برگزاری اولین گردهمایی مدیران فرودگاه‌های مناطق آزاد کشور در کیش

اولین گردهمایی مدیران فرودگاه های مناطق آزاد کشور با حضور مهندس رستمی سرپرست و رئیس هیات مدیره شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره)، مهندس سعیدی معاون اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش، مدیران فرودگاه‌های مناطق آزاد و جمعی از معاونان و اعضای هیات مدیره شهر فرودگاهی امام(ره) و جمعی از مدیران و معاونان فرودگاهی مناطق آزاد ماکو، […]

اولین گردهمایی مدیران فرودگاه های مناطق آزاد کشور با حضور مهندس رستمی سرپرست و رئیس هیات مدیره شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره)، مهندس سعیدی معاون اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش، مدیران فرودگاه‌های مناطق آزاد و جمعی از معاونان و اعضای هیات مدیره شهر فرودگاهی امام(ره) و جمعی از مدیران و معاونان فرودگاهی مناطق آزاد ماکو، ارس، اروند، کیش، قشم، چابهار و… صبح امروز (۷آذرماه) در سالن خوارزمی مرکز همایش‌های بین‌المللی جزیره کیش برگزار شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مهندس علی رستمی، سرپرست و رئیس هیات مدیره شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) در ابتدای این نشست با خوشامدگویی به مدیران فرودگاه‌های مناطق آزاد کشور و تشکر از میزبانی سازمان منطقه آزاد کیش اظهار داشت: اگر می‌خواهیم توسعه در کشور در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی اتفاق بیفتد، حتما این جلسات برای رونق اقتصادی باید در سطح مناطق آزاد و ملی تشکیل می‌شد.

رئیس هیات مدیره شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) با بیان اینکه هم‌اندیشی بین فرودگاه‌های مناطق آزاد امری فراموش شده بود، گفت: پیشنهاد می‌کنیم که این جلسات و گردهمایی‌ها هر سه ماه یکبار در یکی از مناطق آزاد کشور برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد برای رونق نیاز به موتور محرکه دارد، افزود: حمل و نقل در زمینه‌های هوایی، ریلی، دریایی و زمینی می‌تواند باعث سرعت گرفتن و توسعه اقتصادی شود و امروز قصد داریم در این جلسه هم‌اندیشی اتصال بین مناطق آزاد را که یکی از شاخه‌های حمل و نقل است، برقرار کنیم.

رستمی تصریح کرد: شناخت بیشتر فرودگاه‌های مناطق آزاد از یکدیگر باعث ایجاد تعامل و استفاده بهتر از ظرفیت‌های موجود می شود و انتقال تجربیات در حوزه دانش‌های فنی مهندسی، عملیاتی، ارتقاء سطح خدمات و… از دیگر اهداف این نشست است.

سرپرست شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) اظهار داشت: فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) با مجموعه ای از مدیران توانمند این آمادگی را دارد که تجربیات خود را در حوزه فرودگاهی در اختیار سایر مجموعه‌ها قرار دهد.

وی با بیان اینکه شهر فرودگاهی امام(ره) در آینده به هاب اول بار و هاب دوم مسافر در منطقه تبدیل خواهد شد، گفت: لازم است از امروز بسترهای این کار را فراهم کنیم تا از فرودگاه امام(ره) به همه نقاط جهان مراودات حمل و نقلی در حوزه بار و مسافر داشته باشیم.

رئیس هیات مدیره شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: آغاز پروازهای داخلی بعد از افتتاح ترمینال گالری سلام در دستور کار است و امیدواریم که اولین ارتباطات پروازی ما با فرودگاه‌های مناطق آزاد کشور انجام بگیرد.

وی ادامه داد: امیدواریم با ایجاد بسترهای لازم و جلسات هم‌اندیشی بتوانیم زیرساخت‌های مناسب را ایجاد کنیم تا سهم خود را از پروازهای بین‌المللی در منطقه به دست بیاوریم و امروز در شهر فرودگاهی ظرفیت‌های لازم نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و قانونی وجود دارد تا این اتفاق در حوزه حمل و نقل بار نیز اتفاق بیفتد.

رستمی در پایان گفت: ان‌شاء‌الله جلسه گردهمایی مدیران فرودگاه‌های مناطق آزاد کشور نقطه شروعی برای رسیدن به این اهداف و انجام کاری بزرگ و شایسته برای ایران باشد.

