برگزاری آیین بزرگداشت محمد علوی‌تبار (کیاوش) در منطقه آزاد اروند

با حضور چهره‌های سیاسی، فرهنگی، آموزشی، اجتماعی و مردمی از محمد علوی‌تبار (کیاوش) یکی از چهره‌های تاثیرگذار شهرستان آبادان در پیش از انقلاب و بعد از آن تجلیل شد. به گزارش اخبار آزاد مناطق، دبیر آیین نکوداشت استاد علوی‌تبار ضمن بیان اینکه ایشان یک شخصیت تاثیرگذار در تاریخ معاصر منطقه است، افزود: امیدوار هستم دبیرخانه […]

با حضور چهره‌های سیاسی، فرهنگی، آموزشی، اجتماعی و مردمی از محمد علوی‌تبار (کیاوش) یکی از چهره‌های تاثیرگذار شهرستان آبادان در پیش از انقلاب و بعد از آن تجلیل شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، دبیر آیین نکوداشت استاد علوی‌تبار ضمن بیان اینکه ایشان یک شخصیت تاثیرگذار در تاریخ معاصر منطقه است، افزود: امیدوار هستم دبیرخانه بزرگداشت مفاخر  منطقه آزاد اروند دوام پیدا کرده و هر ساله شاهد برپایی چنین محافلی در راستای گرامیداشت بزرگان منطقه باشیم و بتوانیم گوشه‌ای از دین خود نسبت به این عزیزان را ادا کنیم.

سید‌محمد صدرهاشمی درخصوص شخصیت استاد علوی‌تبار و ویژگی های اخلاقی ایشان گفت: استاد دارای ویژگی‌های اخلاقی بسیار ارزنده‌ای هستند که از میان آنها حس معرفت‌جویی، به دنبال حقیقت و انسان کامل بودن، بیش از هر چیز دیگری در شخصیت او نمایان است.

عبدالحسن مقتدایی از دیگر سخرانان این آیین خاطرنشان کرد: بعضی چهره‌ها یک تاریخ پشت سرشان است و  همراه با استاد علوی‌تبار (کیاوش) یک تاریخ ۶۰ساله را باید بررسی کنیم.

استاندار اسبق خوزستان از وارونه جلوه دادن تاریخ در جهت مخدوش کردن نام بزرگانی چون استاد علوی‌تبار (کیاوش) نیز سخن گفت و افزود: هر رخداد تاریخی قبل از فاصله گرفتن از بعد زمانی و مکانی باید توسط یک راوی صادق نوشته شود، چراکه اگر فاصله بیافتد، دچار مشکل می‌شود؛ باید نوشت تا تاریخ دچار سوء‌تفاهم نشود.

وی گفت: اگر هر روایت تاریخی را ممزوج به محبت و یا نفرت بیش از حد کنیم، نتیجه‌اش باعث بی‌تفاوتی نسل جدید می‌شود.

مقتدایی همچنین عقیده داشت بزرگان تا هستند باید قدرشان را بدانیم نه اینکه مرده‌پرستی کنیم؛ درست مثل این نکوداشت که به موقع انجام شد.

مشاور فرهنگی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند نیز ضمن تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری این بزرگداشت که بیش از ۶ماه زمان برای این مراسم گذاشتند، گفت: در مدتی که با منطقه آزاد اروند همکاری دارم، به ذهنم رسید دبیرخانه‌ای به منظور برگزاری مراسم نکوداشت چهره‌های ماندگار آبادان راه‌اندازی کنیم؛ از همین روی بعد از برگزاری مراسم نکوداشت آیت‌الله جمی، احساس کردم شهید زنده‌ای به نام سید محمد علوی‌تبار (کیاوش) وجود دارد که حق معلمی بر گردن ما آبادانی‌ها دارد و می‌تواند بهترین گزینه باشد.

غلامعلی رجایی در ادامه ضمن بیان خاطراتی که طی سال‌های متوالی با استاد داشته‌اند، گفت: قدردانی و تجلیل از چهره‌های ماندگار ازجمله کارهایی است که متاسفانه امروزه نسبت به آن غفلت شده است.

لازم به ذکر است، در این مراسم علاوه بر سخرانی بعضی از دوستان، نزدیکان و شاگردان استاد سیدمحمد علوی‌تبار (کیاوش)؛ فیلم کوتاهی از زندگی ایشان برای حاضران در این مراسم پخش شد و قطعه موسیقی در وصف ایشان نیز نواخته و خوانده شد.