برگزاری دومین نشست کمیته پیگیری توافقات توسعه «بندر چابهار» در دهلی نو

دومین نشست کمیته پیگیری توافقات توسعه بندر چابهار جمعه با حضور مقامات ایران، هند و افغانستان در دهلی نو برگزار شد.

به گزارش اخبار ازاد مناطق، دومین نشست کمیته پیگیری توافقات توسعه بندر چابهار با حضور مدیران کل وزارت امور خارجه و سایر سازمان‌های مرتبط کشورهای ایران، هند و افغانستان در محل وزارت امور خارجه هند در دهلی نو برگزار شد.

رئیس هیأت هندی که کشورش میزبانی این نشست را برعهده داشت، در ابتدای نشست ضمن ابراز رضایت از عملیاتی شدن طرح توسعه بندر چابهار اعلام کرد: از زمان برگزاری نخستین نشست کمیته پیگیری تاکنون پیشرفت‌های چشمگیری حاصل شده است.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی ایران که به عنوان رئیس هیأت ایرانی در این نشست حضور یافته بود نیز با اشاره به اینکه هدف اصلی نشست امروز بررسی اقدامات سال گذشته با توجه به نتایج اعلام ‌شده از سوی کارگروه کارشناسی و پیگیری توافقنامه بود، اظهار داشت: همچنین اقداماتی که برای سال بعد به منظور استفاده بهینه از توانمندی‌های بندر چابهار باید اجرایی شود در قالب توافقنامه‌ای جمع بندی شد.

محمدعلی حسن‌زاده افزود: در این نشست طرف هندی پیشنهاد بررسی هزینه‌های کل کریدور‌ها و اضافه شدن دو بندر جدید را مطرح کرد که با موافقت اعضا، بنادر پیشنهادی به عنوان نقاط اتصالی و ورودی و خروجی کالا‌های ترانزیتی به کریدور‌ها اضافه شدند.

به گفته حسن زاده، در نشست جمعه مقرر شد سال آینده میلادی در کشور‌های هند و افغانستان نشست‌هایی برای آشنایی بیشتر تجار این کشور‌ها درباره بندر چابهار برگزار شود.