در سفر مشاور رئیس‌جمهور به قطر صورت پذیرفت:

بررسی راهکارهای گسترش مناسبات اقتصادی میان منطقه آزاد قشم و مناطق آزاد قطر

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با هدف گسترش روابط اقتصادی و همسو با دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم جهت همگرایی منطقه‌ای و استفاده از ظرفیت‌های کشورهای حوزه خلیج‌فارس، دیدارهایی با مقامات و چهره‌های اقتصادی کشور قطر برگزار کردند.

به گزارش اخبار مناطق آزاد، در این دیدارها فرصت‌های سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد ایران به‌ویژه منطقه آزاد قشم با هدف توسعه مناسبات اقتصادی و افزایش همکاری‌های مشترک ارائه شد و مورد بررسی قرار گرفت.

براساس این گزارش، در دیدار عادل پیغامی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و الطواری نایب رئیس اتاق بازرگانی قطر، ضمن معرفی ظرفیت‌های اقتصادی موجود در جزیره قشم، مذاکرات خوبی برای تشکیل زنجیره تامین و عرضه صورت گرفت.

همچنین در دیدار عادل پیغامی با احمد بن‌محمد السید وزیر دولت و رئیس هیات مدیره مناطق آزاد قطر؛ فهرستی از فرصت‌های همکاری‌ اقتصادی میان مناطق آزاد کشور قطر و منطقه آزاد قشم مورد بررسی و توافق‌های اولیه قرار گرفت.

احمد بن‌محمد السید رئیس هیات مدیره مناطق آزاد قطر در این دیدار تاکید کرد که ظرفیت‌های اقتصادی مناطق آزاد ایران به صورت جدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و همچنین برای احیای توافق‌نامه پیشین میان دو کشور تلاش می‌کند.

براساس این گزارش، دیدار دیگر مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با شیخ محمد بن‌حمد ال ثانی، مدیرعامل منطقه آزاد دوحه قطر بود که در این جلسه طرف قطری ابراز علاقه کرد تا در آینده نزدیک جهت آشنایی بیشتر با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در منطقه آزاد قشم به این جزیره سفر کند.

همچنین در ادامه مذاکرات اقتصادی صورت گرفته در قطر با شیخ فیصل رئیس انجمن تجار قطر و شیخ احمد خلف، از تجار بزرگ کشور قطر دیدارهایی انجام شد و در آن بر شکل‌گیری ارتباط خوب میان طرف قطری با تجار ایرانی به‌ویژه فعالان بازرگانی و اقتصادی منطقه آزاد قشم تاکید شد.

شایان ذکر است، در این مذاکرات پیرامون امتیازات مالی و بازرگانی در بازارهای منطقه و تجار ایرانی در طرح امنیت غذایی منطقه رایزنی‌هایی صورت گرفت.

گفتنی است، توسعه دیپلماسی اقتصادی و گسترش روابط و مناسبات اقتصادی با کشورهای همسایه یکی از سیاست‌های اصلی دولت سیزدهم در دوسال گذشته بوده است که مناطق آزاد می‌توانند در این حوزه به نقش‌آفرینی بپردازند و در این میان منطقه آزاد قشم به‌واسطه حضور در منطقه ژئوپلیتیک تنگه هرمز و همسایگی با کشورهای حوزه خلیج‌فارس، دارای جایگاه ویژه‌ای است.