامه‌ای میان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و موسسه فرهنگی اکو(ECI)‌ با هدف اجرای پروژه‌های فرهنگی، ورزشی و هنری در مناطق آزاد ایران و سایر کشورهای عضو اکو و تلاش در راستای برقراری صلح منطقه‌ای و جهانی امضاء شد. به گزارش اخبار آزاد مناطق، در این تفاهم‌نامه که پیش از ظهر امروز […]

تفاهم نامه‌ای میان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و موسسه فرهنگی اکو(ECI)‌ با هدف اجرای پروژه‌های فرهنگی، ورزشی و هنری در مناطق آزاد ایران و سایر کشورهای عضو اکو و تلاش در راستای برقراری صلح منطقه‌ای و جهانی امضاء شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، در این تفاهم‌نامه که پیش از ظهر امروز (چهارشنبه ۱۸مهرماه) به امضاء مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و محمدمهدی مظاهری رئیس مؤسسه فرهنگی اکو به امضا رسید، مقرر شد همکاری مشترک فرهنگی، هنری، آموزشی، فناوری، پژوهشی، ورزشی، و گردشگری در حوزه فرهنگ و تمدن مشترک منطقه اکو و  انجام پروژه «مشعل صلح، راه ابریشم، راه صلح» با همکاری طرفین صورت پذیرد.

همچنین مقرر شد؛ به منظور اجرای این تفاهم‌نامه و برنامه‌های آتی، یک کمیته مشترک راهبردی با دو نماینده از موسسه و دو نماینده از دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تشکیل شود؛ این کمیته به صورت ادواری تشکیل و برنامه‌های تنظیمی را جهت تصویب به یکدیگر ارائه خواهند کرد.

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این مراسم با اشاره به اینکه دیپلماسی فرهنگی از مهم‌ترین ابزارهای نرم سیاسی در کشورها است، افزود: به همین منظور از ایجاد همکاری‌های مشترک مناطق آزاد و کشورهای عضو اکو باید بهره‌برداری بیشتری شود.

وی درباره همکاری مشترک مناطق آزاد با موسسه فرهنگی اکو گفت: این تفاهم‌نامه می‌تواند گام مهم و جدیدی را برای برنامه‌ریزی‌های فرهنگی مشترک در مناطق آزاد و کشورهای عضو اکو فراهم کند و نمونه خوبی برای عرضه به جامعه بین‌المللی باشد.

مرتضی بانک به کشورهای همجوار و همسایه ایران که در اکو نیز عضویت دارند اشاره کرد و گفت: بسیاری از این کشورها با مناطق آزاد ایران نیز همجواری دارند که این همکاری‌های مشترک، راه را برای توسعه و پیشرفت هموار‌تر می‌کند؛ پس باید امکاناتی فراهم شود تا این کشورها فراتر از مرزها در یک جریان دیپلماسی فرهنگی و قدرتمند بتوانند هم امکانات کشور خود را عرضه کنند و هم از ظرفیت همکاری‌های مشترک با ایران بهره‌برداری کنند.

مشاور رئیس‌جمهور تعامل در روابط با کشورها را مبنای فعالیت‌های فرهنگی بین کشورها دانست و افزود: مبنای فعالیت‌هایی که در این مجموعه صورت می‌گیرد مبتنی است بر فضایی که در اقتصاد کشور باید حکمفرما باشد و این اساس تعامل در روابط است. اساس موسسه اکو نیز براساس همکاری‌های چندجانبه در چارچوب منافع کشورها به صورت تعامل مستمر طراحی و تعریف شده است.

مرتضی بانک مهم‌ترین عنصر فعالیت در اقتصاد را وجود بسترهای سیاسی-‌فرهنگی هماهنگ برشمرد و گفت: مهم‌ترین عنصر فعالیت در اقتصاد، وجود بسترهای سیاسی هماهنگ و همراه است که باید در غالب تعامل سیاسی شکل گیرد و انجام شود.

وی فعالیت فرهنگی در حوزه کشورهای اکو را ارزشمند خواند و افزود: مناطق آزاد در مشارکت با موسسه فرهنگی اکو می‌تواند پیوند تاریخی کشورهای عضو را به شکلی باز تعریف و بازسازی کند و یکپارچگی منطقه‌ای را در چارچوب مفاهیم فرهنگی که در طول تاریخ به نحو بارزی به صورت مشترک بوده و در طول تاریخ در مسائل سرزمینی این پیوند را نقص نکرده است ایجاد کنند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همکاری در اجرای طرح «مشعل صلح، راه ابریشم، راه صلح» در چارچوب این تفاهم‌نامه را یکی از مهم‌ترین همکاری طرفین نام برد و افزود: «مشعل صلح، راه ابریشم، راه صلح» تعریف سیاسی اقتصادی و فرهنگی است و بستر آن هم موضوع فرهنگی است.

مرتضی بانک در پایان، به سرمایه‌گذاری کشور چین برای احیای جاده ابریشم اشاره کرد و اظهار داشت: سرمایه‌گذاری کشور چین برای احیای جاده ابریشم، اهداف و ساز و کارهای جدید دارد، هدف آنها این است که بتوانند تا سال‌های‌۲۰۲۰-۲۰۲۵ تا نهایتا‌۲۰۵۰ به قدرت تکنولوژیکی و اقتصادی جهان تبدیل شوند که این هدف‌گذاری‌های خوبی است و باید به آن توجه ویژه‌ای شود.