همچنین محمدرضا سعیدی معاون اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش در این نشست با اشاره به گستردگی و میزان درآمدزایی صنعت حمل و نقل هوایی در جهان اظهار داشت: ما به عنوان متولیان مناطق آزاد تجاری باید بدانیم در کجای این کسب و کار بزرگ ایستاده‌ایم و برای چگونگی به اشتراک‌گذاری منابع و پتانسیل‌های بسیار بالای مناطق آزاد به گفتگو بنشینیم.

وی ادامه داد: جای چنین جلسات هم‌اندیشی در سطح فرودگاه های مناطق آزاد خالی بود و از شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) برای برنامه‌ریزی و برپایی این گردهمایی تشکر می‌کنیم.

سعیدی در پایان گفت: ما در سازمان منطقه آزاد کیش آمادگی داریم همه امکانات و ظرفیت‌های خود را برای برگزاری برنامه های مربوط به مناطق آزاد و فرودگاهی در اختیار مجموعه‌ها و نهادهای علاقه‌مند قرار دهیم.

در ادامه این نشست، مهندس حسین تاجیک مدیر اجرایی منطقه آزاد شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه منطقه آزاد شهر فرودگاهی دارای مشخصات جغرافیایی متفاوت از همه مناطق آزاد دیگر کشور است، گفت: از آنجا که منطقه آزاد شهر فرودگاهی در مرکز سیاسی کشور و در استان تهران قرار دارد، ایجاب می‌شد که مأموریت‌های ویژه‌ای برای آن تعریف شود و در این راستا طرح جامع شهر فرودگاهی به وجود آمد.

وی بحث لجستیک را یکی از مأموریت‌های منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) برشمرد و اظهار داشت: حضور یک بازار بزرگ مصرف مانند کلان شهر تهران و چند شهر جمعیتی اطراف بهترین عامل و انگیزه توسعه در این زمینه به شمار می‌رود که البته تضمین کننده سرمایه‌گذاری در این حوزه نیز است.

تاجیک یادآور شد: با تغییر الگوی زندگی بشر و اضافه شدن عنصر سرعت و زمان در کنار عناصر پیشین ازجمله قیمت، کیفیت و مشخصات و اینکه زمان تحویل‌دهی کارها تبدیل به شاخص مهمی خواهد شد، ما بیشتر به اهمیت حمل و نقل بار هوایی در حوزه لجستیک پی می‌بریم.

مهندس مجتبی شمس‌نژاد مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه منطقه آزاد قشم در ادامه این نشست به لزوم استفاده از پتانسیل‌های سرشار قوانین و جاذبه‌های موجود در مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: با توجه به جایگاه بسیار خاص کشور در صنعت هواپیمایی خاورمیانه وقت آن رسیده است که حق منصفانه‌ای از بازار منطقه را در اختیار داشته باشیم.

وی ادامه داد: برگزاری جلسات مشترک مدیریتی و تخصصی به طور مستمر، تشریک مساعی و انتقاب تجارب مؤثر و سودمند در حوزه عملیاتی و خدمات، ارتقای سطح خدمات فرودگاهی در چند مرحله با هدف افزایش کسب تجارب رضایت بخش مسافران به عنوان شروع فرودگاه‌های هوشمند و سبز، اتخاذ سیاست‌ها و رویکردهای اقتصادی مشترک در راستای سیاست‌های دبیرخانه و مواجه با ایرلاین‌ها و شرکای تجاری در مناطق آزاد ازجمله پیشنهاداتی است که می‌تواند ما در رسیدن به این اهداف یاری کند.

شمس‌نژاد تصریح کرد: همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی و تخصصی ملی و بین‌المللی مشترک به منظور ارتقاء توانمندی‌ها و کاهش هزینه‌ها، پیگیری تعریف و تبین اهداف و سیاست‌های توسعه در دبیرخانه و لحاظ نمودن ظرفیت‌ها با هدف رقابت سازنده و نفوذ در بازار منطقه‌ای، لزوم اتخاذ تدابیر مشترک جهت جلوگیری از افزایش بار مالی ناشی از فروش خدمات حاکمیتی با توجه به درآمد هزینه‌ای بودن فرودگاه‌ها در مناطق آزاد، رویکرد جدید برای توسعه در جذب سرمایه‌گذاری خارجی با توجه به ظرفیت قانونی و پتانسیل‌های مناطق آزاد و در آخر شرکت و عضویت مشترک در اتحادیه‌های بین‌المللی جهت توانمندسازی نیروهای متخصص از دیگر راهکارهای رسیدن به جایگاهی مناسب در میان فرودگاه‌های منطقه است.