مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو خبر داد:

برگزاری جشنواره تابستانی در ماکو با هدف جذب گردشگران

مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو از برگزاری ده‌ها برنامه متنوع تابستانی با رویکرد جذب گردشگری در ین منطقه خبر داد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مهدی عبدالله‌زاده با اشاره به اینکه در سال جاری در صدد هستیم تا با متنوع‌سازی جاذبه‌ها و بالفعل کردن جاذبه‌های بالقوه موجود در منطقه زمینه را برای توسعه این صنعت فراهم کنیم، گفت: در تابستان امسال ده‌ها برنامه متنوع با رویکرد جذب گردشگر در منطقه آزاد ماکو برگزار می‌شود.

وی افزود: برنامه‌ریزی برای برگزاری رویداد‌های متنوع فرهنگی، ورزشی و گردشگری در فصول مختلف سال (در قالب جشنواره‌های فصلی)، راه‌اندازی اقامتگاه‌های روستایی، ارتقای کیفیت خدمات در قالب طرح استاندارد‌سازی مراکز اقامتی و پذیرایی، تلاش برای فعال‌سازی بازارچه‌ها و مراکز خرید، بهره‌برداری از مجموعه آب درمانی آبگرم شوط، طراحی مرکز تفریحات آبی و ساحلی در حاشیه دریاچه سد ارس، راه‌اندازی موزه ماکو، مطالعات و کاوش‌های باستان شناسی همزمان با مرمت و بازسازی قلعه تاریخی ماکو و مجموعه تاریخی سنگر و سایر بنا‌های تاریخی که در قالب تفاهم‌نامه همکاری مشترک با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی عملیاتی خواهند شد و ثبت ژئوپارک جهانی منطقه آزاد ماکو که در سال جاری اقدامات ثبت ملی آن انجام خواهد شد، ازجمله مهم‌ترین اقدامات و برنامه‌های سازمان در راستای توسعه گردشگری می‌باشد.

وی با اشاره به اقدامات ۱۵ماهه مدیریت مربوطه از سال‌‍۹۷ تاکنون گفت: مدیریت توسعه گردشگری با همکاری سایر بخش‌های سازمان در مدت ۱۵ماه گذشته با راه‌اندازی کمپین‌های، برگزاری تور‌های آشناسازی، طراحی و اجرای بیلبورد‌های تبلیغاتی، چاپ و توزیع اقلام تبلیغاتی به معرفی پتانسیل‌های گردشگری منطقه اقدام کرده است.

مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو افزود: این مدیریت همچنین برای میزبانی و استقبال از گردشگران و مسافرین به برگزاری جشنواره‌های متنوع ازجمله جشنواره عیدانه در طول ایام تعطیلات نوروز، جشنواره ماکوگرام، جشنواره پرواز‌های تفریحی با پاراگلایدر، جشنواره ماهیگیری و… اقدام کرده است.

عبدالله‌زاده با اشاره به اینکه مطالعات طراحی مرکز تفریحات آبی و ساحلی دریاچه سد ارس و اجرای طرح توسعه اقامتگاه‌های روستایی در ۱۱روستای هدف برای توسعه بوم‌گردی از برنامه‌های انجام شده بود، تصریح کرد: اجرای طرح ارزیابی و ارتقای کیفیت خدمات گردشگری برای میزبانی شایسته گردشگران نوروزی در نوروز‌۱۳۹۸، در ۱۵ماه گذشته آغاز شده و در مرحله انجام است.

وی اظهار داشت: همچنین شرکت در نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی گردشگری در داخل و خارج از کشور و بهره‌برداری از یک مجموعه اقامتگاه بوم‌گردی و کلنگ‌زنی هتل کاروانسرای عباسی و دو طرح تفریحی-‌ورزشی در قالب سایت تفریحی-‌ورزشی کارتینگ و مجموعه پیست اسکی و تله‌کابین ازجمله اقدامات مهم مدیریت توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو در ۱۵ماه گذشته بوده است.

مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو از مرمت آثار تاریخی و انعقاد تفاهم‌نامه‌ها با میراث فرهنگی و گردشگری استان خبر داد و گفت: سازمان طی چند سال گذشته در راستای حفظ و احیای آثار تاریخی و فرهنگی منطقه آزاد ماکو اقدام به عقد تفاهم‌نامه‌های همکاری مشترک با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی کرده است.

عبدالله‌زاده ادامه داد: براساس تفاهم‌نامه‌های منعقد شده، مطالعات استحکام بخشی و مرمت و احیای کاخ موزه باغچه جوق و همچنین انجام عملیات حفاظت‌های پیشگیرانه تزیینات، تقویت و استحکام بخشی پی و کرسی چینی‌های بنا، اجرای پوشش شیروانی سقف و‌… انجام شده و در حال انجام است.

وی افزود: براساس تفاهم‌نامه‌های منعقد شده پروژه قلعه قبان (بافت قدیم و تاریخی شهر ماکو) در موضوعات مرمت، استحکام بخشی، ساماندهی و بازسازی آغاز شده، به طوری که در برنامه عملیاتی فاز اول این پروژه: شناسایی، مرمت، استحکام بخشی و اجرای دیوار سنگی آسیب دیده واحد‌های سنگی واقع در غرب ارک شهر تاریخی. ترمیم، استحکام بخشی دیوار و حصار پای قلعه، تعویض سنگ‌های آن با سنگ‌های جدید، اجرای دیوار سنگی، استحکام بخشی واحد‌های سنگی با مصالح همگون. آوار‌برداری مسجد حضرت ابوالفضل‌(ع) در جوار شرقی با اهتمام به بازسازی مسجد بر روی پلان قدیم سنگی آن بر اساس مستندات موجود. ترمیم، مرمت و استحکام بخشی دیوار‌های حمام واقع در دامنه جنوبی قلعه با انجام تعویض و ترمیم سنگ‌های آسیب دیده حمام و جایگزینی سنگ متجانس با سنگ‌های قدیم، بر اساس مستندات مدارک باستان شناسی موجود انجام شده است. همچنین در راستای اجرای مفاد تفاهم‌نامه‌های امضا شده، عملیات کاوش‌های باستان شناسی و مرمت مجموعه تاریخی سنگر و مرمت و احیای پل‌های تاریخی قلعه جوق و بشگوز نیز انجام شده است.

مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو در پایان گفت: به منظور میزبانی شایسته و جذب حداکثری گردشگران در ایام تعطیلات تابستان همانند سال‌های گذشته ستاد هماهنگی گردشگری و خدمات سفر سازمان برنامه‌ریزی‌های لازم از قبیل چاپ و توزیع بروشور و راهنمای گردشگری، آماده سازی امکانات اسکان، نظارت مستمر بر مراکز گردشگری و … انجام داده است. همچنین به منظور ایجاد شور و نشاط اجتماعی و استقبال از گردشگران سازمان برگزاری رویداد‌های متنوع در بخش‌های مختلف فرهنگی، هنری، ورزشی و… در طول ایام تعطیلات را در دستورکار دارد.