مرتضی بانک در مراسم بهره‌برداری از سالن ترانزیت فرودگاه کنارک-‌چابهار مطرح کرد:

بررسی لایحه توسعه منطقه آزاد چابهار این هفته در مجلس شورای اسلامی

مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از بررسی لایحه توسعه منطقه آزاد چابهار در جلسه روز یکشنبه کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد و گفت: این هفته برای دفاع از این لایحه به مجلس می‌رویم.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، روز گذشته سالن ترانزیت فرودگاه بین‌المللی چابهار-‌کنارک با حضور مرتضی بانک مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که به اتفاق مدیران عامل مناطق هفتگانه کشور به منطقه آزاد چابهار سفر کرده بود، بهره‌برداری شد.

در حاشیه این مراسم که استاندار سیستان و بلوچستان نیز حضور داشت، مشاور رئیس‌جمهور در سخنانی گفت: می‌دانیم که پیش ‌از این، سالن ترانزیت و ترمینال فرودگاه چابهار-کنارک دچار ضعف‌های عدیده و عمده بود و این ضعف‌ها برای مسافرانی که در این فرودگاه تردد می‌کردند‌، محدودیت‌های بسیار زیادی را ایجاد کرده بود.

مرتضی بانک افزود: برای رفع این نقایص مشارکت و همکاری‌های بسیار خوبی میان سازمان منطقه آزاد چابهار، نیروی هوایی جمهوری اسلامی و عزیزان در استانداری شکل گرفت و از پس آن موضوع تکمیل و توسعه ترمینال این فرودگاه در دستورکار قرار گرفت و در طی یک برنامه زمان‌بندی کوتاه‌مدت ۳ تا ۴ اهه این مهم انجام پذیرفت و در طی آن امکانات خوبی مهیا شد تا مسافران با سهولت بیشتر از این فرودگاه استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه کار بسیار زیبا و مناسبی در این ‌ارتباط انجام‌ شده و امیدواریم که بهره این اقدامات نصیب مردم عزیز شود. ما در این سفر یکی از اهدافی که در نظر داشتیم، افتتاح این ترمینال بود و بنده از نیروی هوایی و پیمانکار انجام این پروژه تشکر می‌کنم و تشکر ویژه‌ای هم دارم از سازمان منطقه آزاد چابهار که دست به انجام این اقدام ارزشمند زدند.

 

این هفته برای دفاع از لایحه توسعه منطقه آزاد چابهار به مجلس می‌رویم

مشاور رئیس‌جمهور همچنین در پاسخ به این سوال که لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد چابهار به کجا رسید؟ گفت: در موضوع توسعه منطقه آزاد چابهار به بندر و شهر چابهار دولت طی دو لایحه به مجلس محترم این موضوع را در دست پیگیری دارد و امیدواریم این مهم در آینده نزدیک مورد بررسی و تصویب نمایندگان خوب مردم قرار گیرد. گمان می‌کنم روز یکشنبه جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس برای بررسی لایحه توسعه منطقه آزاد چابهار تشکیل شود که ما در آن جلسه از این لوایح دفاع خواهیم کرد و امیدواریم که در کمیسیون تصویب و به‌ سرعت به صحن علنی برای رأی‌گیری نمایندگان برود.

 

لزوم ساخت هرچه سریع‌تر فرودگاه بین‌المللی چابهار

استاندار سیستان و بلوچستان نیز که دبیر شورایعالی مناطق آزاد را در این افتتاحیه همراهی می‌کرد، در حاشیه این مراسم گفت: چابهار به فرمایش رهبر معظم انقلاب گنج پنهان است و با عنایت دولت‌های پیشین منطقه آزاد چابهار در حدود ۲۵سال پیش راه‌اندازی شد ولی متاسفانه به این سبب که مرز زمینی دریایی و هوایی در چابهار نداریم، این منطقه آن‌گونه که باید کارایی مطلوب و اثربخشی لازم را تابه‌حال نداشته است.

