پیام وزیر اقتصاد هند به وزیر خزانه‌داری امریکا در مورد ایران:

برای تجارت با افغانستان به بندر چابهار نیاز داریم

وزیر اقتصاد هند بر استفاده از بندر چابهار برای تجارت با افغانستان تاکید کرد.

به گزارش اخبار آژاد مناطق، نشریه “اکونومیک تایمز” روز جمعه نوشت: «نیرمالا سیتارمان» پس از دیدار با استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت که ما موضع هند در مقابل تحریم‌های ایران را به آمریکا توضیح دادیم. به خصوص بر نیاز هند به ادامه تجارت با افغانستان از طریق بندر چابهار تاکید کردیم.

وی ادامه داد: همچنین به دلایل راهبردی و سایر دلایل ما نیاز داریم که به استفاده خود از بندر چابهار ادامه دهیم.

وزیر اقتصاد هند در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر انتظار هند از آمریکا برای دریافت معافیت از تحریم‌های ایران گفت: ما نیاز هند به ادامه ارتباط با بندر چابهار برای تجارت با افغانستان را توضیح داده‌ایم.

وی گفت که هند متعهد به توسعه افغانستان است. در زمانی که پاکستان با استفاده از خاک خود برای تجارت میان هند و افغانستان مخالفت می‌کند، ادامه استفاده از بندر چابهار برای هند ضرورت دارد.

استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا از ۲۵اکتبر (سوم آبان) در حال انجام سفر منطقه‌ای بوده است و تاکنون به کشورهایی چون عربستان سعودی، سرزمین های اشغالی، امارات، قطر و هند سفر کرده است.

استیون مانچین وزیر خزانه‌داری آمریکا در سخنانی که نشان دهنده عدم تمایل واشنگتن به اعطای معافیت به هند است، اعلام کرد: ما در حال همکاری با متحدان خود برای اطمینان از عرضه کافی نفت در بازارهای جهانی و جبران تحریم‌های ایران هستیم. ما در مورد این مسئله که هند به شدت به انرژی احتیاج دارد، حساس هستیم. آمریکا در حال همکاری با هند در زمینه دریافت گاز مایع است.

گفتنی است، بندر چابهار ایران برای هند اهمیت زیادی دارد و مهم‌ترین دلیل آن موقعیت راهبردی این بندر است.

هند با ادامه اختلافات با کشور‌های همسایه خود ازجمله پاکستان و چین تصمیم گرفته است تا یک مسیر جدید برای دسترسی به کشور های غرب و آسیای مرکزی ایجاد کند و منافع خود در افغانستان محصور در خشکی را گسترش دهد.

فاز اول این بندر در ماه دسامبر سال‌۲۰۱۷ (آذر‌۱۳۹۶) با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و نمایندگانی از هند و سایر کشور‌های منطقه افتتاح شد.

بندر چابهار که در دریای عمان قرار گرفته است، دسترسی هند به افغانستان از طریق دریا را آسان می‌کند.

دولت هند متعهد به سرمایه‌گذاری ۵۰۰میلیون دلاری برای توسعه چابهار و همچنین سرمایه‌گذاری ۱.۵میلیارد دلاری برای ساخت مجموعه‌ای از جاده‌ها و راه‌آهن شده است.