برگزاری رویداد استارت‌آپ هنرها و صنایع‌دستی ایرانی در منطقه آزاد انزلی

رویداد استارت‌آپ هنرها و صنایع دستی ایرانی از سوی معاونت فرهنگی اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی در این منطقه برگزار شد. به گزارش اخبار آزاد مناطق، مدیر فرهنگی هنری و آموزشی سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه این استارت‌آپ به منظور آشنایی هر چه بیشتر ساکنین این منطقه با هنرهای مختلف و […]

رویداد استارت‌آپ هنرها و صنایع دستی ایرانی از سوی معاونت فرهنگی اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی در این منطقه برگزار شد.

به گزارش اخبار آزاد مناطق، مدیر فرهنگی هنری و آموزشی سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه این استارت‌آپ به منظور آشنایی هر چه بیشتر ساکنین این منطقه با هنرهای مختلف و صنایع دستی ایرانی و تنوع بخشی به آثار تولیدی در این حوزه در میان فعالین آن برگزار شد، افزود: استارت‌آپ مزبور که با همکاری این سازمان از سوی آکادمی هنری ژیان منطقه برگزار شد که در آن رشته‌های قلاب‌بافی، ربان‌دوزی، طراحی لباس با نرم‌افزار، طراحی و ساخت زیورآلات، حکاکی و نقاشی روی چرم، نقاشی روی پارچه، طراحی لباس و مد به صورت کارگاه یک روزه آموزشی برپا شد.

مهدی کاظمیان ویژگی متمایز این استارت‌آپ را آموزشی بودن و اجرای زنده آموزش هنرها و صنایع دستی ایرانی از سوی مدرسین و هنرمندان اعلام کرد و گفت: در این روش آموزشی شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان به واسطه درگیر شدن با یک رشته هنری خاص و تمرینات ویژه، گام‌های مفید و موثری در مسیر آشنایی و تسلط بر آن هنر خواهند برداشت. که با استقبال خوب مخاطبین نیز همراه بود.

کاظمیان با بیان اینکه هنر از مهم‌ترین بخش‌ها و شاخصه‌های هر جامعه‌ای است که می‌تواند تاثیر زیادی بر سایر عملکردهای افراد به ویژه در حوزه‌های اقتصادی و تولیدی داشته باشد، گفت: به همین دلیل باید آثار هنری را به بهانه‌های مختلف در معرض دید علاقه‌مندان و اقشار مختلف مردم قرار داد تا ارتباط میان آثار غنی صنایع دستی و مردم جامعه برقرار شود و بی‌تردید یکی از این بهانه‌ها، برگزاری نمایشگاه و ورک‌شاپ‌های صنایع دستی است.

وی افزود: وقتی صحبت از صنایع فرهنگی و خلاق می‌کنیم، درون‌مایه این صنعت مبتنی بر توانمندی‌های داخلی است و قرار نیست محصول فرهنگی تولید کنیم که در آن از فرهنگ دیگران استفاده کرده باشیم‌.

مدیر فرهنگی، هنری و آموزشی سازمان منطقه آزاد انزلی، فرهنگ‌‌سازی، گسترش، توسعه صنایع ‌دستی کشور، صنایع بومی منطقه، آشنایی ساکنین با هنرمندان و آثار آنها را ازجمله اهداف برگزاری این ورک‌‌شاپ بیان کرد و افزود: با توجه به کارکردهای بسیار مهمی که کمک به توسعه صنایع خلاق و فروش محصولات صنایع ‌دستی هنرمندان در ایجاد اشتغال پایدار دارد، سازمان منطقه آزاد انزلی با استفاده از امکانات و ظرفیت‌های موجود به رشد و رونق فروش آثار صنایع‌ دستی و افزایش اشتغال مولد، جذب و ایجاد علاقه ‌در میان فعالین این عرصه سرعت ‌بخشیده و برگزاری این قبیل ورک‌شاپ‌ها می‌‌تواند در توسعه صادرات و همگامی تولیدکننده و صادرکننده و تعامل موثر میان آنها در تحقق شعار استفاده از کالای ایرانی بسیار تعیین کننده باشد.

گفتنی است؛ اعطای تسهیلات در قالب تفاهم‌نامه این سازمان با صندوق کارآفرینی امید، برگزاری نمایشگاه‌های فصلی در سطح منطقه برای فعالین صنایع دستی و کمک به صادرات و عرضه این محصولات در نمایشگاه‌های بین‌المللی که این سازمان در آن مشارکت دارد، در کنار برگزاری دوره‌های آموزشی، مجموعه برنامه‌ها، طرح های حمایتی و تشویقی این سازمان در جهت توانمندسازی جامعه بومی، اشتغال‌زایی مولد و افزایش توانمندی‌های صادراتی منطقه را تشکیل می‌دهد.