احمدعلی موهبتی افزود: فاصله چابهار از همه مراکز قدرت و ثروت در داخل کشور و در دیگر نقاط دنیا زیاد است و قطعاً برای اینکه شاهد نقش‌آفرینی مؤثر چابهار باشیم، باید اتصال چابهار به مراکز قدرت و ثروت شکل‌گرفته و تقویت شود و یکی از این راه‌های مهم اتصالی، فرودگاه است.

وی افزود: ما در نزدیکی چابهار فرودگاه چابهار-‌کنارک را داشتیم که متأسفانه این فرودگاه مناسب نبود و سالن فرودگاه پیش‌ازاین به ‌هیچ‌وجه در شأن مردم و به‌ویژه مهمانان عزیزی که به منطقه می‌آمدند، نبود. به همت سازمان منطقه آزاد چابهار و با دستور جناب آقای بانک اقدامات خوبی در رابطه بهسازی این فرودگاه صورت گرفت و با زحمات همه دست‌اندرکاران، از نیروی هوایی جمهوری اسلامی گرفته تا دستگاه‌های اجرایی استان، سپاه و پلیس فرودگاه و پیمانکار مجری این طرح، همه و همه در کنار سازمان منطقه آزاد چابهار یک سالنی که استانداردهای حداقلی لازم را برای میزبانی از مردم دارد فراهم شد، اگرچه که این فرودگاه برای این منطقه اصلا کافی نیست.

 

تشریح اقدامات در راستای توسعه منطقه آزاد چابهار

استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در همین راستا مجوز ساخت فرودگاه بین‌المللی چابهار گرفته ‌شده و زمین آن به همت سازمان منطقه آزاد جانمایی شده و پیمانکار نیز مشخص‌ و امیدواریم در حدود یک ماه آینده اقدامات اجرایی ساخت این فرودگاه بین‌المللی و به‌ موازات آن طرح اصلی هاب شدن منطقه آزاد چابهار صورت گیرد.

موهبتی همچنین در رابطه با دیگر اقدامات پیرامون توسعه منطقه آزاد چابهار نیز گفت: اقداماتی که به ‌موازات ساخت فرودگاه بین‌المللی چابهار در حال انجام است یکی افزایش مرز جغرافیایی منطقه آزاد چابهار است که مساحت آن از ۱۴هزار هکتار به حدود ۱۰۰هزار هکتار خواهد رسید، دیگری الحاق بنادر شهید بهشتی و کلانتری به منطقه آزاد چابهار است و همچنین پیوستن مرز رندان به این منطقه در دستورکار است تا از جمیع این اقدامات بتوانیم نقش‌آفرینی منطقه آزاد چابهار را تقویت کنیم.

او خاطرنشان کرد: عملیات در حال انجام در بندر گوادر پاکستان و سرمایه‌گذاری چینی‌ها که تلاش می‌کنند از طریق راه‌آهن و بزرگراه به گوادر متصل شوند، قطعا می‌تواند برای آینده منطقه آزاد چابهار نیز مفید باشد. این اقدام چینی‌ها برای کشور ما و به ‌ویژه منطقه آزاد چابهار نیز مفید است؛ زیرا با اتصال میان چابهار با این منطقه ما محصولات خود را می‌توانیم در کمترین زمان و کمترین مسیر به ۳۷درصد جمعیت جهان که در سه کشور پاکستان هند و چین ساکن هستند برسانیم.

استاندار سیستان و بلوچستان در پایان افزود: برای دولت جمهوری اسلامی ایران موضوع توسعه منطقه آزاد چابهار بسیار دارای اهمیت است و اقدامات خوبی هم در این زمینه در دست انجام است. سفر آقای بانک هم در جهت حمایت و هدایت اقدامات موردنظر برای توسعه منطقه آزاد چابهار است و ایشان برای تشویق و تشکر از دست‌اندرکاران در این منطقه حاضر شده‌اند. ما امیدواریم همه دلسوزان کمک کنند که منطقه آزاد چابهار به جایگاه واقعی خود برسد.